Kerozyna i alternatywy dla paliwa lotniczego

Kerozyna i alternatywy dla paliwa lotniczego image

Unia Europejska ogłosiła, że do roku 2050 chce osiągnąć stanu neutralności klimatycznej. Oznacza to konieczność znaczącego zmniejszenia śladu węglowego, za który w dużej mierze odpowiada transport.

O ile w przypadku pojazdów naziemnych szuka się alternatywy w samochodach zasilanych energią elektryczną, to przy transporcie lotniczym pojawia się problem.

Czy paliwo lotnicze lub kerozyna, czyli nafta lotnicza, mogą być zastąpione przez inne rodzaje paliwa? Co może pomóc w transformacji całej branży lotniczej, generującej gigantyczny ślad węglowy każdego roku?

 

Lotnictwo a zanieczyszczenie powietrza

 

Jak czytamy w statystykach na stronie Air Transport Action Group w ubiegłym roku lotnictwo wyprodukowało ponad 915 milionów ton dwutlenku węgla. Oznacza to, że omawiana dziedzina transportu odpowiada za 2% całego CO2 wytwarzanego przez ludzi na naszej planecie.

W dużej mierze wpływa to właśnie rodzaj używanego paliwa oraz jego ilość. W swojej publikacji Commercial airlines worldwide – fuel consumption 2005-2021 Elena Mazareanu podała, iż rocznie lotnictwo zużywa ponad 96 miliardów galonów paliwa lotniczego.

 

„Zielone” zmiany w branży lotniczej

 

Branża już teraz aktywnie działa, aby ograniczyć emisję do atmosfery dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Celem jest zmniejszenie o 1,5% zapotrzebowania na paliwo lotnicze w dostępnej flocie.

Jak to możliwe? Firmy takie, jak Airbus tworzą coraz bardziej wydajne konstrukcje, które do realizacji wszystkich procesów potrzebują zdecydowanie mniej paliwa niż starsze modele samolotów. Pozwala to zmniejszyć ilość wykorzystywanego paliwa takiego, jak kerozyna, bez szkody dla floty i transportu ludzi i towarów.

Przed lotnictwem jednak rysuje się znacznie większe wyzwanie. Podejmuje się bowiem intensywne próby, aby do 2050 roku zmniejszyć o połowę emisję gazów z transportu lotniczego. Do tego celu niestety sama modernizacja aktualnej floty raczej nie wystarczy. Stąd też specjaliści zajmujący się konstrukcjami lotniczymi aktywnie poszukują alternatywnych paliw, dzięki którym kerozyna przestanie być jednym z podstawowych sposobów na napędzanie transportu lotniczego.

 

Czym jest kerozyna?

 

Czym w ogóle jest kerozyna, nazywana też naftą lotniczą? W ten sposób określa się ciekłą frakcję ropy naftowej. Znalazła zastosowanie właśnie jako paliwo lotnicze lub rakietowe, a także jako rozpuszczalnik.

Czym wyróżnia się kerozyna i standardowe paliwo lotnicze? Ich podstawową cechą są charakterystyczne parametry. Są to substancje o dużej energii, znacznie wyższej niż w przypadku etanolu – nawet o 60%. Dodatkowo w obu przypadkach wyróżnia je też temperatura wrzenia – między 170 a 250 stopni Celsjusza i krzepnięcia poniżej -40 stopni Celsjusza. Oznacza to, że paliwo może być swobodnie stosowane w powietrzu, bez obaw o zamarznięcie w trakcie lotu.

Na ten moment nie produkuje się na dużą skalę innych typów paliwa, które byłoby równie niezawodne i stabilne. Z wolna jednak przeprowadza się coraz więcej testów, mających na celu wprowadzenie biopaliwa do przemysłu lotniczego.

 

Nie tylko kerozyna – biopaliwa dla lotnictwa

 

Poszukiwania alternatywy dla substancji takich, jak kerozyna, trwają od długiego czasu. Jeszcze w 2008 roku firma Airbus rozpoczęła projekt, zajmujący się poszukiwaniami innych rodzajów paliwa dla lotnictwa. W tym samym roku odbył się nawet pierwszy lot (między Wielką Brytanią a Francja) w samolocie A380, napędzanym wyłącznie paliwem płynnym z gazu ziemnego.

Czy takie paliwo rzeczywiście jest korzystne dla środowiska? W jego przypadku emisja dwutlenku węgla jest zbliżona do standardowego paliwa, jednakże występuje w nim znacznie mniej siarki, co znacznie zmniejsza zanieczyszczenie środowiska.

Z czasem zaczęto też sprawdzać inne rozwiązania. Coraz głośniej mówi się o wykorzystaniu biomasy do produkcji paliwa lotniczego. W ramach projektu badawczego firma Airbus sprawdza możliwość użycia substancji, które byłyby przyjazne dla środowiska i pozwalały uzyskać wysokoenergetyczne paliwo, nadające się dla silników lotniczych.

Rozważa się choćby wykorzystanie odpadów drzewnych, halofitów, odpadów lub mikroalg. Wciąż jednak nie udało się wyprodukować paliwa z tego typu substancji, które można by było wykorzystać na dużą skalę w komercyjnym lotnictwie.

 

Czym musi wyróżniać się ekologiczne paliwo dla lotnictwa?

 

Transport lotniczy zalicza się do szczególnie ważnych dla międzynarodowych łańcuchów dostaw. Trudno wręcz wyobrazić sobie sytuację, w której trzeba by było z niego zrezygnować. Znacząco wydłużyłoby to czas potrzebny na realizację poszczególnych procesów .

Z drugiej strony ślad węglowy, wytwarzany przez samoloty, jest olbrzymi. Społeczne zaangażowanie biznesu oraz konieczność dostosowania się do nowych norm związanych z emisją gazów do atmosfery zmuszają branżę lotniczą do poszukiwania nowych rozwiązań. Biopaliwa mają szansę stać się solidną alternatywą.

Nowe produkty muszą być jednak skonstruowane tak, żeby pozwalały na stosowanie ich w już istniejących samolotach, z wykorzystaniem działającej infrastruktury. W innym razie koszty całkowitej wymiany floty oraz rozbudowania nowego zaplecza byłyby niezmiernie wysokie.

Niektóre biopaliwa mogą sprostać tym wymaganiom. W części przypadków już teraz da się je zmieszać z kerozyną, przy stosowaniu dostępnej infrastruktury. Znacząco zmniejsza to koszty inwestycji i sprawia, że transport lotniczy ma szansę w niedługiej przyszłości stać się bardziej przyjazny środowisku naturalnemu niż jest w tym momencie. Może się okazać, że w ciągu raptem kilku lat kerozyna przestanie być jedyną opcją.

reklama post

Dodaj komentarz