Nowoczesne magazyny dla świeżych produktów spożywczych

Nowoczesne magazyny dla świeżych produktów spożywczych image

Przechowywanie żywności na wszystkich etapach procesu produkcji i dystrybucji wymaga sporo uwagi oraz doświadczenia pracowników. Równie ważne jest także zapewnienie właściwie dobranej infrastruktury magazynowej.

Wygląd i wyposażenie magazynów do przechowywania świeżej żywności są ściśle określone przez przepisy prawa, które wprowadzają szereg norm. Jakie powinny być magazyny, żeby zapewniać całkowite bezpieczeństwo wszystkich produktów, przy równoczesnej optymalizacji czasu oraz kosztów?

Poniżej opowiemy nieco o nowoczesnych magazynach, dostosowanych do przechowywania świeżej żywności.

 

Magazyn dla żywności – do czego jest potrzebny?

 

Magazyny służą do przechowywania rozmaitych towarów i surowców na różnych etapach łańcucha dostaw. W branży spożywczo-rolnej pojawiają się w zakładach produkcyjnych oraz później w centrach dystrybucyjnych.

Do czego służą? Ich podstawowym zadaniem jest utrzymanie świeżości i jakości produktów spożywczych przez jak najdłuższy czas.

Jeżeli żywność jest niewłaściwie przechowywana zachodzą procesy chemiczne, prowadzące do pogorszenia walorów smakowo-zapachowych lub do zepsucia produktu. A to potrafi być przyczyną zatruć u konsumentów albo dotkliwych strat dla producentów i sprzedawców.

 

Podstawowe cechy magazynu na żywność

 

Świeża żywność zalicza się do kategorii produktów wrażliwych, które muszą być przechowywane w ściśle kontrolowanej temperaturze i wilgotności. Dotyczy to wszystkich etapów w łańcuchach dostaw. Towary nieustannie monitoruje się, a temperatura we wnętrzu nie powinna w żadnym momencie przekraczać wartości granicznych określonych przez producenta.

Z tych względów świeże produkty spożywcze przechowuje się i przewozi w chłodniach wyposażonych w agregaty, gwarantujących stałą temperaturę, nad której wysokością czuwa szereg czujników.

W nowoczesnych magazynach są one połączone z lokalną siecią WiFi. Dzięki temu zapisane parametry trafiają na bieżąco do chmury, w której dostęp do nich mają wszystkie zainteresowane osoby. W razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, pracownicy magazynu od razu otrzymują komunikat drogą mailową lub jako wiadomość SMS. Pozwala to na szybką reakcję i uratowanie towaru przed zepsuciem.

Przepisy prawa określają wymagania higieniczne dla magazynów do przechowywania żywności. Muszą być to przestrzenie czyste, łatwe do dokładnego wysprzątania. Z tego względu najczęściej podłogi i ściany wykłada się płytkami, co ogranicza gromadzenie się brudu w zakamarkach.

Pomieszczenie do magazynowania żywności należy oddzielić od zewnętrznego świata przy pomocy odpowiedniej izolacji oraz zabezpieczonych okien i drzwi. Przeciwdziała to dostaniu się do wnętrza rozmaitych insektów i gryzoni oraz minimalizuje nieszczelności, które wpływają na wydajność instalacji chłodniczo-grzewczej.

W magazynach na żywność żaden z towarów nie może być położony bezpośrednio na podłodze. Zabraniają tego przepisy sanitarne. Do przechowywania wykorzystuje się zatem regały na produkty jednostkowe lub palety. Rozmieszczenie poszczególnych artykułów jest związane z szybkością rotacji. Szybciej wykorzystywane układa się bliżej punktu kompletacji i załadunku, słabiej rotujące umieszcza się w głębi.

 

Nowoczesne rozwiązania dla magazynów do przechowywania żywności

 

Rewolucja Przemysł 4.0 wprowadziła do zakładów produkcyjnych i przetwórczych nowoczesne technologie, a zwłaszcza powszechną cyfryzację obiegu informacji oraz dokumentów, a także automatyzację szeregu procesów.

Zmiany tego typu zwiększają wydajność pracy, ograniczają występowanie błędów ludzkich, a poza tym zwiększają bezpoeczeństwo zatrudnionych osób oraz samych towarów.

W magazynach Coraz powszechniej używa się zatem rozwiązań automatyzujących rozmieszczanie towarów. Regały ustawia się wzdłuż układnicy, która bez trudu układa towary lub całe palety na odpowiednich półkach lub też dokonuje kompletacji po otrzymaniu wytycznych na temat zamówienia. Skraca to czas potrzebny na wykonywanie poszczególnych zadań, poprawia efektywność i bezpieczeństwo. Korzysta na tym zarówno firma (większe zyski, lepszy wizerunek) oraz zatrudnionych osób (zmniejszenie ryzyka wystąpienia sytuacji niebezpiecznych, ograniczenie pracy w trudnych warunkach chłodni).

W przestrzeniach, w których wciąż pracują ludzie, chętnie sięga się po urządzenia wspierające. Takim rozwiązaniem jest choćby voice picking, czyli system ułatwiający kompletację. Wszystkie polecenia są wydawane za pośrednictwem komend głosowych. Pracownik ma wolne ręce, szybciej realizuje zadanie, a prawdopodobieństwo popełnienia błędu staje się zdecydowanie mniejsze.

W magazynach żywności często stawia się na specjalne systemy informatyczne, które umożliwiają kontrolowanie poszczególnych partii towarów. Dzięki temu ogranicza się ryzyko zepsucia produktów spożywczych, a w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości można szybko i bez trudu zlokalizować wszystkie problematyczne partie towaru.

 

Żywność w magazynach – wszystko pod pełną kontrolą

 

Żywność w magazynach musi znajdować się w kontrolowanych i niezmiennych warunkach. Cała przestrzeń wokół nich powinna wyróżniać się sterylną czystością oraz porządkiem. Pomaga to utrzymać wysoką jakość oraz świeżość produktów przez jak najdłuższy czas.

Nowoczesna technologia bywa coraz częściej wsparciem w realizowaniu głównych celów i wyzwań stawianych przed magazynami na żywność. Warto z niej korzystać, aby uzyskać wysokie zadowolenie konsumentów oraz przewagę nad konkurentami z branży.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *