R&D dla drobnego AGD

R&D dla drobnego AGD image

Wprowadzanie innowacji w zakładach produkcyjnych jest niezbędne dla zachowania konkurencyjności na rynku, obniżania kosztów oraz wytwarzania nowych towarów, coraz lepiej dostosowanych do potrzeb wymagających klientów.

Dotyczy to wszystkich branż, włącznie z produkcją mniejszego i większego AGD. W tych przestrzeniach nie dość, że należy stawiać na udoskonalanie miejsc pracy, które wspierają nowoczesne technologie, powinno się także dążyć do rozwoju działów R&D. Stanowią one oznakę prężnie wzrastającego biznesu oraz nowoczesnej firmy, stawiającej na mądry rozwój.

Na tym właśnie etapie są choćby zakłady BSH w Rzeszowie, które rozpoczęły poszukiwania wykwalifikowanych pracowników.

 

Do czego służy dział R&D?

 

Jeszcze jakiś czas temu własny dział Badań i Rozwoju (z ang. Research & Development) nie był czymś powszechnym w średnich i mniejszych zakładach. Obecnie stanowi jeden ze sposobów na zdobycie przewagi konkurencyjnej nad rywalami z branży.

W tej przestrzeni dba się bowiem o jak najlepsze zaspokajanie potrzeb współczesnego klienta poprzez udoskonalanie produktów, które stają się coraz mocniej dopasowane do oczekiwań odbiorców, przynosząc przez to przedsiębiorstwu coraz większe zyski.

Co dzieje się w dziale R&D? To świat idei oraz wizjonerskiego podejścia do produkcji. To właśnie tam rodzą się koncepcje nowych towarów, w R&D buduje się prototypy oraz przeprowadza testy, a także prowadzi wdrażanie nowych projektów – od strony samego przedmiotu, jak i doboru odpowiednich maszyn do jego wytworzenia.

 

Jak zbudować efektywny dział R&D?

 

Stworzenie działu Badań i Rozwoju nie zawsze odbywa się na samym początku powoływania do życia zakładu produkcyjnego. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na ten krok, gdy już ich pierwsze towary wprowadzono na rynek, na którym zostały dobrze przyjęte.

Wówczas trzeba znaleźć sposób na ponowne zachwycenie konsumentów. Jak to zrobić? Właśnie dzięki kreatywnym zespołom R&D.

Dział Research i Development buduje się dość długo, a proces ten wymaga cierpliwości oraz sporych pokładów energii. Wysiłek jednak opłaca się i może przynieść spore zwroty z tej dobrze przemyślanej inwestycji.

Czym powinien wyróżniać się dział R&D? Oczywiście wysokimi umiejętnościami technicznymi oraz kreatywnością. Dzięki temu będzie w stanie powoływać do życia nowe rozwiązania, które podbiją w następnych latach rynek.

Kluczowe jest oczywiście dobranie właściwych członków do zespołu. Powinni być to inżynierowie, którzy nie tylko wiedzą wiele o zagadnieniach technicznych, ale także są twórczy i działają z pasją. Tylko tak bowiem można budować coś nowatorskiego.

Pracownicy działu Badań i Rozwoju muszą także dobrze odnajdywać się w pracy zespołowej oraz mieć wysokie umiejętności komunikacyjne. Tego typu działania wymagają przecież współpracy oraz sprawnego działania wszystkich zaangażowanych osób – od etapu pomysły aż do jego realizacji.

 

Jak usprawniać pracę działu R&D?

 

Aby dział Badań i Rozwoju funkcjonował sprawnie, niezbędne jest nieustanne kontrolowanie jego pracy. Kiedy możemy powiedzieć, że R&D jest przydatne i sprawne? Podstawowym wyznacznikiem jest oczywiście zwrot z inwestycji poczynionych na stworzenie takiej jednostki w zakładzie produkcyjnym.

Warto nieustannie pilnować współczynnika realizowalności projektów, wnoszonych przez pracowników tego działu. Oczywiście wdrażanie świetnych pomysłów często jest długotrwałe i wymaga na start solidnych analiz rynkowych. Jednak nie można dopuścić do znaczącego spadku wytwarzania produktów na podstawie projektów z R&D, poniżej poziomu opłacalności utrzymania całego zespołu.

 

R&D – sposób na sukces w branży?

 

Firmy technologiczne utrzymują coraz bardziej rozbudowane działy Badań i Rozwoju, zatrudniające specjalistów, wspieranych przez nowoczesne technologie. Wszystko po to, żeby wprowadzać jeszcze lepsze produkty, które zachwycą konsumentów.

Zadowolony klient to przecież uzyskanie przewagi konkurencyjnej nad rywalami z branży. A to przecież jeden z podstawowych celów większości firm produkcyjnych.

 

Autor: Platforma Logistyczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *