Logistyka newsy – poprawa bezpieczeństwa żywności a nowoczesne technologie

Logistyka newsy – poprawa bezpieczeństwa żywności a nowoczesne technologie image

Nowoczesny przemysł i transport stawiają na technologię, która wspiera szereg procesów, zwiększa bezpieczeństwo i efektywność wszystkich działań. Dzięki nim udaje się osiągać zdecydowanie lepsze rezultaty, a to przekłada się oczywiście na solidne zyski wszystkich podmiotów zaangażowanych w łańcuchy dostaw.

Szczególnego znaczenia nowinki technologiczne nabierają w przypadku zimnych łańcuchów dostaw, a zwłaszcza żywności. Są to najczęściej towary, które trzeba przewozić i przechowywać w ściśle określonych, monitorowanych i rejestrowanych warunkach. Dzięki temu utrzymuje się bezpieczeństwo, świeżość oraz wysoką jakość każdego artykułu spożywczego.

Jesteście ciekawi, jakie urządzenia mogą być wsparciem w przypadku transportu i magazynowania żywności? W dzisiejszym artykule pokażemy Wam kilka ciekawostek, wpisujących się w kategorie logistyka newsy oraz nowoczesne technologie.

 

Logistyka newsy – co można zoptymalizować przy pomocy technologii?

 

Technologia staje się wsparciem w wielu różnych aspektach logistycznych, dotyczących zimnych łańcuchów dostaw.

Przede wszystkim wspiera bezpieczeństwo na wszystkich etapach działania. Na skład czynników poprawiających ochronę towarów spożywczych w magazynowaniu i transporcie wpływa zapewnienie odpowiednich pomieszczeń i środków transportu, wyposażonych w instalacje do utrzymywania właściwych, kontrolowanych warunków. Coraz częściej wykorzystuje się rozmaite urządzenia monitorujące i alarmujące, które sprawiają, że utrzymanie optymalnych parametrów każdego typu produktów spożywczych staje się jeszcze prostsze i wygodniejsze.

Równie ważne w przypadku optymalizacji procesów jest maksymalne skrócenie czasu magazynowania i przewozu. Aby było to możliwe, stosuje się szereg urządzeń, których zadaniem jest usprawnienie obiegu informacji oraz towarów w przestrzeniach składowania towarów oraz w przewozie pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcuchów dostaw.

 

Logistyka newsy – nowoczesne technologie w praktyce

 

Jakie rozwiązania warto wykorzystać? W ramach kategorii „logistyka newsy” dzieje się obecnie naprawdę wiele. Coraz chętniej stawia się na technologie, stosujące sztuczną inteligencję oraz intensywną cyfryzację do działań związanych z zimnymi łańcuchami dostaw.

Szczególnie ciekawym przypadkiem są wielofunkcyjne beacony. Co to takiego? To niewielkie urządzenia, wyposażone w nadajniki Bluetooth, służące do przekazywania rozmaitych informacji w zakładach pracy oraz w transporcie.

Jaki ma to związek z logistyką zimnych łańcuchów dostaw? Beacony nieustannie łączą się z systemem, dostarczając informacji na temat temperatury produktów lub przestrzeni magazynowej, wilgotności, wstrząsów albo dokładnej lokalizacji. Dzięki temu zarówno kierowca, jak i operator lub magazynier cały czas mają pod pełną kontrolą to, co dzieje się z artykułami spożywczymi.

Do czego jeszcze bywają pomocne beacony? Zebrane dzięki nim informacje przydają się dla logistów, zajmujących się optymalizacją procesów składowania lub transportu, pozwalając na usprawnienie załadunków i rozkładania towarów w magazynach i przestrzeniach ładunkowych oraz maksymalnie skracając trasy dojazdów. Wszystko po to, żeby zachować najwyższą jakość żywności.

Same beacony to jednak za mało. Oprócz nich niezbędne są także systemy informatyczne, z którymi się one łączą. Powoli stają się one standardem w sektorze spożywczym. Najczęściej są to rozwiązania dotyczące samego magazynu (WMS) lub systemy do ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP). Oprogramowanie usprawnia obieg informacji oraz wspiera optymalizację obiegu towarów i gotowych produktów w całych łańcuchach dostaw, co jak wiadomo jest kluczowe w przypadku żywności.

Ciekawym rozwiązaniem, skracającym czas potrzebny na przygotowanie towarów do wysyłki oraz sam załadunek, są mobilne stanowiska pracy. Wyposaża się je w dostęp do systemu informatycznego, drukarkę etykiet lub czytnik. Dzięki temu czas potrzebny na realizację zadań, załadunek oraz przekazanie niezbędnej dokumentacji skraca się do zupełnego minimum.

Warto również wspomnieć, że coraz chętniej wykorzystuje się także digital twins do optymalizacji nie tylko pojedynczych maszyn, ale nawet całych procesów. Dzięki temu w wielu przypadkach cyfrowe bliźniaki sprawiają, że testuje się rozmaite rozwiązania, prowadzące do usprawnienia łańcuchów, bez tworzenia kosztownych modeli rzeczywistych.

 

Futurystyczne technologie – nowoczesna logistyka newsy

 

Grono inżynierów, a szczególnie programistów stara się znaleźć coraz więcej rozwiązań, łączących realne procesy logistyczne z nowoczesną technologię, opartą na sztucznej inteligencji lub rozszerzonej rzeczywistości. Z ich pomocą udaje się usprawnić wiele procesów, co w przypadku zimnych łańcuchów dostaw jest naprawdę na wagę złota.

Technologia sprawia, że towary trafiają do klientów w ekstremalnie krótkim czasie, w optymalnej kondycji – każdy z nich jest świeży i w pełni zdrowy. Wykorzystanie tego typu rozwiązań pozwala zatem na zapewnienie nie tylko optymalizacji samego łańcucha, ale także oczywiście na zwiększenie zadowolenia klienta.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *