Najważniejsze certyfikaty dla żywności ekologicznej

Najważniejsze certyfikaty dla żywności ekologicznej image

Jak pokazują badania coraz szersze grono konsumentów sięga po ekologiczną żywność, pełną wartościowych składników odżywczych, a pozbawioną sztucznych ulepszaczy. Półki sklepowe aż uginają się od towarów określanych jako bio lub eko. Prawdziwie ekologiczne są jednak wyłącznie produkty posiadające stosowne certyfikaty.

Które oznaczenia są szczególnie wartościowe oraz jakie warunki trzeba spełnić, żeby przejść przez proces certyfikacji z pozytywnym rezultatem? O tym opowiemy poniżej.

 

Żywność ekologiczna – co to takiego?

Żywność ekologiczna to produkty wysokiej jakości, pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Wytwarza się ją w gospodarstwach ekologicznych, w których unika się syntetycznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych oraz wszelkich, modyfikowanych dodatków do paszy. Produkty ekologiczne muszą być również wolne od GMO.

Szczególnie ważna jest także troska o otoczenie. Gospodarstwa ekologiczne dbają o zachowanie bioróżnorodności oraz starają się zminimalizować negatywny wpływ produkcji rolnej na środowisko naturalne.

Na czym to polega? Wprowadza się narzędzia do optymalizacji zużycia surowców i mediów (w tym zwłaszcza wody i energii elektrycznej), zmniejsza się emisję gazów i pyłów oraz dba o jak najefektywniejsze przetwarzanie odpadów w ramach recyklingu.

 

Zdrowa żywność ekologiczna – nie tylko sama produkcja

Otrzymanie certyfikatu dla żywności ekologicznej jest w pełni powiązane z całym procesem produkcji żywności. Warto bowiem pamiętać, że istotne są wszystkie etapy produkcji i dystrybucji artykułów spożywczych.

Szczególnie wielką wagę przykłada się oczywiście do samego wytwarzania produktów. Oprócz tego bierze się jednak pod uwagę również szereg innych czynników takich, jak:

  • produkcja pasz i dodatków do żywności,
  • transport i magazynowanie,

Każda z tych dziedzin ma wpływ na wytwarzanie zdrowej, przyjaznej środowisku żywności, która jest w stanie sprostać nawet najwyższym normom jakości, a dzięki temu – otrzymać certyfikat żywności ekologicznej.

 

Najważniejsze certyfikaty dla żywności ekologicznej

Istnieje szereg różnych certyfikatów, o które starają się producenci żywności. Ich zakres reguluje szereg przepisów, a każdy producent, starający się o uzyskanie certyfikatu, musi najpierw przejść wiele testów i kontroli.

Za jedno z najważniejszych systemów o zasięgu ogólnoeuropejskim uznaje się tak zwany Euro-liść. Jest to unijne oznaczenie żywności ekologicznej, przyznawane firmom przyjaznym środowisku, które nie wykorzystują sztucznych dodatków, pestycydów i nawozów, a ich żywność jest wolna od GMO i antybiotyków. Producenci, którzy otrzymali certyfikat, troszczą się także o warunki życia zwierząt oraz różnorodność upraw roślinnych w swoich gospodarstwach.

Oznaczeniem umieszczonym na opakowaniach jest w tym przypadku zielony liść, składający się z 12 gwiazdek. Oprócz niego umieszcza się także numer jednostki kontrolnej oraz informację o pochodzeniu surowców rolnych.

W Polsce występują również inne certyfikaty, które cieszą się sporym zaufaniem społecznym. Zalicza się do nich choćby niemiecki Bio-Siegel, coraz częściej spotykany na opakowaniach ekologicznej żywności w naszym kraju. Produkty opatrzone tym właśnie logo wykonuje się w minimum 95% z surowców pochodzących z ekologicznych upraw, wolnych od GMO.

 

Dlaczego certyfikaty ekologiczne dla żywności są tak ważne?

Moda i zapotrzebowanie na żywność ekologiczną nieustannie rosną. Z roku na rok wzrasta ilość producentów, którzy oferują swoje naturalne artykuły spożywcze. Ich jakość może być jednak mocno zróżnicowana.

Certyfikaty żywności ekologicznej stają się zatem swoistym gwarantem, poświadczającym, że dany produkt spełnia restrykcyjne normy i został wykonany z poszanowaniem dla środowiska naturalnego, w bezpiecznych warunkach, zawsze z naturalnych składników.

Choć taka produkcja często wiąże się z wyższymi kosztami dla wytwórców, to jednak jest to wydatek, których się opłaca. Konsumenci coraz częściej deklarują bowiem, że są gotowi zapłacić więcej, byle otrzymać żywność bezpieczną, wolną od GMO.

Prowadzenie zatem gospodarstwa ekologicznego oraz uzyskanie unijnego certyfikatu lub Bio-Siegel, znacząco podnosi pozycję na rynku oraz poprawia zaufanie odbiorców, a to przekłada się na prężny rozwój oraz korzyści finansowo-wizerunkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *