Produkcja a giełdy transportowe – podstawowe sposoby na transport żywności

Produkcja a giełdy transportowe – podstawowe sposoby na transport żywności image

Żywność zalicza się do towarów wrażliwych. Wymaga zatem specjalnego traktowania. Gdy tylko towar opuszcza linię produkcyjną, należy zadbać o właściwe przechowywanie, a w przypadku świeżych artykułów spożywczych niezbędne jest ekspresowe dostarczenie ich do konsumentów. Tylko tak bowiem można zapewnić optymalne właściwości i wysoką jakość.

Jak zatem firma produkcyjna powinna realizować transporty żywności, aby było to dla niej najbardziej opłacalne pod względem kosztów i czasu dostarczenia towarów?

 

Transport własny, outsourcing czy giełdy transportowe?

 

Wyprodukowanie żywności do dopiero sam początek jej drogi, której koniec to stół konsumenta. Wiele produktów wymaga specjalnego traktowania (warunki kontrolowane) na wszystkich etapach magazynowania i transportu. Często wiąże się to z solidnymi wydatkami na dodatkową flotę, sprzęt i infrastrukturę, które pomagają dostarczyć produkty w ekspresowym tempie.

Z tego też powodu liczne firmy produkujące żywność decydują się na oddanie realizacji przewozu zewnętrznym podmiotom. Może się to odbywać na drodze kontraktu, podpisanego z konkretnym operatorem lub poprzez giełdy transportowe.

 

Własny transport w firmie produkcyjnej

 

Podstawowym rozwiązaniem jest transport własny. Chętnie korzystają z niego przede wszystkim niewielkie firmy, dostarczające swoje towary na lokalne rynki.

Najczęściej bywają to sami rolnicy, którzy zajmują się też sprzedażą swoich produktów na targowiskach lub dystrybuują żywność do pobliskich sklepów.

Jakie zalety daje producentowi takie rozwiązanie? Przede wszystkim ma pełną kontrolę nad warunkami, w których znajdują się jego towary. Ryzyko niewłaściwego przewożenia żywności znacznie dzięki temu spada. Skraca się także czas potrzebny na dostawy. Nie trzeba bowiem włączać w proces dodatkowego ogniwa – procedura jest uproszczona, a produkty spożywcze szybciej trafiają na stoły konsumentów.

Takie rozwiązanie ma jednak również sporo wad, z których trzeba zdawać sobie sprawę. Podstawową sprawą jest konieczność zainwestowania we własną flotę i instalacje chłodnicze dla produktów wrażliwych. Dodatkowo trzeba utrzymywać kadry, odpowiedzialnej za organizację i realizację wszystkich transportów, a to z kolei znacząco podnosi koszty stałe w firmie. Warto również pamiętać o nieustannych zmianach na rynku i pojawianiu się nowych technologii w transporcie. Co wiąże się z koniecznością wdrażania odpowiednich narzędzi oraz nieustannego szkolenia ludzi, aby utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku.

 

Outsourcing transportu – niższe koszty i profesjonalizm świadczenia usług

 

Aby ograniczyć koszty, wiele firm produkcyjnych decyduje się na outsourcing transportu. Przekazują wówczas realizację zadań, związanych z dostawą gotowych wyrobów, wyspecjalizowanym firmom spedycyjnym lub transportowym.

Co można dzięki temu zyskać? Przede wszystkim zmniejsza się koszty stałe. Nie ma bowiem konieczności utrzymywania dużej floty dedykowanych pojazdów oraz personelu, zajmującego się transportem. W zamian otrzymuje się dostęp do infrastruktury, wiedzy i doświadczenia zewnętrznego operatora, dla którego transport stanowi podstawę działalności. Dzięki temu w wielu przypadkach jest w stanie realizować dostawy efektywniej i taniej niż sam producent.

Outsourcing transportu wiąże się jednak też z pewnymi ograniczeniami. Traci się bezpośredni kontakt z odbiorcami i wydłuża łańcuchów dostaw, co zmniejsza możliwość szybkiej reakcji na zmienną sytuację na rynku. Równocześnie trzeba liczyć się z ryzykiem nieprawidłowego wykonania usługi przez zewnętrznego operatora, co może przynieść spore straty dla firmy.

 

Giełdy transportowe – sposób na sprawne działanie?

 

Dużą popularnością wśród firm transportowych i producentów, którzy zlecają przewozy, cieszą się ostatnimi czasy giełdy transportowe.

Co to takiego? To platformy online, pozwalające na wystawianie ogłoszeń związanych z transportem rozmaitych produktów, w kraju lub za granicą.

Dzięki takim miejscom producenci żywności mogą zapoznać się z różnymi ofertami aktualnie dostępnych przewoźników i zlecić dostawę temu, który wydaje się najlepszym do realizacji danego zadania. Nie ma konieczności długofalowego wiązania się z jednym operatorem. Każdorazowo można dopasowywać transport do potrzeb konkretnego zlecenia.

Z drugiej strony giełdy transportowe dają brak stabilizacji i zwiększają ryzyko trafienia na nieuczciwą firmę, a to może zaowocować poważnymi stratami finansowymi i wizerunkowymi.

 

Jak wybrać idealną metodę transportu?

 

Możliwości transportowych jest naprawdę wiele. Powyżej przedstawiliśmy trzy najpopularniejsze. Która z nich opłaca się najbardziej z punktu widzenia producenta?

Każdy powinien dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, w oparciu o dokładną analizę potrzeb oraz kosztów.

Może się bowiem okazać, że w niektórych przypadkach, zwłaszcza przy niewielkim transporcie lokalnym, własny pojazd sprawdzi się optymalnie. W innych przypadkach, gdy sporadycznie potrzebne są większe transporty na drugi koniec kraju lub za granicę może opłacać się skorzystanie z narzędzi takich, jak giełdy transportowe. Warto zatem dokładnie sprawdzić, które rozwiązanie będzie najbardziej korzystne pod względem finansowym i czasowym w danej sytuacji.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *