Logistyka newsy. AGV na liniach produkcyjnych

Logistyka newsy. AGV na liniach produkcyjnych image

Istnieje wiele mocno zróżnicowanych typów robotów, które pojawiają się na liniach produkcyjnych. Jeszcze kilka lat temu przede wszystkim stawiało się na maszyny stacjonarne, sporych rozmiarów, które zastępowały pracę ludzi na różnych stanowiskach. Obecnie technologia poszła jednak o krok dalej.

W przemyśle stawia się na pojazdy samojezdne AGV. Jak pokazują dane, które znajdujemy, przeglądając rozmaite informacje z kategorii logistyka newsy, tkwi w nich gigantyczny potencjał, który może zrewolucjonizować branżę wytwórczą.

Jak roboty AGV wspierają procesy w zakładach produkcyjnych? Jakie są ich największe zalety? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Logistyka newsy – czym są roboty AGV?

Mianem robotów AGV (z ang. Automated Guided Vehicle) określa się niewielkie autonomiczne pojazdy, służące do transportu rozmaitych obiektów wewnątrz zakładów produkcyjnych lub magazynów. Przewóz odbywa się po ściśle określonych trasach.

Urządzenia tego typu wyposaża się w zasilanie akumulatorowe, pozwalające na wiele godzin pracy. Niektóre modele na jednym ładowaniu są w stanie efektywnie działać nawet przez 12 godzin.

Co zrobić, gdy się rozładują? Wszystko zależy od modelu. W niektórych akumulatory wymienia się po prostu na inny komplet w ciągu kilku chwilach lub podłącza się urządzenie do stacji ładującej. Pojawiają się też urządzenia wyposażone w systemy automatycznego ładowania.

Podstawowa ścieżka ma kształt pętli z różnymi rozjazdami, prowadzącym do wielu stacji docelowych.

W jaki sposób robot rozpoznaje ścieżki i stacje? Umożliwiają to znaczniki RFID, które umieszcza się wzdłuż trasy urządzenia.

AGV stosuje się coraz powszechniej w halach produkcyjnych i magazynach. Najczęściej ich zadaniem jest transport półproduktów pomiędzy poszczególnymi stanowiskami na linii produkcyjnej oraz przewożenie towarów lub surowców do i z magazynu.

Jak obsługuje się robota?

Codzienna obsługa robota jest naprawdę prosta i intuicyjna. Wystarczy wybrać z listy stację docelową, czyli miejsce, do którego ma dotrzeć urządzenie w ruchu autonomicznym.

Później AGV działa już samodzielnie, przesuwając się po ścieżce głównej do właściwego znacznika RFID, informującego o tym, że ma się zatrzymać, w celu przekazania lub odebrania ładunku.

Co wyróżnia roboty AGV – logistyka newsy

Wykorzystanie robotów AGV staje się coraz powszechniejsze. Potrafią być wielkim wsparciem w transporcie wewnętrznym towarów o nawet bardzo dużych gabarytach lub masie. Niektóre modele wyróżniają się udźwigiem na poziomie 1 tony.

Urządzenia są niewielkie i kompaktowe, dzięki czemu bez trudu przemieszczają się w nawet w wąskich przejściach. Ułatwia to transport towarów oraz pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Wiele robotów AGV odznacza się wielką mobilnością. Wpływa na to częściej innowacyjna konstrukcja. Wyposaża się je na przykład w specjalne koła, dzięki którym urządzenie jest w stanie wykonać obrót o 360 stopni. Sprawia to, że roboty łatwo przemieszczają się w wymagających przestrzeniach i dostarczają towary dokładnie tam, gdzie są one potrzebne.

AGV to rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo pracy w halach produkcyjnych. Jak to możliwe? Roboty wyposaża się w czujniki, które nieustannie kontrolują parametry urządzenia, a także sprawdzają otoczenie wokół niego. W ten sposób robot jest w stanie unikać kolizji lub innych sytuacji niebezpiecznych, o które przecież naprawdę nietrudno w przestrzeniach, gdzie współpracą ludzie i maszyny.

Transportowe roboty samojezdne nie działają też w próżni. Stanowią element rozbudowanego systemu automatyzacji przemysłu, w oparciu o założenia rewolucji Industry 4.0. Dzięki temu są kompatybilne z wieloma innymi narzędziami. Wykorzystanie czujników i sensorów sprawia na przykład, że wszelkie dane przekazuje się na bieżąco sieci. Operator ma zatem podgląd w czasie rzeczywistym, co aktualnie dzieje się z każdym z robotów. Dodatkowo urządzenia współpracują z systemem ERP, usprawniając przepływ towarów oraz obieg informacji w firmie.

ERP w praktyce – czy warto?

Logistyka newsy koncentruje się ostatnio przede wszystkim na automatyzacji. W firmach produkcyjnych wprowadza się urządzenia autonomiczne, które znacząco ułatwiają codzienną pracę.

Takie też są roboty AGV. Wspierają człowieka w wykonywaniu codziennych obowiązków, a przy tym znacząco zwiększają wydajność procesów w zakładzie wytwórczym. Przenoszą półprodukty i gotowe towary zdecydowanie szybciej niż pracownicy, co przekłada się na poprawę efektywności oraz skrócenie czasu realizacji zamówień.

Roboty mogą pracować bez przerw, ze stałą wydajnością. Przekłada się to oczywiście na obniżenie kosztów związanych z produkcją oraz zatrudnieniem w firmie.

Okazuje się zatem, że jeden, niewielki robot potrafi stać się naprawdę wielkim wsparciem dla nowoczesnej firmy produkcyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *