Panattoni: Oszczędność energii jest kluczowa na rynku magazynowym

Panattoni: Oszczędność energii jest kluczowa na rynku magazynowym image

We wszystkich naszych obiektach stawiamy na innowacyjne i energooszczędne rozwiązania. Koresponduje to ze wzrostem zapotrzebowanie na powierzchnie z kontrolowaną temperaturą oraz mroźnie – powiedział PlatformieLogistycznej Michał Samborski, Head of Development, Panattoni.

 

Przede wszystkim podkreśla, że Panattoni od lat wprowadza do swoich inwestycji rozwiązania ekologiczne otrzymując najwięcej w całej branży certyfikatów środowiskowych w BREEAM, LEED i DGNB. – Wejście na wyższy poziom i poddawanie obiektów wielokryterialnej ocenie BREEAM na poziomie Very Good wprowadziliśmy od tego roku dla nowopowstających obiektów. To wszystko przekłada się na innowacje w realizowanych obiektach. Wprowadziliśmy również nowe fasady z pełni przeszklonymi częściami biurowymi. Zastosowana jest w budynkach podwyższona izolacyjność ścian i dachów. W przypadku obiektów produkcyjnych instalujemy nowoczesne instalacje technologiczne umożliwiające rekuperację, czyli odzysk ciepła za pomocą wymienników obrotowych – mówi Michał Samborski.

– Wykorzystujemy w naszych obiektach coraz efektywniejsze LEDy, tam gdzie są wymagane wyższe natężenia światła, montujemy dynamiczne systemy oświetlenia, które powodują jeszcze większe oszczędności energii. Dodatkowo rozpoczęliśmy współpracę z firmą dostarczającą inteligentne systemy do automatycznej kontroli dachów płaskich, dzięki czemu możliwe jest zapobieganie skutkom przeciążenia z powodu nasiąkania wełny, spiętrzenia wody lub śniegu na dachu. A teraz pracujemy również nad instalacjami fotowoltaicznymi – dodaje.

Zapytany, jak wygląda proces optymalizacji zużycia energii i jak koszty energii wpływają na rentowność inwestycji, zwrócił uwagę, że przede wszystkim wysoki koszt energii uderza w te firmy, które wykorzystują jej dużo, a są to głównie przedsiębiorstwa produkcyjne oraz firmy specjalizujące się np. w logistyce produktów świeżych i mrożonych. Tutaj te procesy są szczególnie energochłonne, a koszty utrzymania linii produkcyjnej czy mroźni ze względu na cenę energii jest niejednokrotnie czynnikiem decydującym o wyborze lokalizacji. Niestety tutaj Polska nie zdobywa punktów, a nasi sąsiedzi wydają się być niejednokrotnie bardziej atrakcyjni.

– Warto wspomnieć, że jako deweloper optymalizujemy zużycie energii na wiele sposobów – stosujemy podwyższoną izolacyjność ścian i dachów, a także szczelność budynków, redukując emisję spalin i dwutlenku węgla, co pozwala nam uzyskać nawet 20 proc. oszczędność energii cieplnej potrzebnej do ogrzania obiektu – mówi Head of Development Panattoni.

Zauważa, że popyt na nowe obiekty magazynowe dla branży spożywczej jest stabilny, a w przypadku zapotrzebowania na powierzchnie z kontrolowaną temperaturą oraz na mrożenie wzrasta. W opinii naszego rozmówcy, wzrost ten jest częściowo związany ze zmianą kanałów dystrybucji, gdzie coraz mniejszy udział w rynku mają małe sklepy spożywcze, czy bazarki – które nie przechowywały produktów w obiektach z kontrolowaną temperaturą – na rzecz dużych sieci zyskujących w koszyku zakupowym. Dodatkowo spożywamy więcej produktów mrożonych. Kolejnym takim trendem jest zwiększone zapotrzebowanie na powierzchnię chłodni dla produktów świeżych.

Zauważa, że obecnie najpopularniejszymi zakresami temperaturowymi są przedziały 0-4 i 4-8 stopni C i tu mówimy o powierzchniach chłodzonych. – Natomiast pod niektóre asortymenty produktowe, wystarczy kontrolowana temperatura do 18 czy do 25 stopni C, tam gdzie nie można mieć skoków temperaturowych, np. czekolada wymaga stałej temperatury. W przypadku produktów mroźniczych temperatura osiąga – 23 stopnie. Z takich ciekawostek, dynamiczny rozwój produktów mrożonych jest w obszarze pieczywa, a jeszcze kilka lat temu ten rodzaj pieczywa był bardzo niszowym produktem – mówi Michał Samborski.

Największe zapotrzebowanie na magazyny z kontrolowaną temperaturą ma generalnie cała branża spożywcza, a powierzchnie magazynowe klasy A zazwyczaj wynajmują duże sieci handlowe albo firmy logistyczne, które świadczą usługi na rzecz różnych podmiotów, czy firmy z segmentu HoReCa. – Dlatego trudno jest wskazać na bardzo konkretną branżę, która miałaby największe zapotrzebowanie – dodaje.

reklama post

Dodaj komentarz