Kaufland: Ważna jest automatyzacja procesów wewnątrzmagazynowych

Kaufland: Ważna jest automatyzacja procesów wewnątrzmagazynowych image

Mateusz Staniszewski, dyrektor Centrum Dystrybucyjnego Kaufland w Woli Krzysztoporskiej mówi serwisowi PlatformaLogistyczna.com o zmianach, jakie wymusiła epidemia koronawirusa, o nowych rozwiązaniach wprowadzonych w logistyce sieci Kaufland oraz o znaczeniu odpowiedzialności wszystkich pracowników za zachowanie ciągu chłodniczego w logistyce sieci.

– W pierwszych tygodniach epidemii koronawirusa największym wyzwaniem dla naszej sieci było szybkie i efektywne wdrożenie zasad bezpieczeństwa sanitarnego nie tylko wśród pracowników, ale także kilkuset kierowców przyjeżdżających każdego dnia do centrów dystrybucyjnych Kaufland i dostarczających produkty do sklepów w całej Polsce. Przeorganizowana została praca w magazynach w taki sposób, aby zminimalizować kontakty między członkami załogi przy jednoczesnym utrzymaniu efektywności procesów logistycznych. Zwiększone zapotrzebowanie na podstawowe produkty spożywcze skutkowało także większym wolumenem i częstotliwością dostaw, czemu musieliśmy sprostać w tym trudnym czasie – mówi Mateusz Staniszewski.

Zapytany o nowości w logistyce dla sieci handlowych oraz o zarządzanie ladą chłodniczą na poziomie sklepów, podkreślił, że bardzo istotna jest automatyzacja procesów wewnątrzmagazynowych. Takie rozwiązanie Kaufland wprowadził już w 2018 roku. – Wśród nowych rozwiązań wdrażanych w logistyce produktów spożywczych istotna jest automatyzacja procesów wewnątrzmagazynowych, między innymi w obszarach pickingu, magazynowania, sortowania palet czy uzupełniania miejsc pobrania. Takie rozwiązania zastosowaliśmy w największym centrum dystrybucyjnym Kaufland w Woli Krzysztoporskiej, gdzie od 2018 r. funkcjonuje automatyczny magazyn drobnicowy. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii w procesie kompletacji towaru osiągnęliśmy wysoką wydajność, która wynosi ponad 600 opakowań na godzinę na każdym stanowisku pracy – mówi  dyrektor Centrum Dystrybucyjnego Kaufland w Woli Krzysztoporskiej.

Zaznacza, że w logistyce produktów chłodzonych kluczowe jest zachowanie właściwego ciągu chłodniczego od chwili przyjęcia towaru w centrum dystrybucyjnym, poprzez transport do sklepu, do momentu ekspozycji w sklepowej ladzie. – Każdy pracownik działu produktów świeżych ma za zadanie dbać o jakość i świeżość produktów oraz zachowanie pełnego rygoru w zakresie temperatur, w jakich magazynowane, transportowane bądź eksponowane są produkty chłodnicze. W tym celu Kaufland kładzie duży nacisk na stałe podnoszenie kwalifikacji personelu, organizując cykliczne szkolenia – mówi dyrektor Staniszewski. – Poza tym temperatura towaru podlega regularnym kontrolom – dodaje.

Cześć ekspertów uważa, że jesienią może nastąpić tzw.  II fala epidemii. Firmy aktywnie przygotowują się na tę ewentualność. – Jako sieć jesteśmy przygotowani do efektywnej działalności niezależnie od skali dalszego rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Ostatnie miesiące pozwoliły nam udoskonalić procesy i procedury wypracowane na potrzeby bieżącej sytuacji – mówi Mateusz Staniszewski.
Porusza także temat przyszłości logistyki żywności do i dla sieci handlowych. Zauważa, że pojawiają się coraz to nowe rozwiązania technologiczne, które ułatwiają organizacje i optymalizację dostaw.  – Jeżeli chodzi o przyszłość transportu żywności do sklepów, zdajemy sobie sprawę, że dla klientów jednym z kluczowych czynników wyboru jest świeżość produktów. Jej zagwarantowanie wymaga częstszych dostaw, co z kolei oznacza transport mniejszych partii towaru. Rozwiązaniem, które będzie coraz częściej stosowane w transporcie produktów spożywczych, a które funkcjonuje już w logistyce naszej sieci, będą naczepy wieloparownikowe. Dzięki nim w jednym miejscu można przewozić cały asortyment sklepowy, czyli zarówno artykuły suche, schładzane (owoce i warzywa transportowane w temperaturze 9-11°C), chłodnicze (transportowane w temperaturze 0-2°C), jak również mrożonki wymagające temperatury -20°C. – mówi dyrektor Mateusz Staniszewski.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *