Nowoczesne agregaty chłodnicze w transporcie żywności

Nowoczesne agregaty chłodnicze w transporcie żywności image

Świeża żywność wymaga utrzymania stałych warunków na każdym etapie produkcji, magazynowania i transportu. Szczególnie wiele trudności pojawia się zwłaszcza podczas przewozu. Co jest zatem potrzebne do bezpiecznego dostarczania artykułów spożywczych?

Jakie powinny być agregaty do transportu żywności? Na co jeszcze należy zwracać uwagę, aby zachować optymalną świeżość wszystkich produktów podczas transportu nawet w najbardziej upalne dni?

 

Utrzymanie temperatury w transporcie żywności – dlaczego jest ważne?

Świeże produkty spożywcze zaliczają się do artykułów wrażliwych, to znaczy takich, dla których należy utrzymać stałe warunki przechowywania od chwili ich wyprodukowania aż do momentu, gdy trafią na stół konsumenta.

Precyzyjnie określają to przepisy unijne i lokalne, według których w transporcie świeżej żywności należy zapewnić nie tylko precyzyjne kontrolowanie warunków, ale również nieustanny zapis temperatury i wilgotności powietrza w przestrzeniach ładunkowych.

Parametry określa producent, zaznaczając jak duże mogą być wahania temperatury i wilgotności, aby żywność utrzymała optymalne właściwości przez cały czas przewozu.

 

Pojazdy do przewozu świeżej żywności

Utrzymanie stałych warunków podczas transportu wymaga zastosowania dedykowanych pojazdów, konkretnego typu. Najczęściej w przypadku świeżej żywności są to izotermy i chłodnie.

Te pierwsze nie posiadają dodatkowej instalacji chłodniczej, ale ich wnętrze wykłada się specjalnymi materiałami, pozwalającymi na utrzymanie stałej temperatury.

Dla produktów bardziej wrażliwych, które trzeba przewozić w ściśle określonej temperaturze, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są chłodnie. Montuje się w nich instalacje obniżającą temperaturę w przestrzeni ładunkowej do ustalonego wcześniej poziomu. Do tego celu wykorzystuje się agregaty chłodnicze.

 

Agregaty chłodnicze do transportu żywności – co trzeba o nich wiedzieć?

Działanie agregatu jest zbliżone do funkcjonowania klimatyzacji. We wnętrzu urządzenia znajduje się parownik, w którym krąży freon, czyli tak zwane chłodziwo.

Freon pobiera energię cieplną i paruje, a następnie skrapla się, oddając zmagazynowaną energię. W efekcie dochodzi do obniżenia temperatury w przestrzeni ładunkowej. Czynnik chłodniczy krąży nieustannie, a cały proces odbywa się w powtarzalnych cyklach.

Istnieje kilka typów agregatów wykorzystywanych powszechnie w przemyśle i transporcie. W zależności od potrzeb warto postawić na inne rozwiązanie, dopasowane do typu przewożonych produktów.

Ze względu na temperaturę i wydajność agregatów, wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów chłodni:

  • klasa A obejmuje urządzenia zapewniające temperaturę od +12 do 0 stopni Celsjusza,
  • klasa B to agregaty utrzymujące temperaturę od +12 do – 10 stopni Celsjusza,
  • klasa C to urządzenia o największej rozpiętości temperaturowej – od +12 do -20 stopni Celsjusza.

Każdy z nich sprawdza się w nieco innych warunkach i nadaje się do transportu innych typów świeżej lub mrożonej żywności.

 

Obowiązki przewoźnika, czyli nie tylko chłodzenie

Właściwie dobrany, wydajny agregat pozwala zapewnić stałą temperaturę w przestrzeni ładunkowej. Jest to jeden z obowiązków spedytora, zajmującego się transportem świeżej żywności.

Oprócz stałej kontroli warunków musi on również zadbać o nieustanne rejestrowanie temperatury podczas transportu. Służy do tego termograf, który jest urządzeniem niezależnym od agregatu, przez co działa nawet w razie awarii instalacji chłodniczej.

Niektóre instalacje pomiarowe bywają wyposażone w dodatkowe funkcje, jak choćby regulacja termostatu, monitorowanie otwarcia drzwi itd.

Oprócz tego w nowoczesnych pojazdach, wykorzystywanych w zimnych łańcuchach dostaw, chętnie montuje się czujniki podłączone do sieci WiFi. Urządzenia tego typu monitorują warunki w pojeździe i na bieżąco przekazują odczyty do centralnej bazy danych. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów lub odchyleń od właściwych parametrów, system automatycznie alarmuje kierowcę oraz operatora. Dzięki temu łatwiej uniknąć sytuacji kryzysowych, poważnych awarii, które mogłyby doprowadzić do całkowitego zniszczenia ładunku. Należy bowiem pamiętać o tym, że zgodnie z prawem za szkody wynikające z niezapewnienia właściwych warunków w czasie transportu odpowiada firma przewozowa.

 

Bezpieczeństwo, wysoka jakość i konkurencyjność – urządzenia chłodnicze w transporcie

Nowoczesne urządzenia chłodzące oraz wspierające je instalacje pomiarowo-alarmowe to podstawa w każdym pojeździe transportującym świeżą żywność. Dzięki nim udaje się utrzymać optymalne właściwości i bezpieczeństwo produktów. A to w przypadku żywności jest kluczowe.

Niewłaściwe przechowywanie to bowiem nie tylko gigantyczne straty towarowo-finansowe, ale również zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia konsumentów. Inwestycja w wysokiej klasy agregaty to zatem gwarancja bezpieczeństwa dla firmy i jej klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *