Paletyzacja żywności przy pomocy robotów

Paletyzacja żywności przy pomocy robotów image

Każdego dnia w magazynie odbywa się równocześnie wiele, różnych procesów, które pozwalają na sprawną realizację rozmaitych zamówień. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu oraz wykorzystaniu właściwych narzędzi udaje się poprawić wydajność pracy i zwiększyć jej bezpieczeństwo.

Co warto wykorzystać? Ciekawym rozwiązaniem jest użycie robotów do paletyzacji produktów spożywczych. Jak je zastosować dla uzyskania jak najlepszych rezultatów? O tym opowiemy poniżej.

 

Paletyzacja – standardowa przestrzeń dla robotów

 

Roboty w magazynach stosuje się już od dłuższego czasu, choć wciąż nie są one jeszcze powszechne. W dużej mierze korzystają z nich największe przedsiębiorstwa, które mogą pozwolić sobie na całkowitą automatyzację lub wprowadzenie maszyn w newralgicznych punktach najważniejszych procesów magazynowych.

W mniejszych przestrzeniach, tworzonych przez średniej wielkości zewnętrznych operatorów logistycznych, wciąż roboty nie są jeszcze w naszym kraju powszechnym standardem. Choć w ostatnim czasie wiele się w tym temacie zmienia.

Główną przestrzenią, w której wykorzystuje się roboty w magazynach, jest obszar przyjmowania i wydawania towarów. Maszyny przydają się w nich do paletyzacji zamówionych produktów.

Sprawna paletyzacja uzupełnia działania magazynowe i pozwala lepiej przygotować towary do przechowywania w standaryzowanej przestrzeni lub do dalszej dystrybucji.

 

Jak przebiega paletyzacja?

 

Paletyzacji można poddać większość stosowanych obecnie opakowań – od pudełek i kartonów, przez tacki i butelki, aż po skrzynki i worki.

Rodzaj działania zależy oczywiście od rodzaju opakowań jednostkowych i wpływa na sposób ułożenia towarów, ilość wykorzystanych materiałów oraz szybkość przygotowania palety.

Ze względu na dużą powtarzalność tego zadania staje się ono wręcz idealnym miejscem do przeprowadzenia automatyzacji.

 

Co daje wykorzystanie robotów przy paletyzacji?

 

Większość właścicieli magazynów, którzy rozważają wprowadzenie robota paletyzującego, zwraca uwagę na to, jak bardzo zwiększy on wydajność pracy w stosunku do działań ludzi. Szybsza realizacja zamówień stanowi bowiem jeden z najważniejszych aspektów działania w spożywczych łańcuchach dostaw, zwłaszcza tych, zajmujących się produktami świeżymi, o krótkim terminie przydatności do spożycia.

Robot działa sprawnie i szybko. Zmniejsza również ryzyko przypadkowego rozerwania opakowań jednostkowych lub zanieczyszczenia produktów. Ramię, które ma bezpośredni kontakt z żywnością, wykonuje się z gładkiego, jednorodnego materiału, łatwego do utrzymania w czystości. Wszystkie stosowane materiały są zgodne z normami dla przestrzeni do przechowywania żywności.

Maszyny są w stanie pracować niemalże bez przerwy. Nie wymagają działania w trybie zmianowym ani przerw na regenerację. W ten sposób zwiększa się efektywność pracy, przy równoczesnym zminimalizowaniu kosztów, wiążących się z zatrudnieniem odpowiedniej ilości osób do pracy na kilku zmianach.

Wykorzystanie maszyn poprawia jakość i bezpieczeństwo pakowania. Automatyczna paletyzacja gwarantuje wykonywanie dokładnie takich samych opakowań w całym cyklu. Maszynowe paletyzery przygotowują palety o regularnym kształcie, co znacznie ułatwia transport i zmniejsza ryzyko uszkodzenia żywności podczas załadunku i rozładunku.

W końcu roboty są przystosowane do pracy nawet w trudnych warunkach. Bez trudu mogą paletyzować towary w chłodniach i mroźniach, a także działać w miejscach o niewielkim metrażu, w których operowanie paletami przez ludzkich pracowników byłoby niekomfortowe lub wręcz niemożliwe do wykonania.

 

Nowoczesny magazyn – robotyzacja w toku

 

Przeobrażenia, związane z rewolucją Industry 4.0, prowadzą do wdrożenia coraz większej ilości rozwiązań automatycznych i znaczącego udziału cyfryzacji w realizacji większości procesów magazynowych.

Automatyczne paletyzery są tego świetnym przykładem. Dzięki nim wzrasta tempo wykonywania pracy, co przekłada się na lepszą efektywność. A jak wiadomo, jest ona szczególnie ważna w szybkim dostarczeniu produktów spożywczych do kolejnych ogniw łańcucha dostaw.

Równocześnie maszyny wykonują powtarzalne zadanie dokładniej niż ludzie. Uzyskuje się zatem niemalże jednakowe palety, wygodne do dalszego transportu wewnątrznego lub przygotowania towaru do wysyłki.

Większa wydajność i bezpieczeństwo są także powiązane z niższymi kosztami paletyzacji automatycznej, a to przekłada się na znacznie lepsze wyniki finansowe magazynu, który zyskuje nowych klientów oraz buduje solidną pozycję na rynku.

reklama post

Dodaj komentarz