Rewolucja technologiczna – duże zmiany dla TSL

Rewolucja technologiczna – duże zmiany dla TSL image

Świat przemysłu stoi na granicy rewolucji Logistyka 4.0, która wprost wynika z globalnego trendu Industry 4.0. Zmiany dotyczą wielu kwestii szczególnie kluczowych dla funkcjonowania całej branży. Nowoczesny transport i logistyka otwierają się bowiem szeroko na nowoczesne technologie, oparte na cyfryzacji oraz wprowadzaniu sztucznej inteligencji, która w wielu przypadkach ma wyręczać człowieka lub znacząco usprawniać wykonywanie przez niego wielu czynności.

Nowoczesne koncepcje optymalizacji pracy zakładają, że w najbliższym czasie dojdzie do platformizacji transportu, a także wprowadzenia wielu rozwiązań z zakresu automatyzacji procesów logistycznych w tym sektorze. Jak to będzie wyglądało w praktyce i jakich rozwiązań możemy się spodziewać w najbliższym czasie w branży? Poniżej przedstawiamy tylko kilka twarzy nadchodzącej rewolucji.

 

Rewolucji na imię technologia

 

Nowoczesny transport rozwija się niezmiernie prężnie, a przy tym wciąż musi mierzyć się z wieloma problemami. Niewielki wzrost zatrudnienia w tym sektorze, przy znacznym odpływie pracowników, którzy osiągają wiek emerytalny stanowi gigantyczny problem, z którym naprawdę trudno sobie poradzić.

Rozwiązaniem mieli być pracownicy pochodzący spoza Unii Europejskiej, jednak zmiany przepisów u naszych zachodnich sąsiadów, którzy wprowadzili szereg udogodnień dla kierowców z Ukrainy mogą doprowadzić od początku tego roku do kolejnego exodusu ludzi za pracą. Niestety polskim firmom transportowym z sektora MŚP będzie niezmiernie trudno rywalizować z ofertami w euro.

Co zatem zrobić? W dużej mierze ratunkiem może być choć częściowa automatyzacja samochodów. Prace nad w pełni samodzielnymi samochodami do transportu masowego trwają od dłuższego czasu i budzą wielki entuzjazm i zainteresowanie środowiska.

Okazuje się bowiem, że wprowadzenie choć częściowo samodzielnej floty może rozwiązać nie tylko problem braków w personelu, ale też znacząco zwiększyć wydajność oraz wykorzystanie pojazdów. Obecnie samochody są wykorzystywane w trasie tylko w niewielkim stopniu. Wynika to z ludzkich ograniczeń oraz restrykcyjnych przepisów regulujących czas pracy kierowcy. W przypadku floty autonomicznej problem zmęczenia lub przerwy na posiłki nie musi być już brany pod uwagę. W perspektywie całej firmy może to oznaczać wiele godzin oszczędności miesięcznie.

 

Paliwa alternatywne, czyli czystsze środowisko i nowe rodzaje pojazdów

 

Olbrzymi wpływ na automatyzację floty może mieć również masowe wykorzystanie pojazdów elektrycznych, które powoli staje się faktem. Komisja Europejska wprowadza kolejne restrykcyjne ograniczenia w emisji CO2 dla nowo produkowanych pojazdów.

Koncerny motoryzacyjne muszą zmniejszyć emisję o 15% do 2025 roku, a aż o 30% do 2050. Ma to związek z chęcią uzyskania przez kraje na naszym kontynencie neutralności ekologicznej do połowy stulecia. Kluczowym aspektem w tym temacie ma być ograniczenie emisji spowodowanej przez transport drogowy oraz znaczące zwiększenie udziału transportu kolejowego, który obecnie stanowi drugą siłę o wciąż olbrzymim potencjale rozwoju.

Restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony środowiska to bolączka producentów pojazdów spalinowych. W niedługim czasie nastąpi bowiem gwałtowny zwrot ku czystszym technologiom i elektromobilności. Aby przetrwać i nie być zmuszonym do płacenia gigantycznych kar, firmy motoryzacyjne muszą znaleźć sposób na produkcję samochodów z napędami przyjaznymi dla środowiska. Silniki elektryczne stanowią jedną z najciekawszych alternatyw.

 

Digitalizacja – wszystko w przestrzeni cyfrowej

 

Jednym z głównych postulatów rewolucji Industry 4.0 jest wprowadzenie powszechnej cyfryzacji. Ma to również olbrzymi wpływ i daje gigantyczne szanse rozwoju dla sektora TLS.

Co zmieni digitalizacja branży? Przede wszystkim wpłynie zasadniczo na kształt komunikacji, usprawniając przepływ niezbędnych danych pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcucha dostaw. To z kolei szansa na skrócenie czasu realizacji zamówień poprzez synchronizację wielu zadań.

Krótszy czas to znaczące oszczędności, szansa na uporanie się z problemem niedoboru kadry oraz prostsze zarządzanie przy maksymalizacji zysków.

Wprowadzenie ujednoliconego, cyfrowego listu przewozowego to także wygodniejsze i prostsze transportowanie towarów pomiędzy krajami, co przełoży się na jeszcze większy i szybszy wzrost tej dziedziny przewozu dóbr.

 

Informacja kluczem do sharing economy w TSL

 

Cyfrowy obieg informacji to także podstawa dla wprowadzenia w TSL sharing economy, czyli polityki polegającej na wynajmowaniu i dzieleniu się rozmaitymi produktami i dobrami. Zalicza się do nich również pojazdy.

Rozwiązanie tego typu zyskuje coraz szersze grono zwolenników w różnych dziedzinach życia. Może być także rozwiązaniem na problemy branży transportowej, pomagając trafnie i szybko połączyć osoby posiadające odpowiednie samochody z firmami zlecającymi wysyłkę towarów.

Szybsza wymiana informacji, globalny dostęp do ofert pozwalają na lepsze i sprawniejsze działanie, które przekłada się na wydajniejszą i efektywniejszą pracę firm TSL.

 

TSL – wyzwania pełne nowoczesnych technologii

 

Nie da się ukryć, że nadchodzące lata będą kluczowe dla firm z branży transportowej. Czeka je wiele wyzwań, które mogą doprowadzić do silnego przeobrażenia tego sektora usług. Daleko idąca cyfryzacja oraz związane z nią rozwiązania usprawniające łańcuch dostaw, a także robotyzacja pojazdów i pracy magazynów to tylko kilka kluczowych elementów rewolucji.

Firmy poważnie myślące o rozwoju powinny już teraz zainteresować się dostępnymi opcjami na wprowadzenie innowacji w swoich zakładach. Pozwoli to na zyskanie znaczącej konkurencyjności oraz wyprzedzenie rywali na rynku pełnym problemów, ale też intratnych zleceń dla nowoczesnych firm transportowych.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz