Konsument jako ambasador marki

Konsument jako ambasador marki image

W zadowolonych klientach tkwi olbrzymi potencjał. Nie tylko dokonują regularnych zakupów w danym sklepie. Mogą stać się także skutecznym ambasadorem marki, promującym ją na zewnątrz, wśród swoich bliższych i dalszych znajomych oraz w swoich sieciach społecznościowych.

Jeśli jesteście ciekawi, jak zdobyć dla swojego biznesu takich sprzymierzeńców, zapraszamy do dalszej lektury.

 

Ambasador, czyli kto? Nieco inna metoda pozyskiwania nowych klientów

 

Znaczna grupa firm coraz większą wagę przykłada do tworzenia dużej sieci zaangażowanych ambasadorów. Kim są tego typu osoby oraz czym się zajmują? Ambasadorzy w dużym skrócie to osoby, które dzielą się swoją pozytywną opinią z innymi ludźmi, należącymi do ich grona kontaktów i mającymi do nich zaufanie.

Ambasador samoistnie opowiada swoim znajomym o konkretnym zakupionym produkcie, dzieląc się pozytywnymi wrażeniami i podświadomie reklamując go.

Żyjemy w świecie, w którym przed pierwszym zakupem u danego sprzedawcy obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Dotyczy to zwłaszcza świata wirtualnego, nie dającego szansy na zobaczenie fizycznie produktu przed pozyskaniem go. Ludzie potrzebują potwierdzenia, że warto zaryzykować i kupić daną rzecz. Ambasadorzy stanowią taki dowód – konkretny i łatwo przyswajalny dla innych potencjalnych klientów.

Współcześnie zaufanie do produktu i firmy w dużej mierze buduje się poprzez dowody społeczne. Konsumenci szukają opinii na temat danej marki oraz recenzji samych produktów.

Olbrzymią rolę w podejmowaniu decyzji zakupowych, zwłaszcza wśród najmłodszych klientów, odgrywają influencerzy, stanowiący specyficzną kategorię ambasadorów. Publikują rozmaite treści w kanałach społecznościowych, trafiając do gigantycznego grona obserwatorów, którzy identyfikując się ze swoim idolem, chętnie kupują promowane przez niego produkty.

W świecie realnym ambasadorem tak naprawdę może stać się każdy zadowolony klient, u którego kontakt z firmą podczas zakupu wzbudził pozytywne emocje. Pamiętajmy bowiem, że kupujący musi tak naprawdę nie tylko pozyskać sam przedmiot, ale też zidentyfikować się z całościową wizją firmy i zrozumieć jej misję.

Można to zaobserwować na przykładzie rekomendowania kosmetyków, które nie są testowane na zwierzętach, lub żywności ekologicznej, nie zawierającej szkodliwych substancji.

Kupujący powinien mieć zaufanie do firmy, a jej działanie musi być zbliżony do jego poglądów na otaczającą rzeczywistość. Wówczas z większym prawdopodobieństwem będzie o niej dobrze i dużo mówić.

 

Rekomendacja – dlaczego jest tak cenna w budowaniu strategii promocyjnej firmy?

 

Pozyskiwanie rekomendacji dla firmy u najbardziej zaufanych klientów staje się powoli jedną z najważniejszych metod promocyjnych, służących do rozwoju każdego biznesu – zarówno o lokalnym, jak i globalnym zasięgu.

Pozwala na dotarcie do szerszego grona odbiorców, którzy już na starcie mają większe zaufanie do marki niż klient, który trafia na przypadkową reklamę w prasie lub Internecie. W tym przypadku podstawową zaletą jest już istniejąca relacja między osobą, która rekomenduje, a poszukującym rekomendacji. Dzięki niej potencjalny klient podchodzi do zakupu bardziej ufnie i nie traktuje sprzedawcy z nadmierną obawą. Rozmowy ofertowe zaczynają się na zupełnie innym poziomie.

Rekomendacje stają się coraz istotniejszą częścią rozbudowanych strategii promocyjnych. Stawiają przede wszystkim na bliskie relacje międzyludzkie jako największą wartość w rozwoju zrównoważonego biznesu.

 

Jak pozyskać ambasadora marki?

 

Aby pozyskać osobę, która będzie rekomendować firmę, potrzeba sporo czasu i zaangażowania niezbędnego do zbudowania zaufania między sprzedającym a klientem-potencjalnym ambasadorem.

Podstawą budowania biznesu rekomendacyjnego jest stawianie klienta i jego potrzeb w centrum. Kupujący powinien być zadowolony z produktu, ale też z poziomu komunikacji z pracownikami firmy, którzy są zaangażowani i otwarci na dialog.

Ludzie zaczynają ufać, gdy czują otwartość, szczerość i profesjonalizm, które uwidaczniają się w posiadanej wiedzy i doświadczeniu. Świadoma komunikacja w trakcie bezpośrednich rozmów oraz poprzez kanały social media lub blog pozwalają zbudować wizerunek zapamiętywanego eksperta, którego warto śledzić, z którym warto rozmawiać oraz któremu można zaufać.

Budowanie zaangażowanej społeczności to klucz do zyskania w przyszłości ambasadorów, którzy chętnie i z przekonaniem będą promować konkretne produkty oraz samego sprzedającego, obdarzonego wcześniej sporym zaufaniem.

Sprzedaż przez rekomendacje pozyskane od osób trzecich może stać się zatem istotnym elementem podnoszenia zysków firmy, a także budowania jej solidnej przewagi konkurencyjnej nad rywalami, stawiającymi wyłącznie na sprzedaż, bez długofalowych relacji.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz