Logistyka newsy – Przemysł 4.0 w Polsce

Logistyka newsy – Przemysł 4.0 w Polsce image

Nowoczesne technologie towarzyszą nam na każdym kroku. Stanowią także jeden z kluczowych elementów, które kształtują oblicze nowoczesnego przemysłu. Jak podają rozmaite raporty z kategorii logistyka newsy, w wielu obszarach w naszym kraju powoli wchodzi się w informatyzację i automatyzację wielu procesów produkcyjnych. Przemysł 4.0 w naszym kraju powoli staje się faktem.

Jak przebiega wdrożenie i kiedy nowoczesne fabryki przyszłości zaczną funkcjonować w Polsce z pełną wydajnością?

Logistyka newsy, czyli Przemysł 4.0 w polskiej rzeczywistości

Mianem Przemysłu 4.0 (z ang. Industry 4.0) określa się kolejną wielką rewolucję przemysłową, opartą na powszechnym wdrożeniu automatyzacji i cyfryzacji.

Najczęściej stawia się na rozbudowane narzędzia, wykorzystujące sztuczną inteligencję, Internet Rzeczy (również w wersji przemysłowej), a także rozszerzoną rzeczywistość.

Olbrzymią popularnością cieszą się roboty, zajmujące się produkcją, transportem i magazynowaniem surowców, półproduktów i gotowych towarów.

Co zyskują polscy przedsiębiorcy dzięki wdrażaniu takich rozwiązań? Przede wszystkim poprawiają wydajność procesów produkcyjnych. Roboty działają sprawniej, a przez to nie potrzebują regularnych przerw, nie chorują i nie biorą urlopów. Dzięki temu produkcja działa niemalże bez przerwy.

Systemy informatyczne nadzorują działanie na każdym etapie, kontrolując stany magazynowe oraz gospodarowanie zapasami. Prowadzi to do zmniejszenia ryzyka popełnienia błędu oraz ograniczenia kosztów związanych z procesami oraz zużyciem surowców.

Każdy z tych elementów zwiększa efektywność przedsiębiorstwa, poprawia działanie całych łańcuchów dostaw. W ten sposób buduje się konkurencyjność firmy na rynku oraz zwiększa zaufanie i zadowolenie konsumentów docelowych.

Jak przebiega cyfryzacja produkcji w Polsce – logistyka newsy

W naszym kraju wciąż jesteśmy dopiero na samym początku drogi. Jak podaje raport PSI tylko połowa przedsiębiorców zetknęła się z pojęciem czwartej rewolucji przemysłowej. Spośród nich na dodatek znacząca większość podmiotów zwraca uwagę na olbrzymią ilość barier do pokonania, zanim w uda się wprowadzić automatyzację do zakładów produkcyjnych.

Mimo to możemy obserwować, że coraz większy odsetek przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce stawia właśnie na automatyzację, widząc w niej sposób na optymalizację pracy i kosztów. W znaczącej większości decydują się oni na wdrożenie częściowej cyfryzacji i robotyzacji, skupiając się na kluczowych etapach procesu produkcyjnego. Odbywa się to na drodze wcześniejszej analizy sytuacji oraz możliwych ścieżek rozwoju.

Automatyzacja i cyfryzacja jest powszechniejsza w dużych firmach, dysponujących środkami na przeprowadzenie takich inwestycji. Dla nich uzyskanie przewagi rynkowej jest niezmiernie ważne dla budowania stabilnej pozycji na rynku. Jak wynika ze wspomnianego wcześniej raportu, aż 77% dużych podmiotów gospodarczych z sektora produkcyjnego w naszym kraju już zastosowało takie rozwiązania w swoich firmach.

Nie oznacza to jednak, że mniejsze przedsiębiorstwa rezygnują całkiem z nowoczesnych technologii. 59% z średnich firm również wdrożyło lub planuje zainwestować w nowoczesne rozwiązania.

W co najchętniej inwestują właściciele biznesów wytwórczych? W dużej mierze stawiają na roboty automatyzujące proces produkcyjny, a także na nowoczesne oprogramowanie, integrujące procesy i różne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, zwłaszcza w rozwiązania typu ERP lub w magazynach WMS.

Logistyka newsy – nowoczesne technologie w polskim przemyśle

Robotyzacja i cyfryzacja nieustannie postępują w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych. Choć wciąż daleko nam do upowszechnienia tych technologii w całym sektorze gospodarki, to już teraz widać solidny progres w tym temacie.

Właściciele zakładów produkcyjnych dostrzegają zalety, które przynosi technologia, i zaczynają ją traktować jako inwestycję, prowadzącą do większej efektywności, bezpieczeństwa oraz budowania zaufania klientów. Oznacza to zatem szybki i wielowymiarowy zwrot z inwestycji w krótkim czasie.

Dodaj komentarz