Logistyka w e-commerce w czasach pandemii

Logistyka w e-commerce w czasach pandemii image

Rozwój rynku e-commerce na świecie nieustannie przyspiesza. W 2020 roku wpłynęła na to dodatkowo epidemia COVID-19. Z tego też względu odpowiednie planowanie strategii działania staje się wręcz kluczowe, aby zdobyć solidną pozycję na rynku i wyprzedzić konkurencję.

Do tego celu warto zatrudnić logistyka, który zaplanuje, wdroży i będzie nieustannie kontrolował poprawność działania wszystkich procesów logistycznych, toczących się każdego dnia w sklepie, aby klienci mogli w ekspresowym tempie otrzymać zamówione przez siebie towary.

 

Rozwój rynku e-Commerce wywołany COVID-19

 

W ostatnich latach e-handel notował nieustanny wzrost. Dopiero jednak okres przymusowej izolacji i zamknięcia w domach z powodu koronawirusa sprawił, że olbrzymie grono konsumentów przekonało się do robienia zakupów za pośrednictwem Internetu.

Jak czytamy w raporcie PMR „Handel internetowy w Polsce 2020. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2020-2025”, już teraz widać olbrzymi wzrost na rynku detalicznym. W stosunku do 2019 roku w obecnym roku wartość rynku e-commerce ma wzrosnąć nawet o 16%.

To jednak nie koniec. Utrzymujące się restrykcje wciąż będą wpływały na tryb życia Polaków, a to doprowadzi do dalszego przechodzenia klientów na zakupy online. Analitycy przewidują, że do 2025 roku udział e-commerce wzrośnie o kolejnych kilkanaście punktów procentowych.

Spory w tym udział będą miały dziedziny do tej pory marginalne, jak na przykład sprzedaż świeżej i mrożonej żywności za pośrednictwem kanałów e-commerce.

 

Logistyka w sklepie internetowym

 

Właściwe podejście do logistyki procesów w e-commerce jest kluczowe dla osiągania dobrych rezultatów w tej przestrzeni.

Na czym zatem powinni skupić się zatrudnieni logistycy lub zewnętrzni operatorzy logistyczni, aby sklep internetowy osiągał jak najlepsze rezultaty?

Podstawą jest oczywiście dążenie do uzyskania jak największej efektywności i obniżenia kosztów. Największym z nich w przypadku e-handlu są najczęściej magazynowanie oraz transport towarów. Logistyka zajmuje się także badaniem sytuacji rynkowej oraz ocenianiem ewentualnego ryzyka procesów w e-commerce.

W ten sposób buduje się nie tylko stały rozwój przedsiębiorstwa, ale także zaufanie klientów, którzy chętniej wracają na nowe zakupy do sklepu internetowego.

 

Logistyka w e-commerce – najważniejsze aspekty rozwoju

 

Nowoczesna logistyka, aby była efektywna i przynosiła dobre rezultaty, musi skupić się na dwóch, głównych aspektach. Każdy z nich kształtuje nowoczesne przedsiębiorstwa i pozwala im osiągać oszczędności, większą efektywność pracy, a przy tym budować solidną, rozpoznawalną i cenioną markę.

 

Cyfryzacja i lepszy obieg informacji

 

Pierwszym z nich jest zwrot w stronę lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych dla usprawnienia przepływu informacji. Wydawać by się mogło, że w przestrzeni wirtualnych sklepów zastosowanie odpowiedniego oprogramowania jest powszechne.

W wielu przypadkach jednak przedsiębiorcy nie przykładają wielkiej wagi do sposobu realizacji zadań oraz nie wykorzystują potencjału, który daje im oprogramowanie, na przykład do gromadzenia danych, przydatnych w późniejszej strategii marketingowej, a nawet w planowaniu rozwoju przedsiębiorstwa.

Narzędzia informatyczne pozwalają na pełną kontrolę nad zamówieniami i stanami magazynowymi, a także na sprawniejsze zarządzanie informacją oraz szybszą realizację zamówień na wszystkich etapach łańcucha dostaw. A to prowadzi do większej satysfakcji klienta, wzrostu świadomości społecznej marki oraz nieustannego wzrostu przedsiębiorstwa.

Warto pamiętać, że optymalne rezultaty osiąga się wyłącznie w zintegrowanych informatycznie łańcuchach dostaw, w których przepływ danych jest wydajny i sprawny, przy ograniczeniu ryzyka popełnienia błędu.

 

Lepszy kontakt z klientami

 

Drugim obszarem, na którym wykorzystuje się nowoczesną logistykę jest oczywiście integracja z klientami. Handel w przestrzeni Internetu wymaga zupełnie innych narzędzi niż w stacjonarnych placówkach.

Stąd też w e-commerce pojawia się rosnąca potrzeba budowania rozbudowanych sieci współpracujących podmiotów i partnerów, nakierowanych na realizację potrzeb klienta.

Tworzy się spersonalizowane towary oraz treści marketingowe, w oparciu o zebrane dane na temat popytu i zainteresowań odbiorców. A to prowadzi do zwiększenia skuteczności sprzedaży oraz zbudowania lepszych relacji z konsumentami, którzy nie dość, że chętnie zrobią zakupy samodzielnie, to jeszcze polecą sklep swoim znajomym.

 

Nowoczesna logistyka dla e-commerce

 

Nie da się funkcjonować w świecie sklepów internetowych bez sprawnego zarządzania wszystkimi procesami logistycznymi. To one determinują sprawny przepływ towarów z magazynów do konsumentów, a także poprawiają obieg informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw. A jak wiadomo informacja stanowi jedną z najcenniejszych wartości współczesnego świata – nawet w e-handlu

reklama post

Dodaj komentarz