Logistyka newsy. Klucz do robotyzacji w produkcji

Logistyka newsy. Klucz do robotyzacji w produkcji image

Obecnie można powiedzieć, że tak naprawdę nie ma już zakładu produkcyjnego, który nie potrzebuje robotyzacji. W każdym przedsiębiorstwie maszyny są w stanie wesprzeć pracę lub wręcz doprowadzić do optymalizacji wielu procesów wytwórczo-logistycznych. Pokazują to liczne opracowania naukowe oraz popularne, branżowe publikacje z kategorii logistyka newsy.

Należy jednak wiedzieć, jak wprowadzić roboty do firmy, żeby działanie to na pewno przyniosło odpowiednie korzyści. Co zrobić i na co uważać? O tym opowiemy poniżej.

Robotyzacja – droga do sukcesu firmy?

Polski przemysł wciąż jest zrobotyzowany tylko w części. Nawet jeśli dynamika automatyzacji procesów w ostatnich latach nieco przyspieszyła, to wciąż pozostajemy w tyle za innymi krajami z Europy Zachodniej.

Nadal mamy wiele do zrobienia, jak pokazują raporty, dotyczące takich zagadnień, jak produkcja czy logistyka newsy. Wynika to z dwojakiego podejścia przedsiębiorców. Część już ma za sobą pierwsze przygody z robotyzacją. Dla większości z nich był to krok w stronę poprawy funkcjonowania produkcji. Inni z kolei nadal nie interesują się wprowadzaniem maszyn do procesów wytwórczych, argumentując, że nie jest im to potrzebne do efektywnego działania.

Współcześnie, gdy liczy się czas, jakość i bezpieczeństwo procesów, argument braku konieczności przeprowadzania działań optymalizacyjnych w oparciu o roboty jest naprawdę trudny do utrzymania.

Wszelkie działania należy jednak przeprowadzać z dużą dozą rozsądku, po wcześniejszym przeanalizowaniu sytuacji. Dzięki temu można uniknąć wielu pułapek.

Logistyka newsy. Dlaczego przedsiębiorcy nie chcą robotyzacji produkcji?

Podstawową przyczyną, dla której znacząca ilość firm wciąż nie decyduje się na wdrożenie robotyzacji i cyfryzacji procesów przemysłowych, wciąż jest dość niski poziom wiedzy i świadomości, co tak naprawdę można uzyskać przy pomocy maszyn.

Przedsiębiorcy nie śledzą zmian technologicznych, które dokonują się na naszych oczach, przez co nie zdają sobie sprawy z tego, że narzędzia takie, jak rozszerzona rzeczywistość, Internet Rzeczy lub sztuczna inteligencja potrafią efektywnie współpracować z człowiekiem dla osiągania wysokiej wydajności i skuteczności produkcji. W wielu przypadkach brak wiedzy przekłada się na słabe zaangażowanie lub niechęć do nowinek technicznych, które mogłyby co prawda wprowadzić zmiany, ale też wynieść przedsiębiorców poza bezpieczny zakres strefy komfortu.

Z drugiej strony jest także spora grupa firm, która odkłada decyzję o zainwestowaniu w roboty i cyfryzację wyłącznie ze względów ekonomicznych. W średniej wielkości firmach w Polsce wciąż pokutuje brak wystarczającej poduszki finansowej. Wpływy są na bieżąco zagospodarowywane na comiesięczne koszty utrzymania przedsiębiorstwa, brak też racjonalnego, długofalowego planu inwestycyjno-oszczędnościowego.

Co jest niezbędne do wdrożenia robotyzacji? Logistyka newsy dla przedsiębiorców

Większość polskich firm wdraża na początku częściową robotyzację, która pozwala na połączenie pracy ludzi i maszyn w jednej przestrzeni. Od czego zacząć? Przed przeprowadzeniem takiej inwestycji należy dokładnie zapoznać się z sytuacją przedsiębiorstwa.

Analizą trzeba objąć wszystkie zasoby (ludzkie oraz infrastrukturę), produkcję i procesy, toczące się w przedsiębiorstwie. Na tej podstawie rozpoznaje się miejsca wymagające zdecydowanych działań optymalizacyjnych.

Warto pamiętać, że optymalizacja bynajmniej nie musi się skupiać wyłącznie na aspekcie zwiększenia wydajności, choć jest to wciąż podstawowa motywacja dla wielu właścicieli firm.

Optymalizacja przy pomocy robotyzacji może także dotyczyć poprawy jakości wytwarzanych produktów. Maszyny działają bowiem w oparciu o ściśle określone parametry lub wzorce. Dlatego są w stanie wytwarzać znormalizowane, identyczne przedmioty ze stałą prędkością i efektywnością.

Roboty wprowadza się często w zakładach, w których trudno o dobrze wykwalifikowane kadry, a rotacja pracowników jest niezmiernie duża. W takich miejscach maszyny usprawniają procesy wytwórcze oraz zastępują spore grono pracowników. Szacuje się, że wysokiej klasy robot może zastąpić nawet 5-6 osób.

Robotyzacja – sukces i konkurencyjność

Jak podają niejedne badania, które dotyczą tematów takich, jak robotyzacja i logistyka newsy, inwestycja w roboty w produkcji najczęściej zwraca się już po 3-4 latach, równocześnie od samego początku podnosząc wydajność zakładu, poprawiając komfort i bezpieczeństwo pracy oraz zastępując ludzi wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne.

Wprowadzanie maszyn do zakładów wytwórczych będzie postępował, zgodnie z założeniami rewolucji Przemysł 4.0. Pamiętajmy bowiem, że większość procesów toczących się w fabrykach to działania liniowe, składające się z wielu etapów oraz punktów do optymalizacji. W takiej sytuacji osiągnięcie dobrej pozycji na rynku jest możliwe tylko dzięki zastosowaniu większej ilości robotów na poszczególnych etapach pracy.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *