Klienci wybierają zakupy krótkodystansowe – jakie przyzwyczajenia zakupowe dominują w Polsce?

Klienci wybierają zakupy krótkodystansowe – jakie przyzwyczajenia zakupowe dominują w Polsce? image

Co kraj to obyczaj, również w temacie zakupów. Każda nacja lubi je robić w inny sposób. Polacy przekonali się w ostatnich latach do robienia zakupów za pośrednictwem Internetu i już ponad 60% naszych rodaków korzysta regularnie z tego udogodnienia. Kupujemy sporo różnorodnych towarów, ciesząc się niskimi cenami, komfortem i olbrzymim wyborem produktów.

A jak wygląda sytuacja w przypadku zakupów stacjonarnych? Na co szczególnie zwracają uwagę konsumenci, wybierając się do sklepu?

 

Przyzwyczajenia zakupowe Polaków – co i jak kupują?

 

Polacy wciąż wykazują spore przyzwyczajenie do niewielkich sklepów i supermarketów. Jak pokazują badania ponad 40% wszystkich sklepów w naszym kraju to placówki handlowe o powierzchni poniżej 99 metrów kwadratowych.

Stacjonarnie kupujemy najchętniej towary pierwszej potrzebny, należące do grupy FMCG, czyli produktów szybkozbywalnych, których ceny są stosunkowo niskie. Zalicza się do nich przede wszystkim jedzenie oraz domową chemię, w tym przede wszystkim środki czystości.

Statystyki pokazują również inny ciekawy trend. Zakupy robimy zdecydowanie częściej niż na przykład Czesi, Niemcy i Anglicy. Polacy nie lubią robić długofalowych zapasów, stawiając na produkty świeże, kupowane w niewielkich ilościach. Często do głównej listy zakupów dorzucają też spontanicznie dodatkowe produkty, na przykład niewielkie przekąski, które można znaleźć przy samych kasach.

Styl robienia zakupów przekłada się również na specyfikę sklepów. Największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim dyskonty wielkich sieci, posiadające wiele placówek w całym kraju. Oprócz nich klienci chętnie odwiedzają dobrze wyposażone małe sklepy. Z czego to wynika i jakie korzyści daje statystycznemu klientowi?

 

Zakupy w małych sklepach – wygoda i niskie ceny

 

Niewielkie sklepy osiedlowe potrafią często wygrywać z dyskontami, zwłaszcza jeśli właściciel dba o wysokiej klasy asortyment, wybierając bezpieczną i ekologiczną żywność od lokalnych dostawców oraz stawia na przykład na produkty rzemieślnicze. Mała placówka handlowa, obsługiwana przez właściciela i niewielką grupę ekspedientów, wzbudza zazwyczaj większe zaufanie oraz pozwala na zbudowanie lepszych relacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami łańcucha dostawca-sprzedawca-klient.

W dużej mierze klienci decydują się na zakupy w lokalnych sklepach ponieważ jest to dla nich po prostu wygodne. Mogą kupić wszystko, czego potrzebują blisko domu – szybko, sprawnie i często taniej niż w dużych marketach. W tego typu placówkach handlowych coraz częściej można też znaleźć bardziej zróżnicowany asortyment, obejmujący produkty spożywcze i inne artykuły wysokiej jakości.

Do lokalnego sklepu zawsze mamy blisko, można zatem podejść do niego, gdy akurat czegoś zabraknie. Stąd też mała potrzeba robienia dużych zapasów, które następnie trzeba magazynować w niewielkich przestrzeniach kuchennych. Bliskość sklepu sprawia, że znika problem szukania miejsca parkingowego przed marketem. Siatkę z codziennymi zakupami możemy bowiem bez trudu przenieść we własnych rękach.

 

Sklepy typy convenience – światowy trend docierający do Polski

 

Lokalne sklepy, walcząc o pozycję na rynku, szukają sposobów na uzyskanie jak największej konkurencyjności. Niezmiernie przydatny może się dla nich okazać globalny trend, który dotarł niedawno do Polski.

Mowa oczywiście o sklepach convenience, czyli niewielkich, osiedlowych lub lokalnych sprzedawcach, u których znajdziemy zróżnicowane produkty pierwszej potrzeby, a także skorzystamy z rozmaitych usług dodatkowych.

W tego typu placówkach handlowych możemy na przykład podczas zakupów wypłacić pieniądze w kasie, bez szukania najbliższego bankomatu. Dostaniemy w nich bieżącą prasę, bilety, odbierzemy paczkę od kuriera lub nadamy przesyłki listowe. A jeśli poczujemy nagły głód, możemy skorzystać z oferty mikro kawiarni lub stoiska z przekąskami. Sklepy typu convenience to wyjątkowe zjawisko, które jest powszechne choćby w Stanach Zjednoczonych i Japonii. U nas również zaczyna zdobywać coraz większe grono zwolenników. Wystarczy choćby zwrócić uwagę na szybki wzrost sieci sklepów Żabka.

 

Zakupy krótkodystansowe – wszystko w pobliżu domu

 

Polacy lubią robić zakupy regularnie, bez nadmiernego planowania. Zazwyczaj świadomie szukają produktów wysokiej jakości, pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Wszystkie te potrzeby spełniają lokalne sklepy, które zyskują w ten sposób unikalną przewagę nad dużymi marketami i dyskontami spożywczymi.

Przyszłość małych, osiedlowych sklepików wbrew pozorom nie jest zatem aż tak niepewna, jak jeszcze niedawno twierdzono. Wszystko zależy od rozpoznania potrzeb klientów i dopasowania się do zmieniającej się rzeczywistości handlowej.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz