Logistyka produktów świeżych jest odzwierciedleniem trendów panujących na rynku

Logistyka produktów świeżych jest odzwierciedleniem trendów panujących na rynku image

Logistyka żywności, a szczególnie logistyka produktów świeżych jest odzwierciedleniem trendów panujących na rynku produktów spożywczych – powiedział serwisowi PlatformaLogistyczna.com Marcin Turski, dyrektor ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta Fresh Logistics Polska, Grupa Raben.

Zwraca uwagę, że w początkowej fazie pandemii znacząco wzrósł popyt na produkty spożywcze nie wymagające temperatury kontrolowanej, takie jak makarony, ryż, konserwy. – Z perspektywy operatora logistycznego wiązało się to z nagłym, znaczącym wzrostem wolumenów – w obliczu tak niespodziewanej sytuacji musieliśmy z dnia na dzień zagwarantować najwyższej jakości serwis przy użyciu tych samych zasobów. W kolejnych tygodniach „szał zakupowy” minął. Natomiast zauważyliśmy znaczącą zmianę w sposobie kupowania, która wpłynęła na łańcuch dostaw – mówi Marcin Turski.

Jego zdaniem, obecnie konsumenci planują zakupy, są bardziej odporni na produkty „impulsowe”. Zakupy nie tylko przestały być spontaniczne – zmieniła się ich częstotliwość. Przed pandemią konsumenci wpadali do sklepu po zakupy wedle potrzeby. Nie gromadzono żywności, kupowano jak najświeższe produkty w małych ilościach. Krótka trwałość produktów nie była problemem. Chcieliśmy jeść jak najświeższe produkty, z możliwie najmniejszymi ilościami konserwantów.

– Pandemia zmieniła to zachowanie radykalnie. Ograniczając liczbę kontaktów i pozostając dłużej w domach zaczęliśmy kupować nie tylko zgodnie z planem, ale rzadziej i na zapas. Zakupy robimy bardziej świadomie, planujemy i przewidujemy, które produkty i w jakim zakresie będą potrzebne. Z racji tego, że zakupy robimy rzadziej, częściej sięgamy po produkty z dłuższymi terminami przydatności oraz produkty mrożone. W konsekwencji mniej żywności jest marnowane – co akurat jest pozytywnym trendem – zaznacza dyrektor Turski.

To w jaki sposób poszczególne podmioty poradzą sobie ze skutkami gospodarczymi pandemii jest wypadkową skali i dywersyfikacji prowadzonych operacji, innowacyjności, poziomu motywacji zasobów ludzkich oraz zasobów pozwalających odeprzeć uderzenie pierwszej fali kryzysu.  – Im podmiot ma większą skalę operacji, im bardziej są one zdywersyfikowane, im bardziej innowacyjnie podchodzi do świadczonych usług, im bardziej ma zmotywowanych i lojalnych pracowników tym bardziej prawdopodobne, że przejdzie suchą nogą przez kryzys. Takim podmiotem na rynku jest Fresh Logistics. Odpowiednio przyjęty kryzys, kryzys do którego przystępuje się ze strategią i na pozycji lidera, zamiast być zagrożeniem może być szansą – mówi.

Zauważa, że obecna, wyjątkowa sytuacja nie jest łatwa, ale wszyscy musimy odnaleźć się także i w takiej rzeczywistości. – Niekorzystna sytuacja gospodarcza nie oznacza jednak braku aktywności, wręcz przeciwnie musimy działać, aby skutki obecnego stanu rzeczy były dla nas wszystkich jak najmniej dotkliwe. Współpraca i wzajemne zrozumienie pomiędzy producentami żywności, operatorem logistycznym oraz odbiorcami takimi jak np. duże sieci handlowe z całą pewnością pozwoli na wypracowanie rozwiązań, które pomogą zniwelować skutki pandemii do minimum – podkreśla dyrektor ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta Fresh Logistics.

Logistyka uważana jest za barometr całej gospodarki i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie innych podmiotów na rynku. – Dlatego dla nas najistotniejszą kwestią było i jest zapewnienie ciągłości dostaw, tak aby producenci żywności mogli czuć się bezpiecznie o dostępność i dobrą jakość swoich produktów na sklepowych półkach. Kluczową kwestią jest zapewnienie ciągłości działania nie tylko naszej firmy, ale każdej firmy na rynku, ponieważ za każdą organizacją stoją ludzie, ich rodziny, potrzeby oraz chęć normalnego funkcjonowania w niecodziennej rzeczywistości – uważa Marcin Turski.

Ostatnia globalna pandemia miała miejsce ponad 100 lat temu. Na podstawie wiedzy o gospodarce i społeczeństwie z czasów pandemii Hiszpanki nie da się zbudować modeli, które pozwolą przewidzieć jaki będzie dalszy przebieg wpływu pandemii na gospodarkę i społeczeństwo XXI wieku. – Globalizacja, postęp technologiczny i informatyzacja zupełnie zmieniły oblicze świata. Brak punktów odniesienia i modeli sprawia, że podejmowanie decyzji biznesowych stało się ryzykowniejsze, a i samo ryzyko jest trudniejsze do oszacowania – puentuje.

 

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz