Logistyka w temperaturach kontrolowanych – zasady działania

Logistyka w temperaturach kontrolowanych – zasady działania image

Transport i magazynowanie żywności wymagają od przedsiębiorców, działających w łańcuchach dostaw, zdecydowanie większej uwagi niż inne kategorie produktów. Jak by nie było, artykuły spożywcze należą do produktów wrażliwych, czyli takich, przy których logistyka w temperaturach kontrolowanych jest wręcz kluczowa dla zapewnienia świeżości i bezpieczeństwa produktów.

Na czym polega logistyka w temperaturach kontrolowanych? Jak powinno się zorganizować procesy, żeby żywność docierała do klientów w jak najkrótszym czasie?

Czym są warunki kontrolowane w zimnych łańcuchach dostaw?

Jako warunki kontrolowane rozumiemy nieustanny nadzór nad miejscem przechowywania i transportu żywności. Zwłaszcza artykuły świeże nie powinny być narażone na zmiany temperatury lub wilgotności od momentu, gdy opuszczają linię produkcyjną.

Co dzieje się z artykułami spożywczymi, przechowywanymi w nieprawidłowy sposób, niezgodny z wytycznymi wytwórcy? W żywności nietrwałej dochodzi do inicjacji różnych procesów fizykochemicznych. Odpowiadają one za pogorszenie jakości produktu, zmianę koloru, tekstury lub smaku. W wielu przypadkach nieprawidłowe warunki przyczyniają się do intensywnego rozwoju mikroorganizmów, które bywają bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia.

Składowanie w określonych warunkach. Logistyka w temperaturach kontrolowanych w magazynie

Spożywcze łańcuchy dostaw w przypadku żywności świeżej nie mogą być zbyt rozbudowane. Najczęściej składają się maksymalnie z 5-6 ogniw. Dlaczego? Wiele produktów ma krótki termin przydatności do spożycia. Zbytnie wydłużenie procesów dystrybucyjnych prowadziłoby zatem do ryzyka, że żywność straci swoje optymalne parametry jeszcze zanim trafi na stół konsumenta.

Podstawową przestrzenią, w której przechowuje się żywność świeżą, są magazyny chłodnicze. Dostosowuje się warunki w nich do różnych typów produktów. Niższej temperatury potrzebuje mięso i nabiał, a nieco wyższej warzywa i owoce. Warto pamiętać o tym, że kluczowa w utrzymaniu odpowiednich właściwości jest właściwa wilgotność powietrza w przestrzeni magazynowej.

Magazyny są zobowiązane do stałego rejestrowania temperatury. Przydają się do tego beacony, czyli specjalne czujniki, które montuje się na powierzchni produktów oraz w pomieszczeniach, służących do jej przechowywania. Czujniki zbierają informacje na temat warunków i w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, od razu uruchamiają alarm.

Logistyka w temperaturach kontrolowanych w transporcie

Aby transport żywności przebiegał sprawnie i był w pełni bezpieczny, trzeba zoptymalizować wszelkie procesy. Odpowiada za to efektywna logistyka w temperaturach kontrolowanych.

Artykuły spożywcze przewozi się w pojazdach, wyposażonych w instalacje chłodnicze. Mogą to być chłodnie lub lodownie. W pierwszym z nich umieszcza się produkty świeże, w drugich przewozi się żywność mrożoną albo głęboko mrożoną.

Również w transporcie trzeba zadbać o utrzymanie i kontrolowanie warunków. Dlatego zastosowanie czujników, wpiętych do sieci WiFi, staje się standardem także w tym sektorze gospodarki. Dzięki nowoczesnym technologiom beacony przesyłają dane do centralnej bazy danych. Na bieżąco mogą je obserwować operatorzy w centrali. W razie pojawienia się wahań temperatury lub zbliżenia się parametrów do wartości krytycznych, kierowca lub pracownik firmy transportowej otrzymują komunikat na telefon. W ten sposób niejednokrotnie udaje się uratować ładunek przed całkowitym zepsuciem.

Logistyka w temperaturach kontrolowanych – bezpieczeństwo dzięki technologii

Okazuje się, że transport żywności musi stawiać przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa produktów. Jest to możliwe dzięki utrzymaniu i nieustannej kontroli właściwej temperatury w przestrzeniach przechowywania towarów. Oprócz tego należy maksymalnie usprawnić procesy. W ten sposób skraca się czas potrzebny na realizację zamówień. Dzięki temu konsumenci mogą się cieszyć świeżą żywnością najwyższej jakości.

Dodaj komentarz