Nowoczesne technologie w magazynie żywności – co powinno się w nim znaleźć?

Nowoczesne technologie w magazynie żywności – co powinno się w nim znaleźć? image

Magazyny w pełni dostosowane do potrzeb przechowywania żywności to przestrzenie specjalne, podlegające restrykcyjnym normom prawnym, sanitarnym i higienicznym. Nic więc dziwnego, że w tego typu miejscach do składowania towarów szczególnie chętnie wykorzystuje się nowoczesne technologie, które tak często wspierają obecnie przemysł, magazynowanie i transport.

W jak wielkim zakresie możemy liczyć na automatyzację i cyfryzację w nowoczesnych magazynach? Poniżej prezentujemy najciekawsze zagadnienia w tym temacie.

 

Nowoczesny magazyn żywności – czym powinien się wyróżniać?

 

Trudno jednoznacznie zdefiniować, czym tak naprawdę jest nowoczesny magazyn. W każdej branży może on bowiem oznaczać coś zupełnie innego. Z tego względu tak wielką popularnością cieszą się obecnie magazyny szyte na miarę, stanowiące główny sektor w nowo powstających powierzchniach magazynowych. Dopasowuje się je do konkretnych potrzeb firmy, zapewniając optymalizację procesów magazynowych oraz bezpieczne składowanie dowolnego typu towarów.

Istnieje szereg czynników wpływających bezpośrednio na jakość przestrzeni magazynowej. Oczywiście jest to kwestia otoczenia, lokalizacja względem ciągów i głównych węzłów komunikacyjnych, stan techniczny budynku. Magazyny żywności muszą choćby sprostać szczególnie restrykcyjnym przepisom co do wilgotności, czystości oraz temperatury. Poza systemami kontrolującymi warunki trzeba w nich również zamontować termohigrometry oraz instalacje alarmowe, które chronią żywność przed zepsuciem w razie pojawienia się jakichkolwiek wahań parametrów.

Oprócz tego coraz częściej zwraca się uwagę na rozmaite udogodnienia. Wykorzystanie oświetlenia ze źródłami światła LED stanowi obecnie standard. Równocześnie zwraca się też wielką uwagę na to, czy inne sprzęty, zwłaszcza ogrzewanie, chłodzenie (również agregaty) należą do dobrej klasy energetycznej, gwarantując optymalne działanie przy minimalizacji kosztów.

To jednak wciąż nie wszystko. Nowoczesny przemysł i magazynowanie stawiają bowiem na technologię, która odmienia oblicze światowej gospodarki. Informatyzacja dotarła bowiem nawet do wnętrz magazynowych, sprawiając, że stają się one wygodniejsze, praktyczniejsze oraz zdecydowanie inteligentniejsze.

 

Systemy informatyczne

 

W niemal każdym magazynie stosuje się obecnie systemy informatyczne. Najczęstszym wyborem są rozwiązania typu WMS. To dzięki nim można sprawnie i efektywnie zarządzać wszystkimi procesami logistycznymi – od przyjmowania i wydawania towarów, przez kontrolowanie stanów magazynowych, aż po zarządzanie finansami oraz wielkością zapasów.

Często systemy WMS bywają połączone z szerszym typem oprogramowania typu ERP, które nadzoruje pracę, obieg dokumentów i informacji w niemal wszystkich obszarach firmy lub łańcucha dostaw. Dzięki temu działa się znacznie efektywniej, z mniejszym ryzykiem popełnienia błędu, a za to z większą szansą na odniesienie korzyści wizerunkowych oraz solidnych zysków.

 

Mobilne stanowiska do pracy

 

System operacyjny przydaje się na stanowiskach biurowych, ale także przy regałach z towarami. Jak to połączyć? Przydają się do tego mobilne stanowiska pracy. To nowoczesne, przenośne rozwiązania, wyposażone we własne akumulatory. Dzięki temu znajdujące się na nich komputery i inne potrzebne sprzęty działają sprawnie, nawet jeżeli chwilowo nie mamy dostępu do zewnętrznego zasilania.

Mobile stanowiska dają dostęp do systemu magazynowego, posiadają drukarkę etykiet, czytnik kodów oraz szereg innych narzędzi niezbędnych do prowadzenia prac magazynowych. Dają szansę na szybkie i sprawne realizowanie procesów, ze zdecydowanie większą efektywnością. A wiadomo przecież, że przy przechowywaniu żywności czas odgrywa kluczową rolę. Produkty muszą bowiem dotrzeć do klienta najszybciej, jak to tylko możliwe.

 

Smart magazyn – czujniki i nie tylko

 

W nowoczesnych magazynach chętnie wykorzystuje się technologie typu sztuczna inteligencja lub Internet Rzeczy. Przy ich pomocy nadzoruje się prace, zwiększa bezpieczeństwo oraz prowadzi kontrolę przepływu obiektów.

Każdy produkt lub partia towarów jest monitorowana na bieżąco przez całe swoje magazynowe życie – od chwili przyjęcia towaru, przez ułożenie na regale, aż do konfekcjonowania, pakowania i wysyłki.

Pozwala to na utrzymanie zawsze optymalnych parametrów, najwyższej jakości oraz bezpieczeństwa żywności przechowywanej w magazynach.

 

Automatyzacja – krok w stronę magazynu przyszłości

 

W magazynach żywności coraz częściej pojawiają się roboty i coboty. Pozwalają na zautomatyzowanie procesów, co znacznie upraszcza pracę oraz wyręcza człowieka w czynnościach szczególnie monotonnych lub narażających go na pracę w trudnych warunkach, jak choćby rozkładanie produktów w chłodni.

Coboty współpracują z ludzkimi pracownikami, zwiększając funkcjonalność przestrzeni oraz ograniczając występowanie sytuacji niebezpiecznych. Są łatwo programowalne i mobilne. Dzięki temu wspierają działania na różnych stanowiskach i w rozmaitych strefach magazynu.

 

Nowoczesny magazyn – wszystko dla bezpieczeństwa żywności

 

Bez względu na sprzęty i systemy wykorzystane w magazynach żywności, zawsze mają jedną podstawową funkcję – zapewniają utrzymanie najwyższej jakości oraz bezpieczne składowanie produktów spożywczych zanim trafią one do konsumentów.

Do tego potrzeba różnych instalacji oraz sprzętów wspierających pracę doświadczonego zespołu. Wszystko po to, żeby magazyny dla żywności działały zawsze na najwyższych obrotach – efektywnie, skutecznie i naprawdę oszczędnie.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *