Logistyka chłodnicza, czyli skuteczna robotyzacja produkcji żywności

Logistyka chłodnicza, czyli skuteczna robotyzacja produkcji żywności image

Wytwarzanie żywności jest jednym z najbardziej rozbudowanych, a często także szczególnie wymagających działów produkcji, w których choćby precyzyjna logistyka chłodnicza na wszystkich etapach łańcucha dostaw stanowi podstawę codziennego działania.

Wielkim wsparciem w tym procesie bywa robotyzacja produkcji żywności, która przyjmuje rozmaite formy, tak zróżnicowane, jak typy wytwarzanych artykułów spożywczych.

Jak obecnie wygląda robotyzacja produkcji żywności w Polsce?

Aby uzyskać dobrą pozycję na rynku oraz zaufanie klientów, wiele firm szuka rozwiązań optymalizacyjnych, które pozwolą zwiększyć efektywność procesów wytwórczych, przy równoczesnym obniżeniu kosztów surowców i zatrudnienia, a także podniesieniu bezpieczeństwa w zakładzie pracy.

Jest to możliwe właśnie dzięki wprowadzeniu w przestrzeniach produkcyjnych odpowiednich robotów, dopasowanych do potrzeb konkretnej firmy.

Proces robotyzacji przemysłu w Polsce wciąż jest dopiero na samym początku drogi, choć już powoli widać początki wzrostu dynamiki wdrożeń.

Jak czytamy w kategorii Integration of Digital Technology by business, która znajduje się w The Digital Economy and Society Index, opublikowanym przez Komisję Europejską, nasz kraj wciąż pozostaje niemal na samym końcu w kwestii automatyzacji i robotyzacji przemysłu. Powoli jednak przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać potencjał, jaki mają roboty w różnych obszarach funkcjonowania zakładów produkujących żywność takich, jak sama produkcja, obieg informacji, logistyka chłodnicza itp.

Robotyzacja w przemyśle spożywczym może przebiegać w mocno zróżnicowany sposób. Od czego zależy instalacja nowoczesnych maszyn? Na co trzeba zwracać uwagę?

Różne oblicza robotyzacji w przemyśle spożywczym – logistyka chłodnicza i produkcja

Branża spożywcza wytwarza mocno zróżnicowane artykuły. Niektóre zakłady koncentrują się na produktach powtarzalnych, do których można zaliczyć choćby ciastka, herbaty, kawy. Inne natomiast zajmują się produktami niepowtarzalnymi, czyli na przykład mięsem, świeżymi warzywami i owocami.

Każdy z przypadków wymaga nieco innego podejścia do automatyzacji. Produkty powtarzalne wymagają bowiem podstawowych czujników, które kontrolują obecność przedmiotów (lub ich brak) w danym sektorze. W takich rozwiązaniach nie potrzeba rozbudowanych systemów kontroli obszaru wokół maszyny, a wszystko opiera się na stałej ścieżce ruchu robota.

A jak jest w przypadku robotyzacji linii zajmującej się produktami niepowtarzalnymi lub mocno zróżnicowanymi? Przy tego typu procesach niezbędne są bardziej skomplikowane układy czujników, śledzące rozmaite parametry, jak choćby rozpoznawanie przedmiotu, jego kształtu i wielkości. Niezbędne jest także nieustanne badanie trajektorii poruszania się robota (lub obsługiwanego przez niego narzędzia).

Wprowadzenie robotów do produkcji żywności – na czym polega?

Logistyka chłodnicza oraz wszelkie procesy związane z produkcją żywności da się zautomatyzować, wprowadzając roboty i coboty, czyli urządzenia wspomagające pracę człowieka. Za ich przygotowanie odpowiada zespół pod wodzą konstruktora oraz programistów i automatyków.

Specjaliści przygotowują narzędzie w oparciu o dokładny wywiad, określający potrzeby przedsiębiorstwa. Każda firma zajmująca się wytwarzaniem żywności wymaga bowiem nieco innych rozwiązań, które zapewnią największą wydajność i bezpieczeństwo procesu.

Pamiętajmy, że często nawet częściowa automatyzacja wymaga zainstalowania większej ilości robotów, które zajmują się realizacją poszczególnych etapów produkcji.

Co zyskuje przedsiębiorstwo dzięki robotom?

Żywność, zwłaszcza produkty świeże, wymaga podejmowania szybkich działań oraz perfekcyjnej organizacji łańcucha dostaw, żeby artykuły trafiły w krótkim czasie na stoły konsumentów. Pozwala to utrzymać optymalne właściwości oraz bezpieczeństwo produktów.

Roboty pozwalają maksymalnie skrócić i usprawnić proces, gdyż ich wydajność i precyzja wielokrotnie przewyższają możliwości zwykłego, ludzkiego pracownika. Ponadto maszyny nie wymagają przerw rekreacyjnych oraz pracy zmianowej. Pracują w tym samym tempie cały czas, znacząco poprawiając wielkość produkcji przy obniżeniu jej kosztów.

Dzięki temu robotyzacja staje się opłacalną inwestycją, która potrafi zwrócić się raptem w ciągu kilku lat od momentu wdrożenia. Równocześnie nie zapominajmy, że automatyzacja to nie tylko korzyści ekonomiczne i wydajnościowe, ale także poprawa pozycji na rynku oraz wzrost zaufania ze strony konsumentów. A to są wartości naprawdę wielkiej wagi.

Robotyzacja przemysłu spożywczego w naszym kraju postępuje, obejmując poszczególne etapy procesu wytwarzania żywności, a także wszelkie działania z tym związane takie, jak choćby logistyka chłodnicza. Dzięki temu usprawnia się działanie łańcucha dostaw oraz zwiększa zadowolenie wymagających klientów docelowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *