Logistyka newsy – cyberbezpieczeństwo w fabrykach

Logistyka newsy – cyberbezpieczeństwo w fabrykach image

Nowoczesne technologie stają się powszechne w przemyśle. Korzystają z nich chętnie firmy z różnych sektorów gospodarczy dla zwiększenia efektywności swoich działań.

Oprócz wielu zalet informatyzacja produkcji przynosi też niestety zagrożenia, z których trzeba zdawać sobie sprawę, żeby wdrożyć właściwe środki zaradcze odpowiednio wcześniej. Jak powinny wyglądać normy dotyczące cyberbezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych? Nieco informacji na ten temat przedstawimy poniżej.

Nowoczesne technologie w przemyśle – korzyści i zagrożenia a logistyka newsy

Intensywna automatyzacja i cyfryzacja przemysłu przynosi szereg korzyści dla przedsiębiorców. Przede wszystkim wpływa na wzrost wydajności różnych procesów, co przekłada się na oszczędniejsze wykorzystanie zasobów ludzkich, infrastruktury zakładu oraz surowców. Oprócz tego poprawia się także bezpieczeństwo w ramach całego przedsiębiorstwa.

Powszechne użycie systemów informatycznych wiąże się jednak także z ryzykiem, które wpływa na funkcjonowanie firmy. Jak podaje niejedno opracowanie z kategorii logistyka newsy, zastosowanie narzędzi cyfrowych niesie możliwość wystąpienia awarii lub cyberataków. Za ochronę danych oraz sprawne działanie całego systemu odpowiadają w przedsiębiorstwach specjaliści od cyberbezpieczeństwa.

Na czym polega wdrażanie zasad cyberbezpieczeństwa?

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa muszą przeprowadzać precyzyjną analizę ryzyka we wszystkich rozwiązaniach stosowanych w zakładzie produkcyjnym. Na tej podstawie przygotowuje się systemy ochronne, zapewniające bezpieczeństwo i płynność procesów produkcyjnych.

Co wchodzi w skład cyberbezpieczeństwa?

Ciekawy raport pod tym względem przedstawił niedawno Samsung, o której często pisze się ostatnimi czasy w kategorii logistyka newsy i nowinki techniczne.

Przedstawiciele firmy zwracają uwagę na to, jak znacząco zmieniło się w ostatnim czasie rozumienie bezpieczeństwa w zakładach pracy.

Jeszcze kilka lat temu o dobrym systemie bezpieczeństwa mówiło się w odniesieniu do firm, które wdrożyły systemy alarmowe, monitoring oraz zainwestowały w wykwalifikowane kadry do ochrony mienia.

Obecnie nie są to jednak procedury wystarczające. Zagrożenie może bowiem przyjść z zupełnie innej strony.

Intensywna cyfryzacja i wdrożenie narzędzi opartych na sieci WiFi sprawia, że wiele procesów zaczyna uzależniać się od wydajności połączenia Internetu w firmie. Równocześnie wykorzystanie Internetu do optymalizacji działania wymaga właściwego poziomu zabezpieczenia danych, z których spora część ma charakter wrażliwy.

Najważniejsze czynniki wpływające na cyberbezpieczeństwo – logistyka newsy

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa są zatem zmuszeni do poszukiwania odpowiednich rozwiązań, które zapewnią optymalne działanie całego przedsiębiorstwa, a przy tym zwiększą ochronę sieci.

Co wpływa w głównej mierze na cyberbezpieczeństwo? Jak wynika ze wspomnianej wcześniej publikacji, przygotowanej przez specjalistów z Samsunga, kluczowe jest zapewnienie niezawodności i dostępności wszystkich systemów informatycznych w przedsiębiorstwie.

Oprócz tego należy zadbać o całkowite bezpieczeństwo wszystkich pracowników oraz osób współpracujących z firmą. Jest to możliwe dzięki obniżeniu ryzyka oraz precyzyjnemu zdiagnozowaniu przestrzeni ryzyka.

Działania należy zatem oprzeć na profilaktycznej kontroli sieci oraz wdrożeniu procedur bezpieczeństwa, które uchronią system przed zniszczeniem przypadkowym lub celowym (ataki hackerskie).

Pamiętajmy także, o tym, że kwestie związane z cyberbezpieczeństwem są normowane przez szereg przepisów prawnych. Dlatego każde przedsiębiorstwo musi dbać o spełnienie restrykcyjnych wymogów, dotyczących choćby ochrony danych osobowych.

Logistyka newsy – cyberbezpieczeństwo dla dobra produkcji i ludzi

Wydajność i oszczędności w produkcji to wielkie zalety cyfryzacji, z których chętnie korzystają przedsiębiorcy. Zawsze jednak należy na każdy proces patrzeć holistycznie.

Zdawanie sobie sprawy z zagrożeń, płynących z cyfryzacji pomaga ustrzec się przed różnymi typami ryzyka. A to przekłada się na efektowniejsze działanie oraz bezpieczeństwo dla ludzi i systemu na każdym etapie produkcji.

Dodaj komentarz