Megatransporty, czyli transport towarów ponadgabarytowych

Megatransporty, czyli transport towarów ponadgabarytowych image

Nie zawsze ładunek do transportu da się zmieścić na standardowej europalecie. Czasami przewiezienie towaru wymaga znacznie więcej zachodu, a niekiedy nawet wielotygodniowych przygotowań logistycznych i intensywnego planowania.

W ten sposób są przewożone elementy wiatraków, fabrykaty do wznoszenia mostów lub… samoloty i domy. Na czym polegają megatransporty i jak je zorganizować, żeby móc dostarczyć każdy towar w odpowiednim czasie do właściwego odbiorcy?

 

Czym jest transport ponadgabarytowy?

 

Określenie megatransporty kojarzy się obecnie przede wszystkim z popularnym programem, emitowanym na TVN Turbo, w którym pokazuje się codzienną pracę przy prawdziwych wyzwaniach logistycznych, czyli transportach ponadgabarytowym.

Czym są transporty ponadgabarytowe, inaczej nazywane ponadnormatywnymi? W ten sposób określa się przewóz towarów, które nie mieszczą się w normach, określonych przez obowiązujące w danym kraju przepisy prawa drogowego.

Co zatem nie wpisuje się w kryteria i normy w przypadku polskich dróg?

Do transportu ponadgabarytowego zalicza się ładunki o:

 • szerokości ponad 2,5 m,
 • długości ponad 16,5 m (naczepa) i 18,5 m (przyczepa),
 • wysokości ponad 4 m,
 • masie powyżej 42 ton (łącznie pojazd i ładunek).

Co może się zaliczać do takiej kategorii? Wbrew pozorom zakres towarów potrafi być naprawdę szeroki. Do najpopularniejszych zaliczają się choćby:

 • maszyny rolnicze,
 • sprzęt budowlany, drogowy,
 • elektrownie wiatrowe,
 • zbiorniki,
 • urządzenia przemysłowe,
 • elementy hal i magazynów,
 • konstrukcje stalowe.

W takich przypadkach należy stosować się do specjalnych przepisów, które precyzyjnie określają zasady transportu nietypowych ładunków.

 

Jakie pozwolenia trzeba uzyskać na megatransporty?

 

Transport ponadnormatywny może być realizowany wyłącznie wtedy, gdy firma uzyska zezwolenie w drodze postanowienia administracyjnego, wydawanego przez konkretny organ.

Wniosek składa się na jedną z 7 kategorii, dopasowanych do różnych typów ładunków. Pozwolenia są wydawane okresowo: na 6, 12 lub 24 miesięcy. Zezwolenia udziela Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Zezwolenia III i IV może natomiast wydawać również naczelnik urzędu celnego w przypadku transportów przekraczających granice naszego kraju.

We wniosku trzeba podać dokładne informacje na temat przewożonych towarów, trasę przejazdu oraz dane o ewentualnych elementach, które wnioskujący będzie musiał na swój koszt zdemontować a następnie ponownie umieścić na swoim miejscu (słupki, znaki itp.), które uniemożliwiałyby przejazd transportu ponadgabarytowego.

 

Dodatkowe elementy, o których trzeba pamiętać podczas planowania

 

Trasa przejazdu musi obejmować oczywiście wyłącznie odcinki dróg pozwalających na przejazd ładunku o określonych gabarytach. Warto zwrócić uwagę na wszelkie prace drogowe oraz dodatkowe elementy, które mogłyby utrudnić przejazd.

Trzeba także pamiętać o tym, że megatransporty często potrzebują pilotów. Pilotem określa się dodatkowe pojazdy przed i za transportem ponadnormatywnym, wyposażone w tablic „PILOT”, światła błyskowe w żółtym kolorze. Kierowcy takich samochodów mają stałą łączność z prowadzącym pojazd z ładunkiem. Ilość pojazdów-pilotów zależy od wielkości całkowitej ładunku.

 

Megatransporty a utrudnienia w przewozach

 

Niekiedy zdarzają się sytuacje trudne pod względem logistycznym, zwłaszcza gdy transport musi być realizowany w miejscach nieprzystosowanych do przewozu tak dużych lub ciężkich towarów, na przykład na mostach.

Wówczas trzeba się zwrócić o specjalne zezwolenie do właściciela mostu. Należy zgłosić najpóźniej na 7 dni przed terminem planowanego przejazdu wszystkie szczegóły dotyczące transportu. Jako odpowiedź otrzymuje się warunki lub ewentualną odmowę, gdyby transport mógłby zagrażać konstrukcji mostu.

 

Megatransporty – kontrola, bezpieczeństwo i skuteczność

 

Megatransporty wymagają precyzyjnego planowania oraz perfekcyjnej organizacji wszystkich procesów logistycznych, co czasami trwa wiele tygodni. Pozwalają jednak na transport drogowy nawet ekstremalnie dużych lub ciężkich ładunków. Dzięki czemu każdy towar trafi zawsze na miejsce swojego przeznaczenia.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *