Konsument, czyli król rynku?

Konsument, czyli król rynku? image

Często słyszymy powiedzenie: Klient nasz Pan. Teoretycznie konsumenci są faktycznie królami rynku, do potrzeb których dostosowuje się wszelkie produkty i usługi po to, aby wzbudzić w nich potrzebę zakupu.

Marketing koncentruje się jednak na konkretnych grupach odbiorców. Szczególnie wiele treści kieruje się do młodych ludzi – tych, które dopiero wchodzą na rynek konsumencki lub są na nim od kilku lat. Skupienie się na młodszych grupach odbiorców sprawia, że często wiele firm zapomina o starszym pokoleniu – świadomym i również regularnie robiącym zakupy.

Czy pokolenie baby boomers ma także szansę zostać królami rynku?

 

Baby boomers – krótka charakterystyka klientów

 

Mianem baby boomers określamy osoby należące obecnie do grupy wiekowej 55-70 lat. Są oni już ukształtowanymi konsumentami, świadomymi swoich przyzwyczajeń, mający już w pełni spersonalizowane upodobania.

W ich przypadku marketing bazujący na emocjach, dni szalonych promocji i obniżek cen już nie działają tak skutecznie. Jednak wciąż jest to duża grupa odbiorców, która ma swoje potrzeby i szuka wartościowych towarów, często nawet wyższej jakości niż w przypadku młodszych odbiorców.

Współczesne pokolenie osób po 50-tce są to bowiem konsumenci o stabilnej sytuacji życiowej. W odróżnieniu od sytuacji sprzed kilkudziesięciu lat osoby w tym wieku obecnie mają średnio coraz więcej pieniędzy. Zdążyły już odchować dzieci, dlatego mogą w pełni koncentrować się na swoich potrzebach i sprawiać sobie małe lub duże przyjemności.

Już w tym momencie w Polsce konsumentów w tej grupie wiekowej jest około 9 milionów, a społeczeństwo nieustannie się starzeje i z biegiem lat dojrzałych konsumentów będzie regularnie przybywać. Dlatego też specjaliści od marketingu powinni już teraz zwrócić uwagę na tę nieco zapomnianą grupę odbiorców.

Czego szukają baby boomersi? Przede wszystkim jakości – zarówno w samych towarach, jak i w obsłudze klienta. Chętnie sięgają po dobre produkty, a prawie 60% konsumentów w tym wieku deklaruje, że jest gotowa zapłacić więcej, żeby dostać satysfakcjonujący ich towar.

Spora grupa klientów w tej grupie wiekowej stawia także na produkty spożywcze ekologiczne i zdrowe, pozbawione sztucznych dodatków polepszających smak i właściwości. Również w tym przypadku kierują się bardziej jakością niż ceną.

Dojrzali konsumenci przede wszystkim stawiają na komfort oraz wygodę robienia zakupów. Dlatego też mniej chętnie decydują się na zakupy w marketach lub dyskontach. Liczy się bowiem nie tylko sam produkt, ale również całe otoczenie sklepowe oraz poziom obsługi klienta.

 

Baby boomers a promocje

 

Baby boomersi zazwyczaj nie są skłonni do udziału w gorączce zakupów promocyjnych. Dla nich liczy się przede wszystkim komfort i wygoda robienia codziennych i okazjonalnych zakupów. Dlatego często wybierają sklepy z mniejszą ilością lepiej wyselekcjonowanych towarów. Oczekują również lepszego kontaktu ze sklepowymi ekspedientami. Relacje międzyludzkie dla tej grupy są bowiem niezmiernie istotne.

Z tego też względu baby boomers najczęściej nie są odbiorcami kampanii typu Black Friday. Wolą za to butiki i delikatesy, w których komfort i wygoda robienia zakupów są na najwyższym poziomie, a oni mogą wybierać spośród towarów premium – zdrowych, ekologicznych, wartościowych i często najwyższej jakości.

 

Konsument w centrum zainteresowania

 

Konsumenci baby boomers to grupa, która była traktowana nieco po macoszemu przez marketing w ostatnich latach. Okazuje się jednak, że tkwi w niej olbrzymi potencjał zakupowy.

Świadomi klienci stawiają na jakość oraz wygodę, które determinują zazwyczaj ich decyzje zakupowe. Dlatego też dla zaspokojenia ich potrzeb należy stworzyć dedykowane treści promocyjne, które będą wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom. Królowie mogą być przecież różni, a każdy z nich zasługuje na specjalne traktowanie.

 

Dodaj komentarz