Logistyka chłodnicza i automatyzacja. Jak przebiega robotyzacja produkcji żywności w Polsce?

Logistyka chłodnicza i automatyzacja. Jak przebiega robotyzacja produkcji żywności w Polsce? image

Automatyzacja procesów produkcyjnych zaczyna intensywnie postępować w różnych gałęziach gospodarki w naszym kraju. Widać ją także w branży rolno-spożywczej. Rozwiązania te wpływają na wszystkie aspekty funkcjonowania tego sektora gospodarki, nawet na takie, jak logistyka chłodnicza oraz organizacja magazynów do przechowywania artykułów spożywczych.

Do czego w produkcji żywności przydają się narzędzia automatyzujące? Jak przebiega proces robotyzacji w Polsce? O tym opowiemy poniżej.

Automatyzacja a logistyka chłodnicza – nowe oblicze produkcji

Robotyzacja i cyfryzacja stanowią najważniejsze elementy rewolucji przemysłowej Industry 4.0, która wielkimi krokami dociera również do naszego kraju, obejmując niemal wszystkie branże wytwórcze.

Coraz większe grono dużych i średnich przedsiębiorców dostrzega w tych narzędziach szansę na poprawę wydajności procesów produkcyjnych, magazynowania i transportu żywności. Wciąż jednak pozostaje w tym temacie sporo do zrobienia.

Widać jednak już teraz pewien postęp. W bieżącym roku w raporcie The Digital Economy and Society Index, opublikowanym przez Komisję Europejską, w kategorii Integration of Digital Technology Polska znalazła się co prawda dopiero na 24. miejscu, wyprzedzając Węgry, Rumunię i Bułgarię. Oczywiście wciąż daleko nam do czołówki i krajów takich, jak Irlandia, Finlandia i Belgia, które zajęły pierwsze trzy miejsca. Choć wciąż klasyfikujemy się raczej w dole rankingu, warto zwrócić uwagę, że jeszcze dwa lata temu zajmowaliśmy przedostatnie miejsce, tuż przed Rumunią.

Wciąż trend automatyzacyjny jest najsilniejszy w dużych firmach. Jednak średnie przedsiębiorstwa także zaczynają chętnie korzystać z takich narzędzi, jak cyfryzacja, robotyzacja i analiza Big Data, w ten sposób zwiększając wydajność procesów produkcyjnych oraz poprawiając konkurencyjność firmy na rynku.

Logistyka chłodnicza i produkcja żywności – jak zautomatyzować procesy?

W firmach zajmujących się wytwarzaniem żywności istnieje wiele sposobów na wykorzystanie automatyzacji. Może ona dotyczyć kwestii związanych z obiegiem informacji, analizą danych oraz oczywiście przepływem produktów i surowców na liniach wytwórczych.

Obieg informacji najczęściej jest związany z wykorzystaniem nowoczesnych systemów informatycznych z centralną bazą danych. Dostęp do niej mają wszystkie upoważnione jednostki – zarówno z przedsiębiorstwa, jak i współpracujących ogniw łańcucha dostaw. Pozwala to usprawnić wiele procesów oraz zmniejszyć ryzyko popełniania błędów. System bowiem przygotowuje dokumentację, przekazuje alerty, kontroluje stany magazynowe oraz organizuje działania na liniach produkcyjnych, aby osiągać jak najlepsze rezultaty.

Dane z procesu są zbierane przez rozmaite czujniki, sensory i kamery rozmieszczone w hali produkcyjnej. Ich analiza przynosi szereg korzyści oraz staje się wielkim wsparciem do przygotowywania strategii rozwoju przedsiębiorstwa, wyznaczania trendów sprzedażowych oraz wdrażania prac optymalizacyjnych.

Na koniec pozostawiliśmy robotyzację, czyli automatyzację linii produkcyjnej. W zakładach wytwarzających żywność chętnie stawia się na maszyny przemysłowe, działające w pełni samodzielnie, oraz coboty, czyli roboty współpracujące, działające razem z człowiekiem w jednej przestrzeni.

Dlaczego polscy przedsiębiorcy boją się automatyzacji?

Ścieżek rozwoju automatyzacji w aspektach takich, jak produkcja żywności i logistyka chłodnicza, jest naprawdę wiele. Zwiększają efektywność, poprawiają jakość i bezpieczeństwo oraz redukują koszty produkcji i zatrudnienia. Dlaczego zatem polscy wytwórcy podchodzą do niej z tak dużym dystansem?

W znaczącym stopniu czynnikiem hamującym są względy finansowe. Polskie przedsiębiorstwa niestety najczęściej balansują na granicy płynności, nie mając odpowiednich poduszek finansowych do przeprowadzania inwestycji. Wprowadzenie robotów do zakładu produkcyjnego to bowiem inwestycja, która wymaga sporych nakładów na początek, które jednak szybko się zwracają.

Istnieje też wiele firm, które zraziły się do automatyzacji na skutek nieprawidłowego wcześniejszego wdrożenia narzędzi, jak choćby systemu ERP. Rozwiązania wspierające przynoszą bowiem korzyści tylko wtedy, jeśli zostaną odpowiednio dopasowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

W innym razie mogą prowadzić do utrudnień i komplikacji, nie przynosząc oczekiwanych rezultatów. Błąd tkwi jednak nie w samym narzędziu, a najczęściej w nieprawidłowym określeniu potrzeb, braku komunikacji z programistami oraz w zbyt krótkim czasie przeznaczonym na testy.

Automatyzacja – droga do fabryki przyszłości

Polska żywność jest niezmiernie ceniona w krajach europejskich. Z wolna podbija również rynki azjatyckie. Branża wciąż jednak wymaga wprowadzenia wielu nowoczesnych rozwiązań, które pomogą jej zwiększyć wydajność produkcji oraz poprawić konkurencyjność. Dzięki temu nasi wytwórcy będą w stanie osiągnąć naprawdę wiele, podbijając różne rynki na całym świecie.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *