Łańcuch dostaw produktów w temperaturze kontrolowanej za granicą

Łańcuch dostaw produktów w temperaturze kontrolowanej za granicą image

Zanim spora grupa ulubionych produktów spożywczych trafi finalnie na stoły konsumentów, często musi pokonać naprawdę daleką drogę. Zdarza się, że jest to trasa obarczona sporym ryzykiem oraz wymaga licznych godzin pracy wielu osób, których zadaniem jest zaplanowanie działań tak, aby dostarczyć żywność o optymalnych właściwościach i walorach smakowych.

Bywa to szczególnie problematyczne w przypadku międzynarodowych dostaw żywności. Jak powinny zatem funkcjonować dostawy artykułów spożywczych za granicę? Co trzeba brać pod uwagę w planowaniu procesów logistycznych na taką skalę?

 

Transport żywności – produkty przewożone w warunkach kontrolowanych

 

Żywność zalicza się do kategorii produktów delikatnych, które łatwo mogą ulec zepsuciu. Dlatego musi być przechowywana w ściśle kontrolowanych warunkach, od momentu jej wyprodukowania aż do chwili dostarczenia jej do końcowego klienta. Oznacza to proces nieustannego mapowania temperatury i wilgotności we wszystkich pomieszczeniach oraz pojazdach, w których przechowuje się produkty spożywcze.

Różne kategorie artykułów spożywczych wymagają nieco innych warunków. Zazwyczaj wyróżnia się trzy grupy żywności:

  • produkty, które można swobodnie przechowywać w temperaturze otoczenia (kiszonki, napoje, przyprawy, warzywa strączkowe, mąki itp.),
  • produkty świeże przechowywane w temperaturze około 0 stopni Celsjusza (mięso, nabiał, ryby, świeże warzywa i owoce),
  • produkty mrożone, które należy utrzymywać w temperaturze poniżej -18 stopni Celsjusza.

Przewóz każdej z grup wymaga stosowania nieco innych typów pojazdów. Do najpopularniejszych rodzajów transportu dla żywności, pozwalającego na uzyskanie niskich temperaturów, potrzebnych do przewozu wielu produktów spożywczych na nawet długie dystane, zaliczają się: izotermy, lodownie i chłodnie.

Najczęściej w transporcie międzynarodowym stosuje się chłodnie wyposażone w agregaty chłodzące o różnych klasach wydajności, co pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę przez cały czas transportu.

Oprócz samych urządzeń chłodzących w samochodach muszą się również znajdować systemu monitorujące i rejestrujące warunki we wnętrzu przestrzeni ładunkowej oraz na powierzchni produktów. Dodatkowo pojazdy wyposaża się w instalację alarmową, która w razie wahania temperatury od razu informuje o tym kierowcę. Pozwala to na szybką reakcję oraz uniknięcie strat w towarze.

 

Transport międzynarodowy świeżej żywności – o czym pamiętać?

 

Długodystansowe transporty żywności są prawdziwym wyzwaniem dla spedytorów, którzy przez cały czas muszą zapewnić optymalne warunki dla poszczególnych kategorii produktów. To bowiem firma transportowa odpowiada za utrzymanie właściwej temperatury oraz wilgotności w przestrzeniach ładunkowych. W razie problemów technicznych lub przekroczenia wskazanych przez producenta norm, to przewoźnik pokrywa straty, wynikające z zepsucia przewożonego towarów.

Planowanie przewozów międzynardowych produktów spożywczych staje się zatem wyzwaniem, wymagających dokładnego określenia wielu kluczowych kwestii oraz zwrócenia uwagi na krytyczne punkty.

Parametrem najważniejszym jest czas. Im szybciej żywność trafi na miejsce, tym lepiej. Z tego względu w transporcie artykułów spożywczych za granicę na terenie Europy najczęściej stosuje się transport drogowy, gwarantujący sprawne dostarczenie produktów na wskazany adres. Pozwala to także na optymalne wykorzystanie floty i dopasowanie jej do potrzeb konkretnego ładunku.

Należy również precyzyjnie zaplanować całą trasę przejazdu, uwzględniając wszystkie przystanki. Największe ryzyko przekroczenia temperatur granicznych następuje w chwili rozładunku lub przeładunku. Dlatego całą drogę trzeba zaplanować tak, aby zminimalizować niepotrzebne otwieranie przestrzeni chłodzonej.

 

Idealne warunki dla żywności – szybkie, sprawne i bezpieczne dostawy

 

W nowoczesnych pojazdach, często wykorzystywanych w transportach międzynarodowych żywności, stosuje się rozmaite urządzenia oparte na nowoczesnych technologiach. Wiele firm chętnie sięga choćby po instalacje pozwalające na kontrolowanie temperatury oraz innych parametrów w czasie rzeczywistym. Daje to szansę na szybkie reagowanie oraz bezpieczne przewiezienie towarów nawet na bardzo dalekie dystanse.

W przypadku międzynarodowych transportów żywności liczy się uważność, przestrzeganie restrykcyjnych zasad oraz wykorzystanie rozwiązań, które gwarantują optymalne warunki dla każdego typu artykułów spożywczych. Dzięki temu konsumenci w różnych zakątkach świata mogą się cieszyć pyszną, zdrową i świeżą żywnością najwyższej jakości.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *