Nowe oblicze transportu żywności – e-commerce i sklepy automatyczne

Nowe oblicze transportu żywności – e-commerce i sklepy automatyczne image

Okres pandemii wpłynął na funkcjonowanie niemal całej gospodarki. Dla części branż czas lock-downu spowodował znaczące straty i konieczność szukania oszczędności. Dla innych przyniósł nowe możliwości, które pojawiły się właśnie w trakcie epidemii koronawirusa.

Branża transportowa dość mocno ucierpiała z powodu ograniczeń, mimo to jednak pojawiły się dla niej nowe ścieżki rozwoju, z których chętnie skorzystało wiele firm, zwłaszcza tych, zajmujących się przewozem żywności.

 

Lock-down a sprzedaż żywności

 

Pierwsze tygodnie po wprowadzeniu restrykcji to był czas wielkich wyzwań dla branży transportowej. Z jednej strony wiele łańcuchów dostaw zanotowało opóźnienia lub nawet przerwy, ze względu na trudności w organizacji pracy w nowym reżimie sanitarnym. Z drugiej strony przymusowe zamknięcie w domach sprawiło, że Polacy szturmem ruszyli do sklepów, aby zrobić zakupy.

Towary znikały ze sklepowych półek w tempie ekspresowym. Najczęściej sięgano po artykuły z długim terminem przydatności do spożycia, choć wzrosty odnotowano także w przypadku produktów świeżych.

Dla firm transportowych było to prawdziwe wyzwanie, aby w ekspresowym tempie reagować na zwiększony popyt na żywność. Po pierwszych kilku dniach, gdy puste półki w sklepach były czymś powszechnym, udało się opanować sytuację i zaopatrzenie znów zaczęło trafiać do marketów na czas.

 

Korona-rzeczywistość w transporcie żywności

 

Z czasem sytuacja się uspokoiła. Sprzedaż żywności w porównaniu do marcowego boomu spadła i ustabilizowała się na nieco wyższym poziomie niż w analogicznym okresie sprzed roku. Równocześnie ustały jednak dostawy dla gastronomii. Restauracje, bary i hotele zostały zmuszone do zamknięcia swoich placówek, co również odbiło się na firmach przewozowych. Zmniejszona ilość zamówień dość mocno wpłynęła właśnie na podmioty wyspecjalizowane w transporcie żywności.

W krótkim czasie pojawiły się jednak nowe możliwości.

 

Wzrost zainteresowania e-commerce w sprzedaży żywności

 

Przed wybuchem pandemii Polacy dość niechętnie decydowali się na kupowanie codziennych produktów spożywczych online. Korzystanie z tego kanału deklarowało niewiele ponad 10% naszych rodaków.

Wszystko zmieniło się w czasie przymusowego zamknięcia. Wygoda robienia zakupów z domu, bez konieczności wychodzenia do sklepu, przekonała Polaków do korzystania właśnie z tego rozwiązania. Szczególnie wysoko cenili sobie bezpieczeństwo oraz dostawę wszystkich produktów pod drzwi.

Wiele popularnych sieci sklepów spożywczych, odpowiadając na realną potrzebę, wprowadziło usługę zakupów online. Do jej sprawnej realizacji niezbędne były wyspecjalizowane firmy transportowe, z flotą pojazdów odpowiednią do ekspresowego i wygodnego transportu ostatniej mili.

 

Coolomaty i sklepy automatyczne

 

Logistyka transportu żywności musiała jednak sprostać jeszcze jednemu wyzwaniu. Oprócz dostaw bezpośrednio do domu klienta, pojawiła się bowiem opcja zamawiania produktów spożywczych do wygodnych coolomatów, czyli paczkomatów z funkcją chłodzenia, przystosowanych do przechowywania żywności. Konsumenci mogli korzystać z nich o dowolnej porze i odbierać swoje zakupy dokładnie wtedy, gdy mieli na to czas.

Firmy transportowe zostały także zatrudnione do uzupełniania asortymentu, który pojawił się w tak zwanych sklepach automatycznych. Co to takiego? To duże automaty, w których można zrobić podstawowe zakupy spożywcze o każdej porze dnia i nocy. Urządzenia pozwalają na płatności bezgotówkowe i dają dostęp do potrzebnych produktów od razu, bez konieczności oczekiwania na dostawę.

 

Nowe oblicze transportu żywności – wyzwania i ścieżki rozwoju

 

Wszyscy powoli wracają do normalności po kryzysie wywołanym lock-downem. Łańcuchy dostaw działają sprawnie, lokale gastronomiczne znów przyjmują gości. Firmy transportowe mogą zatem znów działać według dawnych zasad.

Jednak czy na pewno? Wprowadzone w trakcie pandemii innowacje (e-commerce, sklepy bezobsługowe i coolomaty) wciąż cieszą się zainteresowaniem konsumentów i szerokie grono osób nadal z nich korzysta. Dla transportu to zatem kolejna szansa na rozwój i poszerzanie swoich usług. Wszystko po to, żeby jak najlepiej odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby klientów.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *