Nowoczesne narzędzia dla rozwoju firm transportowych

Nowoczesne narzędzia dla rozwoju firm transportowych image

 

Firmy transportowe należą w naszym kraju do wciąż prężnie rozwijającego się sektora, który stanowi ok. 6% naszego rodzimego PKB. Mimo to branża boryka się z szeregiem problemów, wynikających przede wszystkim z braku ludzi do pracy oraz nieustannie rosnących kosztów.

Czy są jakieś opcje na rozwiązanie tej sytuacji? Szansą może się stać automatyzacja wielu procesów logistycznych w firmach transportowych. W jaki sposób powinna przebiegać, żeby przynieść jak najlepsze rezultaty?

Jak branża radzi sobie z niedoborem kierowców?

Z raportu „Transport przyszłości. Raport o perspektywach rozwoju transportu drogowego w latach 2020-2030”, przygotowanego przez firmę PwC dla Związku Pracodawców Transportu i Logistyka Polska, wynika, że do 2023 roku w branży transportowej może brakować nawet 200 tysięcy kierowców. Stanowi to aż 100% wzrost w stosunku do roku 2017. Brak rąk do pracy staje się zatem coraz bardziej dotkliwy.

Wielu pracodawców szuka sposobów na uporanie się z tą sytuacją. Za podstawowe rozwiązanie uznaje się obecnie podwyższanie wynagrodzenia dla potencjalnych kandydatów, stosowanie różnych systemów dodatkowych benefitów lub rozbudowanych świadczeń socjalnych. Nie zawsze jednak przynosi to oczekiwane rezultaty, zwłaszcza w grupie poniżej 35. roku życia, w której zainteresowanie tym zawodem z roku na rok maleje.

Inna opcją, z której korzystają firmy transportowe, aby uzupełnić niedobory w kadrach, bywa sięganie po pracowników zza naszej wschodniej granicy. Szukają oni u nas często pracy, a koszty ich zatrudnienia są zdecydowanie niższe. Problemem są jednak niejednokrotnie niewystarczające kwalifikacje lub brak doświadczenia.

Czy istnieje inne rozwiązanie, dzięki któremu ograniczyłoby się koszty oraz usprawniło funkcjonowanie firm transportowych? Ze wsparciem przychodzi nowoczesna technologia.

Nowoczesne rozwiązania informatyczne w transporcie

W chwili gdy brakuje chętnych do pracy, technologia może okazać się naprawdę zbawienna dla wielu firm. Dąży się bowiem do powszechnej automatyzacji jak największej części obowiązków w transporcie, co przekłada się na obniżenie kosztów prowadzenia działalności oraz zmniejszenie zapotrzebowania na personel.

Sposobów na automatyzację transportu jest wiele. Obecnie nikogo już nie dziwi wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań informatycznych do wspierania procesów logistycznych w przedsiębiorstwach spedycyjnych.

Co sprawdza się najlepiej? Szczególnym zainteresowaniem cieszą się w ostatnich latach:

  • robotyzacja,
  • predykcyjne utrzymanie pojazdów,
  • sztuczna inteligencja,
  • inteligentne systemy transportowe.

Robotyzacja to podstawa, na której buduje się wiele działań optymalizacyjnych w firmach transportowych. Najczęściej dotyczy ona automatyzacji procesów, w których wykorzystuje się boty. Przejmują one szereg zadań administracyjnych, a także komunikację z klientami, często zastępując nawet kilku pracowników w codziennych obowiązkach, związanych z przyjmowaniem i realizacją zamówień.

Predykcyjne utrzymanie pojazdów stosuje się już od dłuższego czasu. Stawia ono na narzędzia typu Internet Rzeczy. Inteligentne, niewielkie czujniki montuje się w pojazdach. Dzięki nim kontroluje się w czasie rzeczywistym najważniejsze parametry samochodu. Zebrane dane służą do określania stanu pojazdu oraz podejmowania decyzji o koniecznych naprawach lub przeglądach. Chroni to przed wystąpieniem poważnej i kosztownej awarii, a także przestojów w realizacji zamówień.

Teoretycznie wydawać by się mogło, że transport i sztuczna inteligencja nie mają nic wspólnego. A jednak narzędzia stosujące AI wspierają flotę i kierowców, a nawet codzienną pracę biurową w firmach spedycyjnych.

Czym są inteligentne systemy transportowe, czyli ITS? Opiera się je na telematyce. Służą do wspierania zarządzania transportem, przepływem informacji i towarów. Dzięki nim można sprawniej zarządzać flotą i planować działania, w tym na przykład realizację dostaw do klientów.

Sposób na lepsze działanie – nowoczesne technologie w transporcie

Choć nowoczesne technologie nie są jeszcze w stanie zastąpić całkiem kierowców w firmach spedycyjnych, to jednak potrafią być wielkim wsparciem w optymalizacji wielu procesów pod względem efektywności i obniżenia kosztów.

Dodatkowo warto pamiętać, że rozwój technologiczny postępuje z każdym rokiem. Przewiduje się nawet, że do 2030 roku autonomiczne pojazdy będą stanowiły nawet 50% całej floty w firmach transportowych. A to już może w znaczącym stopniu odmienić oblicze branży i wprowadzić ją na zupełnie nowe tory.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *