PUDO, czyli pick-up and drop-off points – na czym to polega?

PUDO, czyli pick-up and drop-off points – na czym to polega? image

Zakupy online zdobywają sobie w ostatnich latach coraz szersze grono zwolenników. Trudno się dziwić – robi się je o dowolnej porze, bez oglądania się na godziny otwarcia sklepów. Często można też swobodnie porównywać towary w różnych sklepach oraz liczyć na atrakcyjne upusty cenowe.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż e-commerce wykorzystują coraz bardziej zróżnicowane formy dostawy, dopasowane do oczekiwań i trybu życia nowoczesnych konsumentów. Jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań jest PUDO. Co to takiego i kiedy odbiór lub nadawanie przesyłek w takich punktach sprawdza się najlepiej?

 

Standardowe formy odbioru paczek z e-commerce

 

Od chwili gdy sklepy e-commerce pojawiły się na naszym rynku, największą popularnością cieszyły się dostawy na wskazany adres – najczęściej do domu lub biura.

Jest to rozwiązanie wygodne i niezmiernie praktyczne, nie pozbawione jednak pewnych ograniczeń. Głównym problemem bywa kwestia dostępności. Klient musi czekać w domu na kuriera lub listonosza albo odrywać się od pracy, jeżeli zamówił przesyłkę do firmy. Warto również pamiętać o tym, że nie każdy pracodawca wyraża zgodę na odbieranie prywatnych paczek w godzinach pracy.

Równie dużym problemem takich dostaw jest kwestia stosunkowo wysokich kosztów, nieco niższych w przypadku korzystania z oferty Poczty Polskiej niż przy przesyłkach kurierskich.

Firmy z sektora TSL, starając się sprostać wysokim oczekiwaniom klientów oraz szukając sposobu na optymalizację kosztów, zaczęły wprowadzać inne metody dostawy. Tak powstało PUDO.

 

PUDO – co to takiego?

 

Pod tajemniczym akronimem PUDO ukrywa się skrót od angielskiego określenia Pick-Up and Drop-Off. W tym przypadku mamy zatem do czynienia z możliwością nadawania i odbierania paczek w specjalnych, wyznaczonych do tego punktach.

Pierwotnie były to miejsca, służące do obsługi klienta w dużych marketach. Nowoczesne technologie pozwoliły jednak rozwinąć tę ideę i wprowadzić dodatkowe punkty nadawania i odbioru paczek, łatwo dostępne dla zainteresowanych klientów.

Co takiego wyróżnia PUDO? Sprawdza się wręcz idealnie w transporcie ostatniej mili. Z tego też powodu globalni potentaci, jak choćby DHL, UPS czy DPD, zaczęli coraz mocniej interesować się tym rozwiązaniem.

Gdzie znajduje się PUDO? Punkty są rozsiane w niemal wszystkich miastach naszego kraju. Usługi tego typu oferują placówki zlokalizowane najczęściej na osiedlach, w niewielkich sklepach lub kioskach.

Takie rozmieszczenie automatycznych i stacjonarnych punktów sprawia, że łatwo można wybrać miejsce, znajdujące się w pobliżu domu lub pracy. Skraca to zatem czas potrzebny na odbiór paczki oraz minimalizuje koszty, związane z dojazdem do punktu odbioru.

Czym powinno wyróżniać się dobre PUDO? Przede wszystkim musi być to miejsce łatwo dostępne – samochodem i pieszo. Zazwyczaj tworzy się je w placówkach o długich godzinach otwarcia, również w weekendy. W takich punktach można płacić za wysyłkę towarów lub uiszczać opłatę za przesyłki pobraniowe. A to wszystko szybko, sprawnie i bez długich kolejek, o preferowanej porze.

 

PUDO – dodatkowa opcja dostawy

 

Punkty dostaw i odbiorów zyskują coraz większą popularność, równolegle z paczkomatami i coolomatami. Pozwalają na szybkie i bezproblemowe obsługiwanie rozmaitych przesyłek, w tym również kosmetyków, elektroniki, a nawet żywności.

Niejednokrotnie zlecenie dostawy do takiego punktu jest nie tylko wygodniejsze, niż oczekiwanie w domu na kuriera, ale również tańsze. Trudno się zatem dziwić, że PUDO zyskują coraz szersze grono zwolenników.

Czy taka opcja ma wady? Największą jest fakt pewnego ograniczenia dostępności. Nie w każdym miejscu punkt może być czynny 24/7. W takich sytuacjach znacznie bardziej sprawdzają się automatyczne terminale, czyli popularne paczkomaty.

PUDO zalicza się jednak do rozwiązań lubianych i coraz popularniejszych wśród klientów e-commerce. Stanowi bowiem wygodną opcję, która uzupełnia pozostałe metody dostawy, dając konsumentom wybór najbardziej dostosowany do ich indywidualnego trybu życia.

reklama post

Dodaj komentarz