Logistyka chłodnicza. Nowoczesny przepływ informacji w transporcie

Logistyka chłodnicza. Nowoczesny przepływ informacji w transporcie image

Transport żywności należy do niezbędnych elementów każdego łańcucha dostaw. Bez niego nie udałoby się przewieźć świeżych lub mrożonych produktów z gospodarstw rolnych do przetwórców, centrów dystrybucyjnych, a finalnie – na stoły konsumentów.

Do tego celu niezbędne są rozmaite narzędzia, które wykorzystuje skuteczna logistyka chłodnicza. Podstawą jest jednak kompleksowy i spójny system przepływu informacji. Od niego bowiem zależy bezpieczeństwo artykułów spożywczych na każdym etapie łańcucha dostaw.

Logistyka chłodnicza – dokumenty niezbędne w transporcie

Nie da się funkcjonować w ramach przedsiębiorstwa bez przepływu informacji. Są one potrzebne do organizacji pracy wewnątrz firmy, ale także w kontaktach z zewnętrznymi podmiotami.

W transporcie skuteczny przepływ danych i dokumentów jest szczególnie istotny. W wielu przypadkach od tego zależy czas dostawy. A jak wiadomo przy produktach świeżych bywa on kluczowy dla utrzymania jakości ładunku. Przestoje lub utrudnienia potrafią doprowadzić do zepsucia całej partii towaru, za co pełną odpowiedzialność ponosi właśnie firma transportowa.

Jakie informacje są potrzebne w przypadku przewozu żywności? Przede wszystkim niezbędny jest szereg dokumentów, towarzyszących wysyłce towarów.

Ważne są oczywiście informacje o samym ładunku. W ramach tej kategorii znajdują się dane na temat właściwości towarów transportowanych. Mogą one na przykład dotyczyć zakresów temperaturowych dozwolonych do przewozu konkretnych typów żywności. Niezbędne są oficjalne dokumenty przewozowe i finansowe (w tym faktury), a także dodatkowe pisma wymagane choćby w transporcie zagranicznym przez urzędy celne.

Logistyka chłodnicza musi zwracać uwagę na kwestię obowiązkowej identyfikacji partii towarów. Poszczególne produkty muszą być w transporcie oznakowane tak, żeby bez trudu można było je rozpoznać.

Przepływ informacji – komunikacja między ogniwami łańcucha dostaw

W przepływie informacji uwzględnia się jeszcze kwestię komunikacji pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcucha dostaw. Pozwala ona na sprawny i szybki transport oraz uniknięcie wielu komplikacji lub nieścisłości.

Bez prawidłowej komunikacji na linii klient – spedytor – producent (przetwórca) niejednokrotnie dochodzi do wielu ludzkich błędów, które potrafią doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia całej partii towaru.

Systemy informatyczne – komunikacja pod pełną kontrolą

Logistyka chłodnicza stawia obecnie na nowoczesne technologie w zakresie usprawniania komunikacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami łańcuchów dostaw. Kluczem do sukcesu jest wdrażanie kompleksowych, zintegrowanych narzędzi informatycznych, które pozwalają na przekazywanie informacji pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Na co pozwala taki system? Przede wszystkim integruje różne programy i bazy danych, wykorzystywane w firmach. Dzięki temu wszelkie potrzebne informacje znajdują się w jednym miejscu, a dostęp do nich mają wszystkie zainteresowane strony.

Wspólna platforma zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przy wielokrotnym przekazywaniu danych. Jedno rozwiązanie pozwala na wystawianie dokumentów przewozowych, informowanie wszystkich stron o statusie realizacji zamówienia.

W nowoczesnym oprogramowaniu przeznaczonym do nadzorowania towarów wrażliwych pojawia się też funkcja monitorowania w czasie rzeczywistym. Dzięki temu ryzyko zanieczyszczenia lub utraty kontroli nad prawidłowymi warunkami przewozu jest naprawdę minimalne.

Korzyści z optymalizacji przepływu informacji – logistyka chłodnicza

Podstawową wartością, którą uzyskuje się z usprawnienia przepływu danych w łańcuchach, jest oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa żywności. Znacząco skraca się czas potrzebny na realizację transportu. A to oznacza, że świeże produkty spożywcze szybciej trafiają na stoły konsumentów, utrzymując optymalną jakość.

Krótszy czas, mniejsza ilość popełnianych błędów w zamówieniach i dokumentacji, to także oczywiście znaczące oszczędności. A to przekłada się na większą konkurencyjność na rynku. Firma i cały łańcuch dostaw pozyskują także lepszą pozycję oraz zaufanie klientów.

W tym wszystkim pomaga niby niepozorna informacja, przekazywana przez zintegrowane, efektywne oprogramowanie, z którego mogą korzystać wszyscy uczestnicy łańcucha. Dzięki niej logistyka chłodnicza może działać efektywniej, ograniczać koszty i budować maksymalne bezpieczeństwo dla żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *