Koronawirus a żywność mrożona

Koronawirus a żywność mrożona image

Podczas epidemii koronawirusa uległy zmianie przyzwyczajenia zakupowe wielu osób na całym świecie. W przypadku żywności okazuje się choćby, że szczególną popularnością zaczęły się obecnie cieszyć produkty mrożone, które można znaleźć w niemal wszystkich supermarketach.

Czy ten trend utrzyma się również po kwarantannie? Dlaczego ludzie coraz chętniej sięgają po żywność mrożoną? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

 

Mrożonki – zabezpieczenie na trudne czasy

 

W połowie marca ludzie na całym świecie rzucili się do sklepów w panice, robiąc zapasy na czas pandemii i przymusowej izolacji w domach. Do koszyków trafiały przede wszystkim produkty z długą datą przydatności do spożycia, jak makarony, kasze, rozmaite konserwy oraz oczywiście mrożonki.

Dawały one poczucie bezpieczeństwa – w szczególności dzięki długiemu okresowi przydatności do spożycia oraz hermetycznemu opakowaniu.

Równocześnie mrożonki stanowiły i wciąż stanowią szczególnie lubianą oraz mocno zróżnicowaną grupę produktów. Znajdziemy w jej ramach zarówno mięso, warzywa, owoce, jak i dania gotowe (np. mrożone pizze, lasagne). Ich data przydatności do spożycia bywa różna w zależności od typu produktów.

Do 6 miesięcy powinniśmy przechowywać w domowej zamrażarce sery, masło i ryby. Świeże owoce i warzywa możemy przechowywać aż do 12 miesięcy. Mięsto w zależności od rodzaju oraz stopnia wcześniejszej obróbki termicznej może spędzić w zamrażarce od 3 do 12 miesięcy.

 

Zainteresowanie mrożonkami w okresie pandemii

 

Długi termin przydatności oraz szczelne opakowania stanowiły dla wielu osób walory przemawiające na korzyść żywności mrożonej. Jej sprzedaż w pierwszych tygodniach pandemii wzrosła zdecydowanie. Pomimo późniejszego wypłaszczenia popytu wciąż można zaobserwować wzmożone zakupy produktów tego typu.

Dlaczego ludzie decydują się na mrożonki? Podstawową zaletą jest oczywiście olbrzymia wygoda oraz coraz wyższa jakość żywności zamrażanej. Zyskujemy dostęp do świeżych produktów, które po rozmrożeniu utrzymują w większości przypadków swoje pierwotne właściwości.

Czas pandemii pokazał, jak wielką popularnością i zaufaniem konsumentów cieszą się towary mrożone. W Polsce od początku obostrzeń związanych z COVID-19 do połowy maja odnotowano wzrost sprzedaży mrożonek na poziomie 15% w stosunku do analogicznego sprzed roku (informacje za danymi zebranymi przez firmę badawczą Nielsen).

Co ciekawe nie jest to tylko trend lokalny. Podobne zjawiska zaobserwowano także w Stanach Zjednoczonych. Obywatele tego kraju statystycznie kupują zdecydowanie więcej produktów mrożonych niż Polacy. W czasie trwania pandemii ich sprzedaż dodatkowo wzrosła jednak jeszcze o 30-35%, a po produkty tego typu sięgnęło aż 7% konsumentów, którzy wcześniej kupowali je sporadycznie lub w ogóle nie decydowali się na ten typ żywności. Dane te uzyskano w ankiecie „Frozen Food Sales Amid COVID-19”, przeprowadzonej przez American Frozen Food Institute (AFFI).

 

Mrożonki po czasie pandemii – czy ten trend się utrzyma?

 

Wielu specjalistów prognozuje, że rosnące zainteresowanie produktami mrożonymi ma szansę się utrzymać również po zakończeniu obostrzeń wprowadzonych w trakcie pandemii COVID-19.

Już przed wybuchem epidemii żywność mrożona stawała się coraz popularniejsza, a wybór dostępnych na rynku produktów w naszym kraju zwiększał się z miesiąca na miesiąc.

Skąd takie zainteresowanie? Wynika ono z dostrzeżenia zalet tego typu produktów przez szersze grono konsumentów, a także z wyrobienia nowych nawyków żywieniowych. Ludzie widzą w mrożonkach zdrowy sposób na przechowywanie żywności przez dłuższy czas, bez obaw o marnowanie olbrzymich ilości jedzenia. Zwracają też uwagę na wygodę i praktyczność tego typu artykułów spożywczych.

Wróćmy znów do wcześniej wspomnianych statystyk. Ankieta przeprowadzona przez AFFI pokazała nie tylko przyrost nowych klientów, którzy zaczęli sięgać po mrożonki w USA. Respondenci udzielili też odpowiedzi na pytanie, czy zamierzają nadal kupować żywność mrożoną po ustaniu pandemii. Aż 50% wszystkich osób, które zadeklarowały zakup w okresie obostrzeń, oznajmiły, że będą sięgać po takie produty również wtedy, gdy wszystko wróci już do normy.

Podobnie sytuacja wygląda w Polsce. Konsumenci przekonują się coraz mocniej do jakości i praktyczności mrożonek. Stają się one powoli żelazną rezerwą w kuchniach naszych rodaków, którzy decydują się na przechowywanie mrożonych warzyw i owoców lub mięsa nie tylko w czasie pandemii, ale także poza nią. Tworzą w ten sposób wartościowe zapasy, po które łatwo sięgnąć zawsze wtedy, gdy akurat ich potrzebujemy.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *