Magazyn przyszłości – wykorzystanie technologii, w tym rozszerzonej rzeczywistości

Magazyn przyszłości – wykorzystanie technologii, w tym rozszerzonej rzeczywistości image

Trudno wręcz już wyobrazić sobie prawidłowe i sprawne funkcjonowanie większości przedsiębiorstw bez wykorzystania szeroko dostępnych narzędzi, używających nowoczesne technologii.

Dotyczy to również magazynów, w których rozwiązania cyfrowe oraz automatyzacja, w wielu elementach pracy wspomagają obecnie człowieka lub wręcz zastępują go w wykonywaniu uciążliwych lub niebezpiecznych zadań.

Jednym z rozwiązań, znacząco wspierających pracę magazynu, staje się na naszych oczach rozszerzona rzeczywistość. Co może zmienić i jak wpływa na konkurencyjność firmy oraz całego łańcucha dostaw?

 

Rozszerzona rzeczywistość w magazynie – sposób na przewagę konkurencyjną

Jeszcze kilka lat temu rozszerzona rzeczywistość (z ang. Augmented Reality, AR) należała przede wszystkim do sektora gier i rozrywki. Była bardziej gadżetem, zapewniającym przyjemne spędzanie czasu, niż prawdziwym narzędziem do codziennej pracy.

Obecnie wiele się pod tym względem zmieniło. Rozszerzona rzeczywistość znajduje coraz więcej zastosowań w działaniu nowoczesnych firm produkcyjnych oraz magazynów, w których wpływa na usprawnienie większości procesów logistycznych, optymalizację zadań oraz zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających w tym miejscu .

Jak działa rozszerzona rzeczywistość w magazynie? Jest to oczywiście połączenie obrazu z realnej przestrzeni, który ogląda się przez okulary lub na ekranie urządzenia przenośnego, z elementami naniesionymi cyfrowo. Mogą to być dane z firmowej bazy, instrukcje obsługi lub szereg innych elementów, wpływających na komfort i jakość pracy.

 

Jak wykorzystuje się AR w magazynach?

Rozszerzona rzeczywistość często współistnieje w firmach z innymi narzędziami, wykorzystującymi nowoczesne technologie. Wyświetlane na ekranie dane w wielu przypadkach pochodzą wprost z systemu WMS. Dzięki temu otrzymuje się komplet informacji o stanach magazynowych w czasie rzeczywistym.

Usprawnia to pracę, poprawia efektywność działania oraz ogranicza ryzyko popełnienia błędów, które mogłyby się okazać niezmiernie kosztowne w skutkach.

 

W jakich sektorach pracy magazynowej wykorzystuje się rozszerzoną rzeczywistość?

Użycie AR staje się coraz powszechniejsze w różnych aspektach funkcjonowania magazynu. Do podstawowych sektorów zaliczają się:

  • przyjmowanie towarów,
  • składowanie,
  • kompletacja,
  • wysyłka.

W przypadku przyjmowania towarów, wprowadzanych do magazynu, rozszerzona rzeczywistość wspiera szybkie rozpoznanie ładunków oraz sprawdzenie poprawności dostawy. Równocześnie AR usprawnia proces rozmieszczenia palet lub opakowań na właściwych półkach regałowych w magazynie. Skraca to znacząco czas potrzebny na wykonanie pracy, co bywa kluczowe dla zachowania wysokiej jakości i bezpieczeństwa towarów, na przykład żywności przechowywanej w warunkach kontrolowanych.

W samym składowaniu towarów oraz w codziennym życiu magazynowym rozszerzona rzeczywistość również potrafi być niezmiernie przydatna. Na ekranie tabletu lub okularów pojawiają się wszystkie, nowe zadania. System przesyła alerty o lokalizacji produktów lub o miejscu dla nowo przybyłych partii towarów. W wielu przypadkach AR pozwala na wyświetlenie najbardziej optymalnej ścieżki do danego regału, a także lokalizuje nie tylko same towary, ale również wszystkich pracowników, przebywających w pomieszczeniach magazynowych.

Tak precyzyjne dane przekładają się na usprawnienie procesu kompletacji. Rozszerzona rzeczywistość staje się wirtualnym asystentem, który cały czas informuje pracownika, co ma zabrać z półek. Skraca czas realizacji zadania oraz zmniejsza ryzyko popełnienia błędów.

Podczas przygotowań do wysyłki okulary lub tablety z rozszerzoną rzeczywistością także potrafią być przydatne. Pokazują, jak właściwie zabezpieczyć towary na czas transportu, wspierają rozmieszczenie produktów w strefie ładunkowej, a także pomagają przygotować wszystkie niezbędne dokumenty.

 

AR w magazynie – szybkość i nowoczesność

Okazuje się, że rozszerzona rzeczywistość znacząco usprawnia wykonywanie wszystkich zadań w magazynach, stając się olbrzymim wsparciem dla ludzkich pracowników.

Mogą oni wykonywać swoją pracę szybciej, sprawniej (cały czas mając wolne ręce) oraz znacznie bezpieczniej.

Narzędzie tego typu sprawdza się w każdym typie magazynu. Szczególnie pożądane jest jednak w magazynach spożywczych, w których kwestia szybkiej realizacji zamówień staje się kluczowa dla utrzymania optymalnej jakości produktów. Dzięki AR magazynowanie zaczyna być wygodniejsze i zdecydowanie bezpieczniejsze.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *