Nowoczesne dostawy świeżej żywności – nie tylko futurystyczne rozwiązania

Nowoczesne dostawy świeżej żywności – nie tylko futurystyczne rozwiązania image

Jednym z kluczowych elementów każdego spożywczego łańcucha dostaw jest optymalizacja transportu, a zwłaszcza kwestia tak zwanej ostatniej mili. Dotyczy to odcinka na drodze od dystrybutora / sprzedawcy do finalnego konsumenta.

Wszystkie firmy starają się w tej kwestii znaleźć jak najbardziej wydajne i efektywne rozwiązania, które pomogą ograniczyć koszty, skrócić czas dostawy oraz wpłynąć korzystnie na zadowolenie klientów.

 

Kto potrzebuje szybkich dostaw żywności?

 

Jeszcze w 2019 roku podstawowym obszarem dla dostaw żywności były głównie sklepy oraz branża HoReCa, która należała do szczególnie istotnych klientów i odbiorców produktów spożywczych.

Wiele zmieniło się w tym temacie w okresie lock-downu, wywołanego pandemią koronawirusa. Punkty gastronomiczne zostały zamknięte, a zamiast nich pojawił się nowy obszar dostaw żywności – zakupy robione online.

Branża musiała zatem znaleźć rozwiązanie, jak jeszcze bardziej poprawić jakość usług, żeby produkty trafiły do wszystkich klientów w optymalnej formie i czasie. Te dwa parametry stanowią bowiem wyznacznik skuteczności dostaw świeżej lub mrożonej żywności, która łatwo potrafi ulec zepsuciu lub pogorszeniu jakości.

 

Zakupy żywności online – wzrost zainteresowania kanałem e-commerce

 

W dobie zagrożenia koronawirusem wiele osób postanowiło robić zakupy spożywcze za pośrednictwem Internetu. Trudno się dziwić takiemu podejściu. Daje olbrzymi komfort, zapewnia bezpieczeństwo oraz sprawną obsługę.

Wzrost zainteresowania zakupami online zmusił jednak dostawców do stworzenia nowych sposobów na szybszą realizację wszystkich zamówień – zarówno zakupów wprost ze sklepu, jak i znów powracających po lock-downie dań kupowanych na wynos w restauracjach.

 

Optymalizacja dostaw ostatniej mili

 

Klienci kupujący żywność online oczekują, że ich zakupy trafią do nich maksymalnie w ciągu 24 godzin. To spore wyzwanie, zwłaszcza w obliczu przewożenia produktów świeżych, wymagających kontrolowanych warunków i dedykowanych im pojazdów lub pojemników.

Aby usprawnić transport, wiele firm zaczęło wprowadzać do swojej floty niewielkie pojazdy hybrydowe lub elektryczne, które idealnie sprawdzają się w dostarczaniu żywności na wskazany adres, nawet w centrach dużych miast, do których większe pojazdy mają utrudniony wjazd.

Wymiana samochodów na mniejsze modele, wykorzystujące alternatywne źródła zasilania, to także dobra zmiana dla środowiska naturalnego, szczególnie korzystna w obliczu poszukiwania sposobu na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Nowoczesny ekotransport pozwala na szybkie i sprawne dostarczenie świeżych produktów spożywczych do domu klienta lub do wybranego przez niego coolomatu.

 

Transport z powietrza – czy drony mogą dostarczać zakupy?

 

To jednak nie koniec poszukiwań alternatywnych metod dostarczania żywności. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu dronów do floty dostawczej w miastach.

Te niewielkie, latające konstrukcje są w stanie przenieść średniej wielkości zakupy i dostarczyć je do osoby zamawiającej w ciągu kilkunastu minut. Omijają korki uliczne, nie przyczyniają się w znaczący sposób do zwiększania śladu węglowego. A przy tym pozwalają na znaczące obniżenie kosztów dostawy.

Jak podają badania firmy Ark Invest średni, koszt dostaw standardowymi kanałami (samochód lub rower), realizowanych w Stanach Zjednoczonych przez Uber Eats, kształtuje się na poziomie $6. Porównywalne zamówienie dostarczone przez drona będzie kosztowało $0,88.

Wielki potencjał w użyciu dronów do dostaw żywności zauważył już globalny potentat – firma Amazon. Projekt ten rozwija pod szyldem Prime Air. W sierpniu tego roku uzyskał on zgodę od Federal Aviation Administration do realizacji dostaw przy pomocy dronów. To kolejny krok na drodze do szybkiego, sprawnego i ekologicznego dostarczania towarów, w tym oczywiście żywności, do zadowolonych klientów.

 

Bezpieczny, szybki i nowoczesny – transport żywności do drzwi konsumenta

 

Coraz więcej osób decyduje się na zamawianie żywności do domu. Dotyczy to gotowych dań na wynos, ale także zakupów spożywczych, realizowanych w kanałach e-commerce najpopularniejszych sieciówek.

Klienci oczekują, że ich produkty dotrą na miejsce w jak najkrótszym czasie, w optymalnej kondycji. Dla wielu z nich równie ważne jest także dbanie o przyrodę.

Firmy transportowe szukają zatem coraz nowszych rozwiązań, które pozwolą nie tylko na zapewnienie satysfakcji klienta oraz sprostanie coraz bardziej restrykcyjnym przepisom, związanym z ochroną środowiska. Starają się znaleźć sposób na połączenie tego z korzyściami dla przedsiębiorstwa – zwiększeniem wydajności, skróceniem czasu realizacji i obniżeniem jej kosztów.

Jak widać, niektóre pomysły już są realizowane. Na pewno jednak transport żywności nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tym temacie.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *