Polacy zużywają rocznie mniej opakowań niż mieszkańcy innych krajów europejskich

Polacy zużywają rocznie mniej opakowań niż mieszkańcy innych krajów europejskich image

Branża opakowań rozwija się niezmiernie prężnie. Nadchodzące lata przyniosą w niej jednak rewolucyjne zmiany, które dotkną wszystkich uczestników rozbudowanych łańcuchów dostaw, wpływając tak naprawdę na nas wszystkich.

 

Jak wiele opakowań zużywają Polacy?

 

Choć w wielu kwestiach pozostajemy w tyle za innymi krajami Unii Europejskiej, to możemy się poszczycić tym, że zużywamy znacznie mniej opakowań niż obywatele innych państw Wspólnoty.

Bądźmy szczerzy, trudno wyobrazić sobie świat bez opakowań. Zabezpieczają one towary przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniem w trakcie transportu. Umieszcza się na nich również szereg wymaganych informacji na temat produktu.

W największej mierze z opakowań korzysta branża spożywcza. Oprócz niej powszechnie używa się ich przy produktach farmaceutycznych i kosmetycznych. Wykorzystanie opakowań jest zatem powszechne.

W raporcie opublikowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny na łamach „Tygodnika Gospodarczego PIE” pojawiła się informacja, że statystyczny Polak zużywa każdego roku 160 kg opakowań. Średnia europejska wynosi natomiast 180 kg. Choć dane te brzmią dość optymistycznie, to jednak nie można rozpatrywać ich bez szerszego kontekstu. Niestety zarówno u nas, jak i poza granicami naszego kraju wartości te z każdym rokiem lawinowo rosną. Choć wciąż zużywamy mniej niż inni, to ilość produkowanych przez nas śmieci jest coraz większa.

Rozwiązaniem dla zaistniałej sytuacji może być wprowadzenie nowych przepisów, które przygotowuje właśnie Unia Europejska.

 

Nowe unijne regulacje dotyczące odpadów

 

Produkcja odpadów gwałtownie rośnie. Zdaje sobie z tego sprawę Unia Europejska, która postanowiła wdrożyć zdecydowane działania. Dlatego też niebawem wejdą w życie nowe przepisy, których zadaniem będzie maksymalne zwiększenie odzysku materiałów, przy równoczesnym ograniczeniu produkcji odpadów.

Do lipca tego roku każdy z krajów członkowskich ma obowiązek stworzyć nowe, miejscowe przepisy dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych, które pozwolą na wdrożenie wymagań określone w dyrektywie.

Dodatkowo przepisy unijne określają, że w najbliższych latach poziom recyklingu odpadów komunalnych ma stopniowo wzrastać. Obecnie wynosi 50%. Do roku 2035 podniesie się aż do 65%.

Jaki wpływ będzie to miało na przedsiębiorców? Zmiany szczególnie mocno dotkną producentów opakowań z tworzyw sztucznych, zwłaszcza jednorazowych, które zostaną obłożone olbrzymimi ograniczeniami.

Dojdzie również do zwiększenia opłat za recykling, a w niektórych przypadkach pojawią się również dodatkowe koszty związane ze sprzątaniem przestrzeni publicznej. Ma to związek z tak zwaną rozszerzoną odpowiedzialnością producentów (ROP), którzy będą mieli obowiązek partycypować w kosztach recyklingu wszystkich opakowań wprowadzonych przez nich na rynek.

Nowe przepisy zaowocują szeregiem zmian na rynku. Przede wszystkim wzrośnie udział opakowań recyklingowalnych oraz wielokrotnego użytku, co znacząco zmniejszy ilość wytwarzanych odpadów.

 

Nie tylko regulacje prawne, ale też moda – trendy w opakowaniach 2020

 

Co ciekawe ostatnie miesiące przyniosły liczne zmiany związane nie tylko z przepisami prawnymi. Równie istotne jest samo nastawienie konsumentów.

Można zaobserwować znaczący wzrost świadomości ekologicznej wśród finalnych konsumentów większości towarów. Ludzie są gotowi zapłacić więcej, żeby dostać wysokiej klasy produkty, zapakowane w eko torby lub pudełka.

Czym są opakowania ekologiczne? Mogą to być na przykład produkty z papieru, kartonu lub szkła, wyprodukowanego z surowca pochodzącego z recyklingu.

Wiele miejsca poświęca się również na opakowania wielokrotnego użytku, które mogą być wykonane z trwałych tworzyw sztucznych, najlepiej z polipropylenu, wyróżniającego się dużą odpornością na uszkodzenia. Surowiec ten jest równocześnie bezpieczny dla środowiska i w pełni poddaje się procesowi recyklingu.

 

Mniej opakowań, wyższa jakość produktów i czystsze środowisko

 

Wprowadzenie omówionych powyżej przepisów wpłynie znacząco na kształt rynku opakowań w całej Unii Europejskiej. Dotknie to wszystkich ogniw rozbudowanych łańcuchów dostaw w niemal wszystkich branżach.

Ustawy o zwiększonej odpowiedzialności oraz ustawowy obowiązek recyklingu większej odpadów opakowaniowych odmienią podejście biznesu do wytwarzania opakowań. Konieczne będzie ponowne rozpatrzenie każdego jednostkowego pudełka oraz znalezienie jak najbardziej optymalnych rozwiązań – łączących dbałość o środowisko z efektywnym zabezpieczeniem wszystkich produktów.

Nadchodzące lata przyniosą zatem nowy sposób patrzenia na opakowania. Staną się one źródłem surowców, prowadząc do zmniejszenia kosztów produkcji (samego procesu oraz wykorzystywanych materiałów).

Moda na bycie eko dotyczy zatem tak naprawdę nie tylko finalny konsumentów, ale też całego biznesu, który powinien dawać dobry przykład społeczeństwu.

Okazuje się, że wprowadzenie optymalizacji używania opakowań przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale również globalnie dla samego przedsiębiorstwa – pod względem kosztów oraz budowania pozytywnego wizerunku na rynku.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz