Roboty – do czego są używane w magazynach?

Roboty – do czego są używane w magazynach? image

 

Robotyzacja przestrzeni magazynowej postępuje ekspresowo. Trudno się dziwić. Już teraz wielu przedsiębiorców dostrzega olbrzymie korzyści, które daje automatyzacja części lub wszystkich procesów magazynowych.

Redukcja kosztów, zużycia surowców lub energii, lepsza organizacja pracy, mniejsza ilość błędów i niebezpiecznych sytuacji – to tylko niektóre z korzyści, które wnoszą roboty do nowoczesnych magazynów.

Co jeszcze można zyskać?

 

Robotyzacja magazynu – największe korzyści

 

Jeszcze kilka lat temu opowieści o zastosowaniu inteligentnych robotów w magazynach brzmiały niemalże jak historie z książek Stanisława Lema. Rzeczywistość powoli jednak prześciga fikcję literacką. Maszyny zyskują coraz większą niezależność. Wiele z nich wspomaga pracowników ludzkich w wykonywaniu codziennych obowiązków. Niektóre z nich jednakże są w stanie całkowicie zastąpić człowieka przy realizacji szczególnie monotonnych lub niebezpiecznych zadań.

Efekt? Wzrasta efektywność działania, przy zmniejszeniu kosztów, związanych z utrzymaniem pracowników. Roboty pracują z taką samą intensywnością, nie męczą się i nie potrzebują przerw. Zastępują zatem ludzi, wykonujących zadania w trybie zmianowym. Każda czynność jest realizowana z taką samą starannością, nie ma mowy o nieuwadze lub ludzkim błędzie. A to zmniejsza ilość uszkodzonych produktów lub niewłaściwego rozmieszczenia towarów w przestrzeni magazynu.

 

Roboty w magazynach – krok w stronę automatyzacji

 

Zmiany technologiczne w zakresie robotyzacji są ostatnio olbrzymie. Od chwili gdy w 1962 roku General Motors wprowadził pierwszego robota, naprawdę wiele się zmieniło.

Współczesne urządzenia współpracują i nabierają samodzielności, a to wszystko jest możliwe, dzięki trzem kluczowym kwestiom:

  • sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu,
  • ulepszeniu sensorów i czujników,
  • wykorzystaniu systemów zarządzania magazynem.

Zastosowanie wszystkich trzech elementów sprawia, że urządzenia w magazynach potrafią coraz więcej, lepiej reagują i są w stanie wykonywać rozmaite zadania.

 

Jakie roboty pojawiają się w magazynach?

 

Najczęściej w magazynach wykorzystuje się roboty transportowe, które potrafią przenosić nawet większe ładunki o sporych gabarytach i dużej masie.

Za najpopularniejsze rozwiązania uznaje się:

  • AGV,
  • AMR,
  • drony.

Roboty AGV (z ang. Automated Guided Vehicles) to niewielkie wózki, które poruszają się po specjalnych torach, rozmieszczonych w całym magazynie. Wzdłuż ścieżek transportu montuje się czujniki (beacony), których zadaniem jest kontrolowanie trasy każdego z wózków aż do osiągnięcia punktu destynacji. Z ich pomocą udaje się znacząco zwiększyć tempo pracy i obniżyć koszty, przy równoczesnym dbaniu o jak największe bezpieczeństwo. Dzięki AGV spada ilość wypadków i sytuacji niebezpiecznych w przestrzeni magazynowej.

Roboty AMR (z ang. Autonomous Mobile Robots) to konstrukcje zbliżone do AGV. Od tych pierwszych różni je jednak fakt, że nie muszą poruszać się po ściśle wytyczonych ścieżkach. Do transportu towarów w magazynie wykorzystują bowiem komputery, zamontowane sensory i mapy. Są w stanie rozpoznać informacje z etykiet i precyzyjnie sortować towary przychodzące do magazynu. Dla każdej czynności robot tworzy inną ścieżkę transportu – bazującą na aktualnych potrzebach i możliwościach. Maksymalnie skraca to czas realizacji zadań, obniża koszty i synchronizuje wszystkie czynności, odbywające się w magazynie.

Drony przez długi czas były kojarzone przede wszystkim z urządzeniami dla branży rozrywkowej. Obecnie mają szansę na dobre zagościć w nowoczesnych magazynach. Aby drony mogły swobodnie poruszać się po magazynie, potrzebują znaczników lub laserów. Dzięki temu są w stanie swobodnie przemieszczać się we wnętrzach i docierać do miejsc szczególnie trudno dostępnych dla pracowników. Zwiększa to komfort pracy, skraca czas potrzebny na kompletację zamówień i oczywiście obniża koszty.

 

Nowoczesne magazyny stawiają na roboty

 

W temacie robotyzacji magazynów wciąż nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. Nowoczesne maszyny już teraz jednak pokazują, jak wielki drzemie w nich potencjał. Warto zatem na bieżąco śledzić technologie i w miarę możliwości wykorzystywać je w swoich przestrzeniach magazynowych – dla własnych korzyści finansowych, organizacyjnych i wizerunkowych.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *