Logistyka 4.0 w magazynie spożywczym

Logistyka 4.0 w magazynie spożywczym image

Istnieje wiele rozwiązań usprawniających funkcjonowanie magazynów na produkty spożywcze. Wielkie wsparcie stanowią nowoczesne technologie, dzięki którym wzrasta bezpieczeństwo towarów, a firma może się cieszyć krótszym czasem realizacji zamówień i większą przejrzystością procesów logistycznych.

Wiele korzyści przynosi wprowadzenie etykiet logistycznych. Co to takiego i jak je wykorzystać do działań optymalizacyjnych? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

 

Nowoczesne technologie w magazynie żywności – sposób na optymalizację

Przechowywanie produktów wrażliwych, do których należy świeża żywność, wymaga wdrożenia wielu rozwiązań, gwarantujących utrzymanie stałej temperatury oraz maksymalnego skrócenie czasu magazynowania, aby artykuły spożywcze trafiły w optymalnej kondycji do finalnych odbiorców, bez straty w wartościach odżywczych, wyglądzie i smaku.

Wsparciem we właściwym przechowywaniu i szybkiej realizacji zamówień stają się nowoczesne technologie, a wśród nich między innymi nowoczesne etykiety logistyczne i inwentaryzacyjne.

 

Etykiety logistyczne i inwentaryzacyjne w magazynie

Wprowadzenie etykiet znacząco usprawnia codzienną pracę w magazynach. Dzięki oznaczeniom, wykorzystującym kody kreskowe, bez trudu można znaleźć poszczególne produkty lub partie towarów w ramach łańcucha dostaw – od chwili gdy znalazły się w magazynie, aż do momentu kiedy trafiają w ręce docelowego klienta.

W ten sposób buduje się przejrzystość i możliwość weryfikacji całego łańcucha dostaw (tzw. traceability), co poprawia funkcjonowanie łańcucha dostaw, zwiększa efektywność realizowania zamówień oraz sprawia, że firmy są znacznie lepiej postrzegane przez konsumentów.

Nowoczesne etykiety są zgodne z międzynarodowymi standardami (w tym między innymi z GS1). To wielka korzyść nie tylko dla samego magazynu, ale tak naprawdę integracja wszystkich uczestników danego, spożywczego łańcucha dostaw, nawet o wymiarze międzynarodowym.

W branży spożywczej możliwość prześledzenia drogi każdego produktu jest szczególnie ważna. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości lub wad, łatwo można bowiem zlokalizować niepoprawną lub uszkodzoną partię towaru i wycofać ją z rynku.

 

Modernizacja magazynu – nie tylko same etykiety

Etykiety podnoszą skuteczność działań w magazynie i ułatwiają codzienną pracę. Dodatkowo zwiększają rozpoznawalność produktów na regałach, przy ograniczeniu pomyłek w kompletacji. Pomagają w identyfikacji towarów oraz w obsłudze magazynowej.

Oznaczenia z kodami kreskowymi stosuje się ze specjalnymi czytnikami kodów, co znacząco usprawniają procesy magazynowe.

Dzięki niemu:

  • rejestruje się ruch surowców i gotowych towarów,
  • lokalizuje się potrzebne produkty lub regały.

Czytniki bywają również połączone z pełnymi, mobilnymi stanowiskami pracy. Dzięki temu w jednym miejscu znajduje się czytnik oraz drukarka, mające dostęp do centralnej bazy danych i systemu ERP lub WMS.

W ten sposób wszystkie informacje na bieżąco są przekazywane do i z systemu. Ryzyko popełnienia błędu znacząco spada, a rośnie szansa na sprawną realizację wszystkich zamówień, co w przypadku świeżej żywności, o krótkim terminie przydatności do spożycia, ma kluczowe znaczenie.

 

Systemy etykiet w magazynie – korzyści w codziennej pracy

Nowoczesne etykiety, połączone z systemami informatycznymi to prosta droga do optymalizacji procesów logistycznych w magazynie oraz sprawnej realizacji wszystkich zadań.

Czytniki i stanowiska mobilne ułatwiają wypełnianie dokumentów. Wszystko od razu jest przekazywane do centralnej bazy, dzięki czemu obieg informacji staje się znacznie szybszy i prostszy. Znikają natomiast błędy ludzkie przy wydawaniu i przyjmowaniu towarów. Większość zadań odbywa się automatycznie, co oszczędza czas i pieniądze.

Co zyskuje się, wdrażając nowoczesne systemy, w których wykorzystuje się etykiety z kodami kreskowymi? Przede wszystkim skraca się czas, potrzebny na realizację procesów i zadań, w tym szczególnie przyjmowanie i wydawanie towarów lub jego znakowanie. Redukuje się błędy ludzkie oraz otrzymuje niemal pełną kontrolę nad przepływem towarów w łańcuchu dostaw. Kody kreskowe sprawiają, że bez trudu można zidentyfikować konkretną partię towarów, co zwiększa przejrzystość wszystkich procesów logistycznych.

Sprawniejsze działanie, krótszy czas oraz sprawna realizacja zamówień przynoszą natomiast obniżenie kosztów i większą efektywność. A to przekłada się na solidną pozycję na rynku.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *