Polisa OCP i odpowiedzialność przewoźników – co warto o tym wiedzieć?

Polisa OCP i odpowiedzialność przewoźników – co warto o tym wiedzieć? image

Transport towarów zalicza się do działań niosących szczególne ryzyko zniszczenia towarów. Dotyczy to nie tylko wielkich ładunków, realizowanych na potrzeby przemysłu, ale również wysyłki zamawianej przez prywatne osoby, które pragną dostarczyć niewielkie paczki na drugi koniec Polski lub za granicę.

Ryzyko uszkodzenia towaru spada zarówno na spedytora, jak i firmę transportową. Warto zatem zdawać sobie dokładnie sprawę z tego, za co odpowiadają oba typy przedsiębiorstw oraz w jaki sposób działają wykorzystywane w branży transportowej polisy OCP i OCS.

 

Ryzyko w transporcie

 

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem odpowiedzialność za przewożone ładunki spada na firmę transportową oraz na organizatora transportu, czyli spedytora.

Oba podmioty muszą zatem dokładać wszelkich starań, aby dostarczyć ładunki w niezmienionym stanie do punktu docelowego.

Dotyczy to zwłaszcza prawidłowego przygotowania dokumentacji i nadzoru spedycji, a także właściwego zabezpieczenia ładunków na czas transportu, aby nie dopuścić do przypadkowego przesuwania się towarów i wystąpienia uszkodzeń mechanicznych.

Odpowiedni i bezpieczny transport ma wielkie znaczenie dla przemysłu i łańcuchów dostaw, w których każdego dnia realizuje się olbrzymie wysyłki towarów, trafiających do różnych miejsc na świecie. Szczególnie narażone na zniszczenie są tak zwane towary wrażliwe. Ich transport musi się bowiem odbywać w ściśle kontrolowanych warunkach temperatury i wilgotności. W innym razie może bowiem dojść do nieodwracalnych strat i całkowitego zniszczenia ładunku, a to pociąga przewoźników do odpowiedzialności finansowej za cały towar.

Aby temu przeciwdziałać, stosuje się nowoczesne systemy informatyczne do przepływu danych, a w pojazdach montuje się instalacje chłodzące i pomiarowe, dające wgląd w parametry w przestrzeni ładunkowej w czasie rzeczywistym.

Niekiedy jednak samo zabezpieczenie towarów nie wystarcza i dochodzi do zniszczeń. Wówczas niezmiernie przydatna bywa polisa OCP.

 

Polisa OCP – co to takiego?

 

Mianem polisy OCP, Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika, to specjalne ubezpieczenie przeznaczone dla firm, trudniących się organizacją i realizacją przewozu rozmaitych towarów w transporcie krajowym i międzynarodowym.

Polisa OCS obejmuje zatem odpowiedzialność cywilną firmy wobec zleceniodawcy oraz osób trzecich. Dotyczy ona wszelkich szkód, wynikających z niewłaściwego zrealizowania usługi przewozu towarów.

Czego mogą dotyczyć nieprawidłowości? Przede wszystkim są one związane z kwestią zniszczenia, kradzieży ładunku, a także nieterminowego zrealizowania dostawy.

 

Zamawianie usługi a polisa OCP

 

Teoretycznie polisa OCP nie jest wymagana dla firm trudniących się przewozami towarów. Jednak coraz większe grono przewoźników korzysta z takiego rozwiązania. Dlaczego? Z jednej strony bywa to wymóg ze strony klientów, którzy decydują się wyłącznie na współpracę z podmiotami transportowymi, które faktycznie takie ubezpieczenie posiadają.

Z drugiej strony zakupienie polisy OCP to także szansa na wyprzedzenie konkurencji i pozyskanie nowych klientów na niezmiernie trudnym rynku usług przewozowych.

Przewoźnikom OCP daje zatem spokój prowadzenia biznesu oraz budowanie stabilnej, zaufanej marki. Dla klientów z kolei to lepsze zabezpieczenie ich towarów, które powierzają firmom przewozowym.

 

Na co zwracać uwagę w przypadku ubezpieczenia OCP?

 

Zarówno przewoźnicy, podpisujący umowę, jak i klienci, pragnący nawiązać z firmą transportową współpracę, powinni zwracać szczególną uwagę na zakres umowy OCP.

Dlaczego? Dotyczy to zwłaszcza kwestii transportów krajowych i międzynarodowych. Polskie umowy OCP mogą bowiem dość znacząco różnić się od zakresu odpowiedzialności w ramach OCP międzynarodowego w kwestii ochrony przewożonego ładunku.

 

OCP a polisa OCS – czym się różnią?

 

Na koniec pozostaje jeszcze ważna kwestia. Wiele osób myli dwa rodzaje ubezpieczenia, które pojawiają się w przypadku firm transportowych i spedytorów.

Można się spotkać właśnie z omówioną powyżej polisą OCP. Pojawiają się jednak również umowy OSC, które dotyczą cywilnej odpowiedzialności spedytora. W przypadku tego ubezpieczenia przedmiotem umowy nie są jednak kwestie związane z zabezpieczeniem ładunku, a wyłącznie umowy przewozu, dokumentacji, instrukcji wysyłkowych i kontrolowania ilości i jakości przesyłek. Warto zdawać sobie sprawę z tej różnicy przy podejmowaniu decyzji o współpracy z firmą przewozową i spedytorami.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *