Producenci autonomicznych pojazdów dla branży TSL

Producenci autonomicznych pojazdów dla branży TSL image

Nowoczesna branża transportowa z jednej strony boryka się z wieloma przeciwnościami i trudnościami. Z drugiej jednak może korzystać ze zdobyczy technologicznych, które stają się coraz istotniejsze dla uzyskania przewagi konkurencyjnej nad rywalami z branży.

Jednym z najważniejszych trendów, które mogą w niedługiej przyszłości zrewolucjonizować cały sektor TSL, są oczywiście pojazdy autonomiczne. I to właśnie na nich chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym artykule. Jakie firmy zainwestowały w produkcję samojezdnych ciężarówek? Czym wyróżniają się te projekty i czy mogą zastąpić człowieka?

 

Autonomiczne ciężarówki – zalety rozwiązania

 

Temat samojezdnym ciężarówek dla branży TSL nabrał w ostatnich latach wielkiego znaczenia. Coraz częściej słyszy się, że pojazdy, które do tej pory funkcjonowały głównie w formie prototypów lub szkiców koncepcyjnych, wprowadza się do centrów logistycznych lub firm transportowych na świecie do testów konsumenckich. Radzą w nich sobie świetnie, przynosząc spore korzyści dla nowoczesnych przedsiębiorców. Co można zyskać na wprowadzeniu pojazdu samojezdnego?

Podstawową korzyścią jest oczywiście kwestia zatrudnienia. Obecnie przedsiębiorstwa transportowe na całym świecie borykają się z problemem niedoboru kierowców. Doświadczeni pracownicy odchodzą na zasłużoną emeryturę, a młodzi nie chcą pracować na takich stanowiskach. Firmy starają się uporać z tym problemem poprzez oferowanie atrakcyjnych warunków pracy oraz optymalizację procesów. Są to jednak działania doraźne i przy rosnącym zapotrzebowaniu na efektywny transport, raczej nieskuteczne.

Dlatego też tak wielu przedsiębiorców spogląda z nadzieją w stronę samochodów autonomicznych, które mogą się przemieszczać bez fizycznej obecności kierowcy w kokpicie. Dzięki nim zmniejsza się zapotrzebowanie na pracowników w firmie, a także efektywniej wykorzystuje się dostępną flotę. Pojazdy samojezdne nie muszą odbywać koniecznych przerw. Są w stanie pracować non-stop, co usprawnia transport, zwłaszcza gdy wprowadzi się je do automatycznych lub częściowo zautomatyzowanych procesów. Roboty mogą już przecież z powodzeniem zajmować załadunkiem, rozładunkiem lub obsługą magazynów.

Pamiętajmy też o tym, że w przypadku automatyzacji transportu spada ryzyko związane z ludzkimi błędami, wynikającymi z braku koncentracji lub zmęczenia. Zwiększa to bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Okazuje się zatem, że autonomiczne pojazdy to szansa na zwiększenie efektywności transportu, poprawę wydajności łańcuchów dostaw oraz obniżenie kosztów całego procesu.

 

Pojazdy samojezdne – kto je produkuje

 

Ciężarówki samojezdne coraz częściej bywają używane na drogach. W Europie pierwsze pojazdy wyruszyły na szosy w Szwecji. Świetnym przykładem jest choćby Einride T-Pod, wykorzystywany do transportu między magazynami centrum logistycznego firmy DB Schenker.

W Stanach Zjednoczonych rozwiązanie tego typu do przewozu poczty i paczek stosują już rozmaite firmy kurierskie, w tym choćby FedEx.

Trend rośnie w siłę, więc trudno się dziwić, że szerokie grono producentów wprowadza na rynek swoje pojazdy. Które z nich mają największą szansę na zdobycie przewagi w sektorze ciężarówek autonomicznych?

 

Embark

 

Firmę Embark założono w 2016 roku. Jej zamiarem jest tworzenie samojezdnych pojazdów, które będą w stanie poruszać się po autostradach, bez udziału kierowców. W ich modelu transportu ciężarówki pokonują główną część trasy. Przewóz pierwszej i ostatniej mili pozostaje jednak w rękach floty załogowej.

Embark w 2019 rozpoczęło współpracę z Amazon, szukając najbardziej efektywnych rozwiązań transportowych na kolejne lata.

 

Daimler

 

Firma Daimler to prawdziwy klasyk światowej motoryzacji, który jednak nie ogląda się tylko na swoje dziedzictwo, ale również dąży do uzyskania przewagi technologicznej nad rywalami.

W ich przypadku prace nad samojezdnymi pojazdami są niezmiernie zaawansowane. Pierwszy prototyp, wyposażony w system autonomicznej jazdy zaprezentowali już bowiem w 2014 roku. W zeszłym roku szef firmy ogłosił, że Daimler ma zamiar przeznaczyć w najbliższych latach 570 milionów dolarów na stworzenie autonomicznych pojazdów czwartego poziomu, czyli najwyższej automatyzacji.

 

Einride

 

Wspomniana już wcześniej firma Einride to z kolei wytwórca samojezdnych ciężarówek ze Szwecji. Ich elektryczne pojazdy już teraz testuje się na drogach publicznych.

Najpopularniejszym z modeli jest olbrzymi T-Pod, testowany przez firmę DB Schenker, która przewozi z jego pomocą towary pomiędzy swoimi magazynami.

 

Waymo

 

Pierwotnie firma Waymo była kojarzona głównie z projektem stworzonym przez Google, oferującym samojezdne pojazdy do transportu ludzi.

Obecnie zaczynają również wytwarzać ciężarówki, których testy odbywają się od 2017 roku w Arizonie. W tym roku firma ogłosiła, że zamierza rozszerzyć skalę badań, a ich pojazdy wyjadą na drogi w Teksasie i Nowym Meksyku.

 

Samojezdna przyszłość branży TSL

 

Zainteresowanie tematem autonomicznych ciężarówek jest olbrzymie. Producenci odpowiadają na to zapotrzebowanie, oferując coraz nowsze i bardziej zaawansowane pojazdy, które w dużej mierze zwiększą wydajność transportu, obniżą koszty, a także poprawią bezpieczeństwo na drogach. Stawka jest zatem naprawdę wysoka.

reklama post

Dodaj komentarz