Logistyka to krwiobieg całej organizacji

Logistyka to krwiobieg całej organizacji image

Jakub Krych, Head of Logistics and Planning, Hochland Polska, mówi w rozmowie z Platformą Logistyczną o organizacji pracy magazynów w firmie mleczarskiej podczas epidemii koronawirusa oraz o spostrzeżeniach dotyczących nowych trendów w chłodnictwie.

– Jak logistyka świeżych produktów mlecznych zmieniła się w czasie epidemii?

 Jakub Krych: Logistykę, mógłbym przyrównać do krwiobiegu całej organizacji, stąd nawet jak pojawiają się  wyzwania typu COVID 19 istotne jest to, aby krew była cały czas pompowana i odpowiednie składniki na bieżąco dostarczane. Dlatego tak ważne było szybkie zaadoptowanie się do nowej rzeczywistość, które sprowadziłbym do trzech głównych filarów: zachowania ciągłości dostaw, przy zagwarantowaniu bezpieczeństwa naszym produktom i osobom wspierającym całościowy łańcuch dostaw. W związku z tym, najważniejszej zmiany dotyczyło wprowadzenie odpowiednich reżimów higienicznych na wszystkich etapach łańcucha logistycznego, reorganizacja prac per zmiany na Magazynach, czy zastosowania nowych restrykcyjnych procedury dotyczące rozładunku i załadunku. Od samego początku sytuacji kryzysowej w firmie aktywnie działa Zespół Koordynacji Działań Ochronnych, zajmujący się wszystkimi aspektami ochrony przed zagrożeniem koronawirusem.

– Jak zmieniła się organizacja transportu, a jak organizacja pracy w magazynie?

Jakub Krych: Reorganizacja pracy w Magazynach dotyczyła, odpowiedniego ustawienia zmian, tak aby uniemożliwić bezpośredni kontakt pomiędzy naszymi Pracownikami.  Dodatkowo wypracowaliśmy szereg działań higieniczno-porządkowych usankcjonowanych procedurami m.in. pomiar temperatury na wejściu do Magazynów / Zakładów Produkcyjnych, systematyczna dezynfekcja obszarów, zastosowania dodatkowych środków higienicznych jak: maseczki / przyłbice / rękawiczki,  brak bezpośredniego kontaktu nie tylko pomiędzy zmianami w danym obszarze, ale również pomiędzy Działami. Wdrożyliśmy także rozwiązania ograniczające kontakt firm zewnętrznych z naszymi Pracownikami. Pojawiły się np. skrzynki na dokumentację dotyczącą dostaw i wysyłek, kontener z toaletą oraz punkty dezynfekcyjne dla Kierowców. Zastosowano też szczególną ostrożność w odniesieniu do przesyłek z zewnątrz łącznie z kwarantanną dla części z nich. Warto też dodać, że wspólnie z naszymi Operatorami Logistycznymi na bieżąco wymienialiśmy się doświadczeniami w zakresie wdrażanych środków prewencyjnych oraz bezpiecznych zachowań w związku z Ccovid-19. Dobrych praktyk w tym zakresie z pewnością nigdy zbyt wiele, czego dowodem jest wypracowany przez Związek Pracodawców ECR Polska dokument: „DOBRE PRAKTYKI zmniejszania ryzyka rozprzestrzeniania się Covid-19 w LOGISTYCE”.

– Co stało się największą barierą czy problemem w tym czasie?

Jakub Krych: Jednym z największych wyzwań w logistyce jest czas, który w kontekście błyskawicznie wprowadzonych ograniczeń COVID’owych został dodatkowo uwypuklony. Był to niesamowity sprawdzian dla Hochland, jak i naszych Operatorów Logistycznych. Musieliśmy działać „tu i teraz” i wykazać się dużą elastycznością, również w kontekście pików sprzedażowych, które najbardziej widoczne były na początku pandemii.  Szczególnie było to widoczne w połowie marca, kiedy doświadczaliśmy w sklepach swego rodzaju „paniki covidowej”. Skutkowało to zatorami w Centrach Dystrybucyjnych i Magazynach Centralnych, które sytuacja covidova zmusiła do obsługi znacznie większych, niż codzienne wolumenów. Wspólne działania z naszymi Operatorami Logistycznymi oparte na sprawnej i skutecznej komunikacji, skierowane były i nadal są na indywidualne potrzeby naszych Odbiorców. Podjęte działania przyniosły skutek w postaci zachowania ciągłości dostaw i zapewnieniu naszych produktów na półkach sklepowych w tym niełatwym i pełnym wyzwań czasie.

– Czy Hochland czyni jakieś inwestycje magazynowe, chłodnicze – jeśli tak to jakie?

Jakub Krych: Jesteśmy firmą stawiająca na rozwój, stąd na bieżąco dostosowujemy i optymalizujemy naszą infrastrukturę magazynową, tak aby gwarantować jak najświeższe produkty w najwyższej jakości. Jako firma, której core businesse’em jest produkcja sera doskonalimy cięgle procesy pozwalające, na maksymalne skrócenie czasu w którym nasze produkty docierają do naszych Klientów. Oczywiście odbywa się to przy pełnym zachowaniu reżimów jakościowych, gdyż jest to jeden z filarów naszej strategii.

– Czy Hochland dostrzega jakieś nowe trendy, zmiany w zagadnieniach dotyczących chłodnictwa i logistyki produktów świeżych?

Jakub Krych: Zarówno w kontekście chłodnictwa jak i całościowej logistyki produktów świeżych, podkreśliłbym dwa fundamenty dotyczące trendów, jak i przyszłych zmian: zrównoważony rozwój i cyfryzacja. Stawiamy duży nacisk na poszukiwanie nowych rozwiązań z zakresu IT: rozwój EDI, wdrażanie systemu klasy MES (Manufacturing Execution System), czy wdrażanie eWMS. Dodatkowo zauważyliśmy w ostatnich 2 miesiącach pewne zmiany zachowań i nawyków zakupowych Konsumentów. Klienci chętniej sięgają po produkty paczkowane, zamknięte. Same zakupy wydają się być bardziej planowane, a częstotliwość wizyt w sklepie np. w ciągu 1 tygodnia z pewnością spadła w odniesieniu do okresu sprzed pandemii. Hochland dokłada wszelkich starań, aby trafić w te potrzeby w każdej z naszych grup asortymentowych i dostarczać towar w ilościach i terminach oczekiwanych przez naszych Odbiorców.

 

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz