Logistyka w temperaturach kontrolowanych – optymalizacja w transporcie żywności

Logistyka w temperaturach kontrolowanych – optymalizacja w transporcie żywności image

W transporcie, pracującym na rzeczy zimnych łańcuchów dostaw, wykorzystuje się szereg nowoczesnych narzędzi, które wspierają racjonalną optymalizację całych procesów logistycznych. Prowadzi to oczywiście do obniżenia kosztów, skrócenia czasu dostawy oraz zachowania idealnych warunków dla żywności.

W co warto zainwestować, żeby logistyka w temperaturach kontrolowanych działała zawsze bez zarzutu? Jakie technologie warto wykorzystać?

Co daje optymalizacja transportów żywności?

Transport żywności jest niezbędny na różnych etapach łańcuchów dostaw – zarówno między dostawcami a producentami, jak i wytwórcami a centrami logistycznymi lub finalnymi konsumentami.

W każdym z etapów trzeba utrzymać optymalne warunki, idealne dla konkretnego typu produktów lub surowców. Logistyka w temperaturach kontrolowanych opiera się bowiem na wielu restrykcyjnych przepisach, których zadaniem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa oraz najwyższej świeżości i jakości wszystkich artykułów spożywczych.

Optymalizacje pozwalają jeszcze lepiej uchronić żywność przed przypadkowym zepsuciem lub uszkodzeniem. Na czym polegają działania usprawniające transport tego typu produktów?

Przede wszystkim skupiają się na dwóch kwestiach: optymalnym wykorzystaniu floty oraz maksymalnym skróceniu czasu dostawy. Im szybciej bowiem produkt trafi od producenta do finalnego konsumenta, tym lepiej, zwłaszcza w przypadku żywności świeżej.

A na czym skupia się modernizacja samego pojazdu? Przede wszystkim na wprowadzeniu do niego szeregu narzędzi informatycznych. Szczególnie wartościowe potrafią być urządzenia wykorzystujące Internet Rzeczy lub rozmaite typy oprogramowania informatycznego. Dzięki nim udaje się znaleźć perfekcyjną trasę dojazdu, znaleźć optymalne zużycie paliwa lub kontrolować w czasie rzeczywistym temperaturę w przestrzeni ładunkowej.

Działania optymalizacyjne – logistyka w temperaturach kontrolowanych

Nowoczesne technologie bywają bardzo przydatne w transporcie. Dzięki nim usprawnia się dostawy oraz całe zimne łańcuchy dostaw. Przekłada się to oczywiście na konkurencyjność na rynku oraz większe zyski, przy równoczesnym wprowadzeniu sporych oszczędności do firmowego budżetu.

Co może się przydać w pojazdach transportowych, które wykorzystuje logistyka w temperaturach kontrolowanych?

System GPS – kontrola miejsca

Systemy GPS stosuje się w pojazdach już od wielu lat. Obecnie jednak łączy się je także z innymi rozwiązaniami, dla uzyskania bardziej kompleksowych efektów. Dlaczego są tak przydatne? Przede wszystkim wpływa na to fakt, iż dzięki nim udaje się określić precyzyjnie trasę dojazdu, a także wyznaczyć optymalne ścieżki alternatywne, gdy zdarzają się sytuacje nieprzewidziane.

Ponadto dzięki lokalizacji zawsze wiadomo, gdzie aktualnie znajduje się pojazd, co stanowi niezmiernie cenną informację dla firmy spedycyjnej, wysyłającego i odbierającego towar.

Nieustanny nadzór warunków – logistyka w temperaturach kontrolowanych

Pojazdy do przewozu żywności bardzo często są wyposażane w rozwiązania pozwalające utrzymać w przestrzeni ładunkowej konkretne parametry wilgotności i temperatury. Dzięki temu produkty są cały czas bezpieczne.

W wielu nowoczesnych pojazdach podłącza się również alarm, który w razie przekroczenia wartości granicznych, od razu informuje kierowcę o konieczności podjęcia działań zaradczych. Dzięki temu niejednokrotnie udaje się uratować żywność przed zepsuciem.

Widoczność w czasie rzeczywistym

Sporym zainteresowaniem u osób zatrudnionych w spożywczych łańcuchach dostaw cieszy się ostatnio możliwość monitorowania transportowanych produktów w czasie rzeczywistym.

Jest to realne dzięki zastosowaniu spersonalizowanych systemów informatycznych, czujników i sensorów. Pozwala to kontrolować warunki, w których jest przewożona żywność, bez obaw o choćby chwilowe odchylenia od normy badanych parametrów. Wykorzystują to chętnie producenci towarów świeżych o szczególnie krótkim terminie przydatności do spożycia.

Kompleksowe systemy dla transportu – logistyka w temperaturach kontrolowanych

Każde z opisanych powyżej rozwiązań sprawdza się świetnie w transporcie żywności. Coraz częściej pojawiają się jednak także produkty kompleksowe, dające szansę na jeszcze lepsze dbanie o świeżość i jakość przewożonych towarów.

Dzięki nim śledzi się lokalizację pojazdu oraz jego stan techniczny. Program umożliwia nadzorowanie bezpieczeństwa żywności w czasie rzeczywistym oraz przygotowuje optymalne trasy dojazdu, uwzględniając nasilenie ruchu oraz zmiany pogodowe. A to tylko jego wybrane funkcje. Wszystko po to, żeby konsumenci mogli się cieszyć ze świeżej i bezpiecznej żywności, dostarczanej w ekspresowym tempie w idealnych warunkach.

Dodaj komentarz