Outsourcing logistyczny dla transportu – rodzaje działań

Outsourcing logistyczny dla transportu – rodzaje działań image

Coraz więcej firm szuka zewnętrznego wsparcia w realizacji różnych procesów o mniejszym lub większym znaczeniu dla efektywności prowadzenia biznesu. Również w transporcie outsourcing zaczyna zdobywać szerokie grono zwolenników.

Jakie są rodzaje outsourcingu logistycznego dla transportu? W jaki sposób wpływa on na działanie przedsiębiorstwa i całego łańcucha dostaw, do którego ono należy?

 

Outsourcing logistyczny dla transportu – co to takiego?

 

Outsourcing logistyczny to nic innego jak przekazanie prowadzenia części procesów, toczących się w firmie, zewnętrznym, wyspecjalizowanym operatorom.

Działanie tego typu przyjmuje różne zakresy. Można bowiem zlecić wyłącznie prowadzenie spraw związanych z logistyką pojedynczych działań, na przykład przy bardziej skomplikowanej spedycji. Coraz szersze grono przedsiębiorstw woli jednak przekazać kontrolę nad wieloma lub wręcz wszystkimi działaniami, dotyczącymi transportu. Niejednokrotnie dochodzi do podpisania umowy o współpracy z jednym partnerem strategicznym, który na wyłączność zajmuje się obsługą transportową.

 

Rodzaje outsourcingu – najważniejsze typy działania

 

Outsourcing potrafi przyjmować urozmaicone formy, różniące się między sobą typem współpracy oraz sposobem działania.

Do najpopularniejszych zalicza się outsourcing:

  • kontraktowy,
  • kapitałowy,
  • sektorowy.

Outsourcing kontraktowy polega na tym, że firma rezygnuje z prowadzenia działań transportowych. Zajmowanie się nimi powierza zewnętrznemu operatorowi, z którym podpisuje kontrakt.

Outsourcing kapitałowy z kolei prowadzi do wydzielenia z firmy specjalnej spółki-córki, powiązanej kapitałem z głównym przedsiębiorstwem. Tak powstała jednostka zajmuje się wyłącznie sprawami transportu, zdejmując nadzór i kontrolowanie go z biznesu-matki.

Na koniec pozostał jeszcze outsourcing sektorowy, inaczej nazywany branżowym. Jest on uznawany za wariant outsourcingu kapitałowego. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z utworzeniem odrębnego podmiotu gospodarczego, którego zadaniem jest zajmowanie się obsługą transportową różnych firm, zlokalizowanych na tym samym terenie i połączonych wspólną branżą.

 

Nowoczesny outsourcing transportu – co obejmuje?

 

W ostatnich latach możemy obserwować znaczącą zmianę w zakresie usług oferowanych przez zewnętrznych operatorów logistycznych.

Jeszcze jakiś czas temu outsourcing transportu zajmował się wyłącznie organizacją usług związanych bezpośrednio z przewozem towarów. Obecnie zewnętrzne podmioty zajmują się szeregiem innych zadań, obejmujących również usługi serwisowe, obsługę marketingu bezpośredniego, kontrolowanie jakości produktów, obsługę celną, a nawet magazynowanie.

Dzięki temu udaje się zwiększyć wydajność procesów oraz sprawne zarządzanie wszystkimi zadaniami, co przekłada się na lepsze efekty przedsiębiorstwa i całego łańcucha dostaw.

 

Jakie korzyści daje outsourcing transportu?

 

Podstawową korzyścią, wynikającą z przekazania spraw związanych z transportem, jest bez wątpienia kwestia obniżenia kosztów stałych oraz usprawnienia przewozu i obsługi towarów w całym procesie dystrybucji.

Zewnętrzny operator posiada wykwalifikowane, doświadczone kadry oraz odpowiednią infrastrukturę, co zdejmuje z firmy obowiązek utrzymywania pracowników, podnoszenia ich kompetencji poprzez szkolenia oraz nieustannego dbania o sprzęt i maszyny.

Dzięki outsourcingowi transportu uzyskuje się łatwiejszy dostęp do nowoczesnych technologii (cyfryzacji i automatyzacji), bez inwestowania olbrzymich środków w modernizację istniejących rozwiązań w firmie. W ten sposób zyskuje się znaczącą przewagę nad rywalami z branży.

Outsourcing to zatem stabilizacja utrzymania właściwych zasobów do realizacji zadań, zwiększenie efektywności procesów, przy równoczesnym obniżeniu ich kosztów.

 

Czy outsourcing transportu ma wady?

 

Każda moneta ma jednak dwie strony. Również outsourcing nie jest wolny od pewnych wad. Powierzenie wszystkich działań związanych z logistyką transportu zewnętrznym operatorom sprawia, że traci się bezpośredni kontakt z klientem, co w niektórych przypadkach prowadzi do wydłużenia czasu reakcji na potrzeby odbiorców.

Równocześnie trzeba zadbać o znalezienie firmy zaufanej, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której personalne dane klientów trafią w nieodpowiednie ręce.

 

Outsourcing logistyczny w transporcie

 

Zlecanie obsługi transportowej zewnętrznym operatorom powoli staje się powszechnym zwyczajem. Aby jednak przynosiło jak najlepsze rezultaty, musi być poprzedzone dokładną analizą kosztów oraz oczekiwanych efektów. Na tej podstawie należy znaleźć najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu zyski firmy wzrosną, podobnie jak jej efektywność i pozycja na rynku.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *