Licencja transportowa w przewozach międzynarodowych – jak ją uzyskać?

Licencja transportowa w przewozach międzynarodowych – jak ją uzyskać? image

Coraz szersze grono firm transportowych z Polski pragnie wejść ze swoimi usługami na rynki zagraniczne. Zapotrzebowanie na usługi przewozu towarów i ludzi jest wciąż spore, a polskie firmy wciąż stanowią solidną konkurencję dla zachodnich odpowiedników.

Aby realizować przewozy międzynarodowe, trzeba jednak najpierw zdobyć odpowiednie dokumenty takie, jak choćby licencja transportowa.

Co jest potrzebne do działania na obszarze całej Unii Europejskiej? Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, zapraszamy do lektury.

 

Pierwszy krok – licencja transportowa krajowa

 

Żeby w ogóle zacząć myśleć o świadczeniu usług na rynku międzynarodowym, trzeba zacząć od podwórka krajowego. Do przewozu towarów lub ludzi niezbędne jest bowiem posiadanie odpowiednich dokumentów. Jednym z najważniejszych jest licencja transportowa krajowa, nazywana inaczej zezwoleniem na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Otrzymuje się ją po złożeniu stosownego wniosku oraz spełnieniu kilku istotnych wymogów, które określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 1071/2009.

Podano w nim, że podmiot, który pragnie zawodowo zająć się transportem ludzi lub towarów musi mieć:

  • Certyfikat Kompetencji Zawodowych,
  • zdolność finansową do prowadzenia takiej działalności i utrzymania floty,
  • bazę transportową,
  • nieposzlakowaną reputację.

Wniosek składa się w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, który podlega pod Urząd Miasta lub starostę, właściwego dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy lub miejsca prowadzenia firmy. Po rozpatrzeniu wszystkich dokumentów organ wydaje zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

 

Licencja wspólnotowa a licencja transportowa krajowa

 

Licencja transportowa krajowa pozwala na świadczenie usług na obszarze danego państwa. Jeżeli firma stara się o wejście z ofertą na rynki międzynarodowe, niezbędne jest złożenie wniosku o przyznanie licencji wspólnotowej.

Jest to decyzja administracyjna, na mocy której przedsiębiorca może podejmować działalność gospodarczą, polegającą na transporcie ludzi lub towarów w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Dokument ten wydaje Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Wniosek można złożyć w dowolnym momencie. Wielu przedsiębiorców dokonuje tego jednak już na samym początku prowadzenia firmy, aby uzyskać szerszy dostęp do ofert oraz stać się bardzo konkurencyjnym na rynku.

 

Licencja transportowa wspólnotowa – jak wygląda procedura?

 

We wniosku o otrzymanie licencji wspólnotowej muszą znaleźć się podstawowe informacje o firmie. Trzeba określić w nim liczbę wnioskowanych wypisów i zgłoszonych pojazdów, a także okres przez jaki licencja będzie obowiązywać. Należy do niego również dołączyć zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz potwierdzenie wniesienia opłat administracyjnych.

Po zweryfikowaniu dokumentów Główny Inspektorat Transportu Drogowego wydaje licencję na zarobkowy międzynarodowy transport, a także wypis z licencji dla każdego pojazdu. Cała procedura nie powinna trwać dłużej niż miesiąc, choć od tej zasady zdarzają się wyjątki. Wówczas jednak urząd przesyła informację o wydłużeniu weryfikacji dokumentów np. do dwóch miesięcy.

Warto pamiętać, że również w przypadku licencji wspólnotowej obowiązuje konieczność posiadania odpowiedniego zabezpieczenia finansowego na prowadzenie działalności transportowej. Na pierwszy pojazd wynosi ono 9000 euro, a na każdy kolejny nieco mniej – 5000 euro.

W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej każdy ze wspólników musi indywidualnie zdobyć odpowiednie uprawnienia, aby firma mogła legalnie prowadzić transport na arenie międzynarodowej.

 

Korzyści z dostępu do rynku wspólnotowego

 

Polscy przewoźnicy wciąż mają szansę na pozyskanie sporej ilości zleceń od firm pochodzących z innych krajów wspólnoty. Dla podmiotów z Francji lub Niemiec polscy przewoźnicy nadal wyróżniają się atrakcyjnymi warunkami cenowymi w porównaniu do zbliżonych ofert zachodnich firm transportowych.

Stąd też zdobycie takich uprawnień, jak licencja transportowa wspólnotowa, otwiera wiele drzwi i pozwala uzyskać cenne zlecenia, które pozwolą na solidny rozwój przedsiębiorstwa oraz zdobycie nowych klientów.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *