Polscy konsumenci wydają coraz więcej na słodycze

Polscy konsumenci wydają coraz więcej na słodycze image

Sklepowe półki aż uginają się od olbrzymiej ilości słodyczy. Wybór jest spory – batoniki, czekoladki, cukierki, lizaki. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesncych konsumentów. Okazuje się bowiem, że Polacy kochają słodycze i sięgają po nie coraz chętniej – wbrew zaleceniom lekarzy i zdrowemu rozsądkowi.

 

Dlaczego sięgamy po słodycze?

 

Nie ma jednego jedynego powodu, dla którego słodycze są aż tak popularne. Jedzenie ich w wielu przypadkach to po prostu czysta przyjemność. Spora grupa osób sięga po nie, gdy zaczynają robić się senni, a organizm daje znać, że spadł poziom cukru. Wówczas słodkości stają się najszybszym choć nie najzdrowszym sposobem na podniesienie go i odzyskanie energii do działania.

Zwykło się uznawać, że słodycze to świetny sposób na tak zwaną chandrę. Zwłaszcza czekolada bywa nazywana naturalnym antydepresantem, gdyż powoduje zwiększenie wydzielania w organizmie endorfin, nazywanych potocznie hormonami szczęścia.

Zdarza się zatem, że z pomocą słodyczy próbujemy zajadać smutki lub rozmaite przykre sytuacje. Należy być jednak bardzo ostrożnym. Jeśli spożywanie słodkości odbywa się zbyt często, może wówczas prowadzić do problemów z wagą i finalnie otyłości.

Niektórzy badacze próbują również udowodnić, że skłonność do jedzenia słodyczy jest uwarunkowana genetycznie. Naukowcy wywodzą tę cechę jeszcze od pradawnych czasów, gdy słodki smak bywał wskazówką dla naszych przodków, że dany produkt jest jadalny i bezpieczny.

Warto wspomnieć, że słodycze kupujemy też nie tylko dla siebie – sprawdzają się bowiem fenomenalnie jako niezobowiązujący prezent.

A jakie przyzywczajenie zakupowe w kwestii słodyczy mają Polacy?

 

Jakie słodycze kupują najczęściej Polacy?

 

Jakiś czas temu firma International Brands Trending przeprowadziła badania, próbując poznać preferencje zakupowe Polaków w temacie słodyczy. Okazuje się bowiem, że z roku na rok kupujemy ich coraz więcej.

Szczególnie intensywny dla producentów rozmaitych słodkości bywa okres świąteczny. Przed Bożym Narodzeniem z zasady kupujemy więcej słodyczy, które służą jako prezenty, przysmaki oraz dekoracje do domów. Jest to czas, gdy nabywamy o niemal 1/3 słodyczy więcej niż standardowo. Aż 70% ankietowanych stwierdziło, że przed ostatnim Bożym Narodzeniem wydali więcej na słodycze niż w poprzednim roku.

Badanie pokazało, że spożycie słodyczy wzrasta również globalnie. W ostatnim roku Polacy zjedli o około 5% więcej słodyczy niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Zmianie uległy też przyzwyczajenia oraz rodzaje spożywanych produktów. Do najchętniej kupowanych słodkości należą wciąż czekolada i ciastka, które bywają używane jako przekąska w ciagu dnia, deser po obiedzie lub upominek dla bliskich.

Co ciekawe nasi rodacy coraz chętniej zwracają uwagę na jakość pozyskiwanych produktów. Jeśli już decydują się na zakup słodyczy, to sięgają po czekolady i ciastka renomowanych, sprawdzonych firm, o ugruntowanej pozycji na rynku. Dodatkowo regularnie zaczynają czytać etykiety, szukając słodkości na bazie naturalnych składników, pozbawionych sztucznych dodatków.

Z tego też względu regularnie wzrasta zapotrzebowanie na słodycze klasy premium, które obecnie zaczęły pojawiać się nawet w sklepach dyskontowych, próbujących pozyskać nową grupę klientów. Okazuje się bowiem, że kryterium cenowe przestaje być już decydujące. Obecnie na decyzję zakupową w głównej mierze wpływa bowiem jakość.

Jesteśmy również nacją dość otwartą na nowości. Dotyczy to również słodkości. Polacy chętnie sięgają po produkty o egzotycznych smakach. Szczególnie popularne stają się obecnie słodycze o smaku zielonej herbaty lub słonego karmelu. Dużym zainteresowaniem cieszą się także rozmaite przysmaki z obszaru Azji – oryginalne i ciekawe o smakach do tej pory niedostępnych na rodzimym rynku.

 

Potencjał polskiego rynku – czy możemy kupować jeszcze więcej słodyczy?

 

Specjaliści zgodnie twierdzą, że polski rynek wciąż jest na etapie rozwoju i posiada spory potencjał. Polacy z chęcią będą kupować słodycze, najczęściej decydując się na sprawdzone marki gigantów na rynku, nie stroniąc jednak też od produktów klasy premium, których coraz więcej można znaleźć na sklepowych półkach.

Ludzie otwierają się coraz bardziej na nowe, dlatego pojawiają się mody na egzotyczne smaki. Zwykła czekolada nie jest już jedynym przysmakiem, teraz chcemy skosztować wariacji z nadzieniem z fiołków lub chilli.

Nowe oczekiwania stawiają wiele wyzwań przed producentami z tej branży, którzy muszą szukać sposobu na dostarczanie wysokiej jakości produktów, w rozsądnych cenach, przy równoczesnym stworzeniu nowych receptów – żeby zaciekawić i przekonać klienta, że powinien kupić właśnie ich słodkości.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz