Polska wśród liderów branży transportowej

Polska wśród liderów branży transportowej image

Polska gospodarka w ostatnich latach intensywnie się rozwija i staje się coraz mocniejsza nie tylko lokalnie, ale też na obszarze całej Unii Europejskiej. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie branży transportowej, w której powoli stajemy się jednym z liderów.

Jak czytamy w raporcie „Nadchodzi czas zawirowań. Jak poradzi sobie polska branża transportowa?”, wydanym przez Bank Pekao S.A. w 2018 roku w omawianej branży udało się wypracować kwotę 134 miliardów złotych wartości dodanej brutto, a obroty w tym sektorze rosną z roku na rok w olbrzymim tempie. Skąd bierze się tak duży rozwój i jakie perspektywy rysują się przed transportem na nadchodzące lata?

 

Rozwój od kuchni – co wpływa na pozytywne zmiany w sektorze transportu?

 

Firmy transportowe w naszym kraju działają coraz prężniej, doganiając zachodnich liderów branży. Skąd tak znaczący rozwój akurat tego sektora? Okazuje się, że konkurencyjność naszych przewoźników wynika w sporej mierze z uwarunkowań zewnętrznych. Silnym argumentem działającym na ich korzyść jest centralne położenie naszego kraju na mapie Europy. Dzięki temu stajemy się jednym ze strategicznych punktów budowania zrównoważonej i sprawnej sieci połączeń dla całego kontynentu.

Oprócz tego wciąż koszty pracy w naszym kraju są zdecydowanie niższe niż u zachodnich sąsiadów. Wpływa to na znaczącą konkurencyjność polskich firm, które bez przeszkód rywalizują obecnie o klientów z potentatami na rynku – na przykład z przewoźnikami z Niemiec.

Wśród wszystkich rodzajów transportu największą rolę odgrywa logistyka drogowa, która zajmuje ponad 75% całej branży. Przewóz kolejowy również jest na dobrym poziomie, choć wciąż nie do końca wykorzystuje swój potencjał. Może to jednak ulec zmianie, zwłaszcza w kontekście postanowień zawartych w Białej Karcie Transportu, zaaprobowanej przez Komisję Europejską. Sytuacja już teraz ulega poprawie, jednak wciąż pozostaje wiele do zrobienia, by poprawić udział kolei w przewozach towarów w naszym kraju (zarówno w transporcie samodzielnym, jak i intermodalnym) oraz dogonić wyprzedzających nas Szwajcarów oraz Austriaków.

Transport wodny i lotniczy nie odgrywają aż tak wielkiej roli i coraz bardziej tracą do dwóch wcześniej opisanych metod przewozu towarów.

Jakie są zatem najmocniejsze strony, opisanych powyżej środków transportu?

Transport drogowy pozwala na sprawne wykorzystanie gęstej sieci połączeń. Sprawdza się zarówno na długich, jak i krótkich dystansach, dając szansę na szybkie i sprawne przetransportowanie nawet niewielkich partii towarów. Kolej to idealne rozwiązanie zwłaszcza przy większych odległościach i dużych ilościach produktów. Koszty przewozu są w tym przypadku również stosunkowo niskie i konkurencyjne.

 

Główne problemy i ograniczenia w branży

 

Na masowe zainteresowanie usługami transportowo-logistycznych w dużej mierze wpływa olbrzymi rozwój e-commerce w globalnej gospodarce. Kupujemy coraz więcej online i oczekujemy szybkiego, sprawnego dostarczenia zamówionych produktów. Nowoczesny transport powinien to umożliwiać.

W każdej branży istnieją jednak pewne ograniczenia oraz zagrożenia. Podobnie jest również z przewozem towarów w naszym kraju. Podstawowym problemem jest wciąż zmniejszająca się grupa zawodowych, doświadczonych kierowców. Z tego powodu firmy zaczynają analizować poszczególne przejazdy, zwiększając rozmiary pojazdów oraz optymalizując trasy.

Kolejnym ograniczeniem jest problem infrastruktury. Niedoskonałości i mała przepustowość sieci drogowych i kolejowych, zły stan dróg oraz niekiedy przestarzałe środki transportu zmniejszają możliwości dalszego, intensywnego rozwoju, równocześnie negatywnie wpływając na kondycję środowiska naturalnego.

Ekotransport stał się ostatnimi czasy jednym z najważniejszych tematów związanych z przewozami. Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne normy, zmuszając przewoźników do szukania alternatywnych, energooszczędnych i zmniejszających poziomy emisji rozwiązań, napędzających nowoczesną flotę.

Problemem mogą być także nowe przepisy związane z transportem. W ostatnim czasie szczególnie kontrowersyjny okazał się Pakiet Mobilności, który wprowadził między innymi konieczność posiadania siedziby w kraju wykonywania usług transportowych, ograniczenie kabotażu do 3 dni oraz wiele innych nowych zasad, wpływających na czas i efektywność przejazdów.

 

Sposoby na zmianę

 

We wspomnianym na wstępie raporcie czytamy, że polski transport ma szansę na systematyczne zwiększanie obrotów o nawet 5% rocznie pod warunkiem, że będzie aktywnie inwestował w nowoczesne technologie, zmniejszające emisję gazów, obniżające zużycie paliw, a przy tym znacząco usprawniające codzienną pracę w sektorze transportowo-logistycznym.

Za najważniejsze udogodnienia, które zmieniają branżę uznaje się obecnie:

  • digitalizację,
  • wykorzystanie sztucznej inteligencji,
  • autonomizację pojazdów,
  • rozwój alternatywnych, energooszczędnych napędów.

Większość firm, które chcą zyskać przewagę nad konkurencją, szuka rozwiązań, dających szansę na szybszy rozwój, zmniejszenie czasu niezbędnego do realizacji usługi, przy równoczesnym obniżeniu kosztów.

Wymienione powyżej czynniki mają szansę sprawić, że polski transport będzie wydajniejszy, szybszy i zdecydowanie bardziej eko. A to prosta droga do większych zysków dla firm przewozowych oraz możliwość budowania solidnych marek o ugruntowanej pozycji liderów branży w całej Europie.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *