Polska żywność – dlaczego warto ją kupować?

Polska żywność – dlaczego warto ją kupować? image

Patriotyzm konsumencki zatacza coraz szersze kręgi. Ponad 70% Polaków deklaruje chęć zakupów polskich produktów spożywczych, wytwarzanych przy udziale rodzimego kapitału. Powoli slogan: „Dobre bo polskie” zaczyna nabierać nowego, realnego kształtu. Skąd zainteresowanie polskimi produktami? Czy rzeczywiście warto kupować lokalną żywność?

 

Patriotyzm ekonomiczny, czyli świadome kupowanie polskiej żywności

 

Nowy trend w polskiej branży spożywczej wpisuje się w tak zwany patriotyzm ekonomiczny, czyli podejmowanie świadomych decyzji zakupowych, uwzględniających pozytywne skutki, jakie będą mieć na kształt wspólnoty, w której żyje konsument.

Tak też dzieje się z polską żywnością. Fakt, że Polacy coraz chętniej sięgają po rodzime produkty wpływa pozytywnie na rozwój lokalnej gospodarki oraz na promocję naszej żywności w kraju i za granicą.

Kupowanie polskich produktów przekłada się zatem na rozwój polskich przedsiębiorstw, które dają miejsca pracy wielu osobom. Umożliwia także wprowadzanie nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań, co zwiększa konkurencyjność polskich wytwórców na rynku.

Z kolei większa sprzedaż przekłada się na większe podatki, a to spora korzyść dla wszystkich obywateli. Okazuje się zatem, że regularne kupowanie polskiej żywności pozwala na poprawę sytuacji polskiej gospodarki oraz wszystkich mieszkańców kraju.

 

Dlaczego warto kupować polskie produkty?

 

Polska żywność znajduje wielu zwolenników nie tylko ze względów patriotycznych. Ludzie poszukują lokalnych produktów ponieważ wyróżnia je wysoka jakość.

Trendy spożywcze ostatnich miesięcy pokazują, że konsumenci szukają obecnie zdrowej i bezpiecznej żywności, o sprawdzonym składzie, w którym nie ma niebezpiecznych dla zdrowia pestycydów, konserwantów ani ulepszaczy smaku.

Producenci podążają za tym trendem, dostarczając żywność wysokiej klasy, o krótkim i naturalnym składzie surowcowym, pozbawionym niebezpiecznych substancji.

W porównaniu z żywnością importowaną z zagranicy polskie produkty wciąż wyróżnia niska cena, a także wysoka dostępność produktów. Bez trudu możemy znaleźć wiele gatunków jabłek lub gruszek, a także wybierać spośród lokalnych serów, które zdobywają nawet zagraniczne rynki.

Można zaobserwować powrót do tradycyjnych receptur oraz renesans produktów rzemieślniczych, które coraz częściej znajdziemy w sklepach lub przetestujemy w niewielkich lokalach gastronomicznych, stawiających na regionalne wyroby.

Powoli zaczynamy dostrzegać wartość kultury kulinarnej, która ma w Polsce spore znaczenie. A to przekłada się na większą świadomość oraz chęć powracania do dawno zapomnianych smaków. W ostatnich sezonach powróciła znów moda na rzemieślnicze piwa, ocieplenie klimatu pozwoliło też na odtworzenie winnic, szczególnie na południu kraju, powszechnie pojawiają się także zróżnicowane nalewki z dawno niewidzianych owoców, jak pigwa, dereń i morwa.

Polacy stają się coraz bardziej wybrednymi i świadomymi konsumentami, którzy szukają produktów oryginalnych, wysokiej klasy. Lokalni producenci odpowiadają na te potrzeby, odchodząc od prymatu niskiej ceny wszystkich produktów na rzecz coraz lepszej jakości.

 

Ekotrendy a świadome kupowanie żywności

 

Jednym z trendów, który dość mocno wpływa na branżę spożywczą jest świadome stawianie na produkty eko. Warto pamiętać, że nie dotyczy to wyłącznie rezygnacji ze sztucznych konserwantów.

Polscy producenci odchodzą również z niepotrzebnych opakowań z tworzyw sztucznych na rzecz tych, wykonanych z surowców poddawanych recyklingowi. Zmianie ulega też podejście do zarządzania gospodarką odpadami. Firmy produkujące żywność szukają bowiem sposobu, żeby powoli wprowadzać założenia gospodarki o obiegu zamkniętym – dla optymalizacji procesów produkcyjnych oraz dobra środowiska i nas wszystkich.

 

Dobre bo Polskie – świadomy wybór jakości i smaku

 

Polskie produkty spożywcze odznaczają się coraz lepszą jakością. Wykonywane są według tradycyjnych receptur z uwzględnieniem restrykcyjnych norm prawnych. Coraz częściej producenci starają się o uzyskanie certyfikatu FSMS dla siebie oraz wszystkich członków łańcucha spożywczego. Stanowi to gwarancję spełniania wysokich standardów bezpieczeństwa i higieny wytwarzanych produktów, przy zachowaniu dobrych obyczajów i najlepszych tradycji spożywczych.

Powoli przestaje też obowiązywać wyznacznik ceny, jako głównego kryterium wyboru produktów. Klienci świadomie chcą kupować to, co dobre, wartościowe i ekologiczne.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz