Mała produkcja – co się opłaca?

Mała produkcja – co się opłaca? image

Współczesność daje szereg możliwości rozwoju zawodowego, zwłaszcza gdy chcemy zrezygnować z dotychczasowego etatu i rozpocząć prowadzenie własnej działalności.                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Popularnością cieszą się sklepy internetowe. Coraz szersze grono osób decyduje się także na założenie mikroprzedsiębiorstw produkcyjnych i wytwarzanie własnych, oryginalnych produktów.

Czy to się naprawdę opłaca i można na tym zarabiać?

 

Mikrofirma – sposób na rozwój pasji oraz makro zarobki

 

Nie zawsze wytwarzanie rozmaitych produktów w warunkach domowych musi oznaczać niedochodowe chałupnictwo. Wcześniejsze schematy i stereotypy dotyczące małej wytwórczości powoli tracą na znaczeniu.

Współcześnie, w dobie nowoczesnych technologii mikrobiznesy produkcyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem oraz potrafią generować solidne zyski.

Okazuje się wręcz, że w Polsce obecnie jest ponad 1,8 miliona małych przedsiębiorców. To wartość, która naprawdę robi wrażenie, gdyż to właśnie te firmy w dużej mierze napędzają naszą gospodarkę.

Czy trudno zacząć taką działalność? Zdecydowanie nie – często wszystko rozpoczyna się po prostu od pasji i przyjemnego hobby, które z czasem zaczyna przyjmować coraz większe rozmiary oraz bardziej profesjonalną formę.

W ten sposób powstaje każdego roku wiele przedsiębiorstw krawieckich, zakładów szewskich oraz jednoosobowych działalności zajmujących się produkcją unikatowej biżuterii. Początki bywają niejednokrotnie trudne. Czy w dłuższej perspektywie zakładanie takiego biznesu naprawdę się opłaca?

 

Korzyści z prowadzenia małej produkcji – dlaczego warto się tym zająć?

 

Największą zaletą małej produkcji jest bezapelacyjnie kwestia niskiego wkładu własnego. Często zdarzają się przedsiębiorstwa prowadzone wręcz we własnym salonie, bez konieczności kupowania dużej ilości sprzętu lub inwestowania w dodatkowy lokal. Dzięki temu bez większego trudu każdy może zacząć prowadzić swój biznes i sprawdzić jego skuteczność w praktyce, bez angażowania wielkich środków.

Czym wyróżniają się tego typu firmy? Zazwyczaj widać w nich już na pierwszy rzut oka wielką pasję oraz chęć do wytwarzania kolejnych produktów.

W firmach zatrudniających raptem kilku pracowników panuje też zdecydowanie inna atmosfera niż w wielkich fabrykach, w których większość osób jest anonimowa. Przy małej produkcji wszyscy się znają, a stosunki między członkami zespołu przypominają bardziej relacje rodzinne, co przekłada się na szybszą i sprawniejszą komunikację. Nie zapominajmy, że znacząca ilość mikrobiznesów produkcyjnych to właśnie firmy rodzinne.

Małe przedsiębiorstwo wyróżnia się sporą elastycznością oraz daje wiele możliwości rozwoju. W małych zakładach wytwórczych łatwiej wdrażać rozmaite nowinki techniczne, poprawiające wydajność procesów produkcyjnych oraz zwiększających zyski. W takich firmach pasja często łączy się z otwartością i nowoczesnością.

 

Czy na mikro produkcji można zarobić?

 

Często słyszy się wielokrotnie powielany mit, że na małej produkcji nie da się dobrze zarabiać. Nic bardziej mylnego. Zdarza się bowiem, że najmniejsze firmy, prowadzone kreatywnie, stawiające na nowoczesne rozwiązania i konsekwentnie realizujące konkretne modele biznesowe, krok po kroku zwiększają swoje zyski oraz rozwijają się w sposób zrównoważony.

Świetnym tego przykładem jest intensywny rozwój branży krawieckiej w Polsce. Powstaje coraz więcej atelier, zatrudniających na początek 1-2 pracowników. Początkowe zarobki nie są rzeczywiście wielkie, jednak z czasem, przy zachowaniu wysokiej jakości oraz optymalnym wykorzystaniu różnych kanałów marketingowych, można liczyć na zarobki rzędu 1000-2000 złotych za jedno zamówienie płaszcza lub garnituru.

Innym typem dochodowego, małego biznesu są choćby nasze tradycyjne produkty rękodzielnicze, czyli koronki. Twórczynie z Koniakowa oraz innych części kraju coraz lepiej radzą sobie na polskich i zagranicznych rynkach, wykorzystując do sprzedaży i promocji Internet.

 

Mikro produkcja – czy to się opłaca?

 

Z roku na rok powstaje coraz więcej mikrozakładów produkcyjnych, pochodzących z rozmaitych sektorów i branż. Łączy je jedno – pasja, kreatywność oraz chęć prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W wielu przypadkach, przy odpowiednim planowaniu oraz konsekwentnym dążeniu do celu, sukces jest naprawdę możliwy.

Współcześni konsumenci są bowiem spragnieni oryginalności i jakości, a tę bez trudu znajdują właśnie u wytwórców pracujących z pasją oraz zamiłowaniem do tego, co stało się ich zawodem i sposobem na życie.

Mikro produkcja naprawdę zatem się opłaca – zarówno przedsiębiorcom, jak i ich klientom.

Autor: Redakcja Platforma Logistyczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *