Rohlig Suus Logistics: Epidemia przyspieszyła nasz rozwój

Rohlig Suus Logistics: Epidemia przyspieszyła nasz rozwój image

Jako czołowy operator wśród dostawców sprzętu AGD zauważamy, że pandemia nie tylko zwiększyła wolumen zamówień, ale przyspieszyła także nasz rozwój pod względem usług dla sklepów internetowych – powiedział serwisowi PlatformaLogistyczna.com Adam Galek, członek zarządu Rohlig Suus Logistics, odpowiedzialny za logistykę kontraktową.

 

Firma wprowadziła nowe usługi, jak na przykład płatność blikiem czy bezkontaktowe potwierdzenie dostawy. – Zauważamy również, że coraz większe znaczenie zyskują inne aspekty dostawy. Do tej pory wiele uwagi poświęcano usługom typu same day delivery, co jest szczególnie ważne przy przesyłkach kurierskich. Jednak w transporcie większych towarów, takich jak np. pralki, czy lodówki, kluczowe są inne elementy. Z naszego doświadczenia wiemy, że to precyzja dostawy – wąskie okno godzinowe, usługi dodatkowe takiej jak wniesienie, montaż i zabranie starego urządzenia, są bardzo ważne dla konsumentów. Z tego względu tworzymy coraz szerszy wachlarz usług związanych z dostawą sprzętu takiego jak AGD czy meble – mówi Adam Galek.

Zwraca uwagę, że podczas kwarantanny zdecydowanie więcej osób dokonywało zakupów online – dotyczy to zarówno tych, którzy wcześniej robili to sporadycznie, jak i tych, którzy przez pandemię zrobili to po raz pierwszy. Według danych GUS, udział e-handlu w sprzedaży detalicznej wzrósł z 8,1 proc. w marcu do 11,9 proc. w kwietniu. W maju pojawiły się prognozy, że wartość e-commerce dzięki pandemii może wzrosnąć w 2020 roku nawet do 100 miliardów złotych. – Jako firma logistyczna widzimy wyraźny wzrost tego obszaru biznesu w pierwszych miesiącach tego roku. O jego skali świadczy chociażby fakt, że duże sieci handlowe, które dotychczas same realizowały dostawy, pytały nas o możliwość outsourcingu i dostarczenia towarów do klientów. Obecnie udział e-commerce w przychodach stale dynamicznie rośnie – wyjaśnia Galek.

Przytacza dane z raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2019”, z którego wynika, że aż 62 proc. badanych internatów kupuje różne produkty za pośrednictwem internetu, co oznacza wzrost o 6 proc. w ciągu roku1. Internauci doceniają ten sposób robienia zakupów nie tylko za wygodę, ale również większą możliwość wyboru produktów niż w sklepach stacjonarnych. Zakupy online możemy już robić nie tylko przez strony internetowe i specjalne aplikacje, ale także przez portale społecznościowe, co w dużym stopniu może napędzać tego typu sprzedaż. Wyraźnie widać, że rynek e-commerce z roku na rok rośnie w siłę. Potwierdzają to dane – jego wartość w 2019 roku w Polsce wyniosła 50 miliardów złotych. W styczniu przewidywania na 2020 rok były na poziomie 70 miliardów, jednak prognozuje się, że pandemia koronawirusa mogła w znacznym stopniu wpłynąć na wyniki i sprawić, że liczba ta będzie jeszcze wyższa.

Zapytany jakie innowacje są wdrażane w nowych budowanych i planowanych obiektach firmy, powiedział, że na początku lipca w Sokołowie koło Janek firma otwiera nowe, największe centrum logistyczne, które będzie służyło do obsługi regionu Warszawy. Nowy obiekt o powierzchni blisko 50 tys. m. kw. został zaprojektowany według autorskich rozwiązań. Jego wyróżnikiem jest połączenie funkcji magazynowej i przeładunkowej. – Dzięki temu zmniejszy się liczba operacji handlingowych oraz skróci się czas realizacji zleceń, co znacznie zwiększy efektywność i bezpieczeństwo pracy. Już na etapie projektowania magazynu zaplanowaliśmy też rozwiązania, które umożliwią maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Zastosowaliśmy między innymi niestandardową wysokość składowania oraz zmienioną siatkę słupów. Umożliwiło to instalację systemu VNA (Verry Narrow Aisle). Towary pobierane są przez wózki systemowe, które rozprowadzają je po magazynie przez system JDA WMS. Pozwala to na efektywniejsze wykorzystanie powierzchni magazynowej i to aż w ponad 30 proc. – mówi członek zarządu Rohlig Suus Logistics.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *