Największe centra logistyczne w Polsce

Największe centra logistyczne w Polsce image

W naszym kraju powstaje coraz więcej centrów logistycznych o zasięgu regionalnym, lokalnym lub międzynarodowym. Dzieje się tak nieustannie już od lat 90. Ilość tego typu powierzchni wzrasta, dostosowując się do współczesnej dynamiki rozwoju przemysłu i handlu.

Centra logistyczne stanowią obiekty przestrzennie funkcjonalne, posiadające własną infrastrukturę oraz wewnętrzną organizację, które umożliwiają realizowanie rozmaitych usług z zakresu logistyki (w tym przyjmowania, magazynowania, konfekcjonowania i wysyłki towarów).

 

Czym zajmują się na co dzień centra logistyczne?

 

Do podstawowych zadań w ramach zróżnicowanych działalności centrów logistycznych należą:

  • logistyka (transport, magazynowanie, zarządzanie zamówieniami, kompletacja, konfekcjonowanie, pakowanie, wysyłka),
  • działania pomocnicze (spedycja, obsługa celna, promocja i marketing, wynajem opakowań transportowych i kontenerów itp.),

Centra logistyczne zajmują się zatem rozmaitymi czynnościami związanymi z zarządzaniem, przechowywaniem oraz dystrybucją wszelkich towarów, które pojawiają się w magazynach. Często do ich obowiązków wchodzi też szereg działań dodatkowych, jak naprawa kontenerów, usługi bankowe, hotelowe i telekomunikacyjne, dzięki którym centrum może zapewniać swoim klientom jak najbardziej kompleksową ofertę.

 

Co wpływa na nieustanny wzrost ilości i wielkości centrów logistycznych w Polsce?

 

W Europie Środkowo-Wschodniej Polska jest krajem o najbardziej rozwiniętym rynku przestrzeni magazynowo-logistycznych, pod względem firm lokalnych i o zasięgu międzynarodowym.

Przyczyny takiego stanu są niezmiernie zróżnicowane. Przede wszystkim ma to związek z globalnym trendem rozwoju usług transportowych, związanych z rozwojem e-commerce, co wpływa na wzrost innych branż, zwłaszcza KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe).

Szczególna rola Polski w budowaniu międzynarodowych przestrzeni magazynowych jest z kolei związana z kluczowym położeniem na mapie kontynentu. Nasz kraj, znajduje się w centrum, łącząc Wschód z Zachodem, a także stanowiąc świetną bazę wypadową do krajów skandynawskich oraz na południe.

Gospodarka w Polsce stabilnie się rozwija. Ma to wielkie znaczenie dla dużych międzynarodowych firm, które szukają bezpiecznego miejsca na stworzenie swoich centrów logistycznych, które miałyby dostęp do odpowiedniej infrastruktury (magazynowej, drogowej, kolejowej itp.) oraz zasobów ludzkich, w tym wyspecjalizowanych, doświadczonych pracowników. Dodatkowym atutem są także konkurencyjne ceny, zdecydowanie niższe niż w przypadku porównywalnych usług na zachodzie Europy. Z tego względu w naszym kraju powstaje coraz więcej międzynarodowych centrów logistycznych, o kluczowym znaczeniu dla rozwoju regionalnej i światowej gospodarki.

 

Największe centra logistyczne w Polsce – giganci na skalę światową

 

Za jedną z największych firm logistycznych, które budują swoje centra w Polsce, jest międzynarodowe konsorcjum Panattoni, które obsługuje szereg firm lokalnych i zagranicznych, zapewniając zaplecze magazynowe dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. W głównej mierze posiadają przestrzenie przemysłowe, magazyny i biura w Wielkopolsce, na Górnym i Dolnym Śląsku oraz w okolicy Warszawy.

Drugim międzynarodowym podmiotem o wielkich możliwościach, który posiada ponad 250 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, jest firma Raben, dostarczająca kompleksową obsługę klienta w zakresie logistyki i magazynowania rozmaitych towarów, zarówno na obszarze Polski, jak i w całej Europy.

Z lokalnych przedsiębiorstw może z nimi konkurować firma logistyczna Prologis, dostarczająca przestrzenie magazynowe z pełnym zapleczem oraz szeregiem usług dodatkowych. Oferują magazyny w rejonie Wrocławia, Warszawy, na Pomorzu, a także poza granicami naszego kraju np. w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Kolejne centra logistyczne powstają nieustannie. Są tworzone nie tylko przez wielkie firmy profesjonalnie zajmujące się obsługą logistyczno-magazynową. Również światowi potentaci, zajmujący się sprzedażą konkretnych produktów, zaczynają tworzyć u nas własne sieci magazynów oraz potężne centra logistyczne.

Świetnym tego przykładem jest chociaż magazyn dla PepsiCo, powstający właśnie w Mszczonowie. Olbrzymi kompleks ma zająć ponad 58 tysięcy metrów kwadratowych, stając się największym obiektem tej sieci w naszym kraju. Prace są już na ukończeniu, przewidywany czas rozpoczęcia funkcjonowania magazynu to II kwartał bieżącego roku. Centrum logistyczne w Mszczonowie stanie się miejscem pracy dla ponad 240 osób – magazynierów, operatorów wózków widłowych, pracowników kadry zarządzającej i administracji.

Potężne i wyspecjalizowane centra logistyczne to szansa na większą sprawność i efektywność procesu logistycznego. Równocześnie dzięki zastosowaniu najnowszych technologii oraz daleko posuniętej automatyzacji pozwalają zoptymalizować pracę, zmniejszając ryzyko popełnienia błędu oraz zapewniając skuteczniejszą obsługę klienta.

Dobrze zaplanowane centra logistyczne, zbudowane w odpowiednich miejscach, zapewniających infrastrukturę oraz pracowników, to klucz do skutecznego rozwoju firmy, a także pośrednio również lokalnej i globalnej gospodarki.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *