Smart rozwiązania dla mniejszego marnowania żywności

Smart rozwiązania dla mniejszego marnowania żywności image

Jednym z największych problemów branży spożywczej na świecie jest kwestia nadmiernego marnowania wyprodukowanej żywności. Szacuje się, że ponad 30% wytworzonych towarów każdego roku ląduje w koszach na śmieci.

Okazuje się, że wsparciem w ograniczeniu marnotrawstwa mogą być nowoczesne technologie. Które z nich sprawdzają się najlepiej i przynoszą największe oszczędności?

 

Lepsze zarządzanie żywnością w spożywczych łańcuchach dostaw

Podstawą dla mniejszego marnowania żywności jest przede wszystkim usprawnienie zarządzania spożywczymi łańcuchami dostaw. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku świeżych produktów, o krótkim terminie przydatności do spożycia, przy których każdy dzień niepotrzebnie spędzony w magazynie lub w transporcie, to ryzyko pogorszenia właściwości produktu lub nawet całkowitego zepsucia.

Jakie korzyści przynosi zatem nowoczesna technologia?

 

Lepsza organizacja pracy

Okazuje się, że już na etapie procesów da się wprowadzić szereg oszczędności i działań zapobiegających niepotrzebnemu marnowaniu towarów.

Służą do tego nowoczesne rozwiązania informatyczne. Systemy typu ERP lub WMS usprawniają obieg informacji, dają lepszy ogląd stanów magazynowych oraz przyspieszają realizację zamówień. Dzięki nim ogranicza się ryzyko popełnienia katastrofalnego w skutkach błędu, a wszystkie działania są lepiej zsynchronizowane, czyli cały proces przebiega sprawniej, szybciej i efektywniej.

 

Narzędzia do monitorowania stanu żywności

Drugim sposobem, z którego korzysta coraz szersze grono firm, są beacony. Tym mianem określa się niewielkie czujniki, pozwalające na monitorowanie, zapis i magazynowanie danych, dotyczących warunków przechowywania żywności na różnych etapach produkcji, magazynowania i transportu.

Dzięki temu w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów, odpowiedni komunikat od razu trafia do osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności. Zmniejsza to ryzyko niekontrolowanego zepsucia towarów wrażliwych na zmiany temperatury lub wilgoci.

 

Bezpieczeństwo żywności w domowym zaciszu

Do marnowania żywności dochodzi także w domach prywatnych. Najczęściej wynika to z niepotrzebnego gromadzenia zapasów ponad miarę, a również niewłaściwego przechowywania artykułów spożywczych w warunkach przyspieszających rozwój pleśni lub innych, niebezpiecznych drobnoustrojów.

Sposobem na radzenie sobie z tą sytuacją jest przede wszystkim poznanie zasad przechowywania różnych towarów w kuchni i na półkach w lodówkach lub zamrażarkach.

Oprócz tego w wielu domach pojawiają się obecnie inteligentne lodówki. Tego typu sprzęt AGD, wykorzystuje sztuczną inteligencję, która dba o trzymane w niej produkty oraz za nas kontroluje stan zapasów, przez co ogranicza się niepotrzebne zakupy.

Jak to wygląda w praktyce? W inteligentnych lodówkach znajdują się kamery, a na jej powierzchni często montuje się ekrany. Dzięki temu można podejrzeć, co znajduje się w jej wnętrzu, bez konieczności otwierania drzwi. W ten sposób nie doprowadza się do niepotrzebnego ogrzewania produktów znajdujących się wewnątrz. Brak skoków temperatury to szansa na dłuższe zachowanie świeżości różnych artykułów spożywczych.

Smart lodówka potrafi jednak znacznie więcej. Niektóre modele, dzięki stałej łączności z Internetem, są w stanie same robić za nas zakupy. Gdy tylko lodówka zauważy, że zaczyna brakować konkretnych produktów, jest w stanie zamówić je w sklepie e-commerce. Dzięki temu nigdy nie zabraknie jedzenia, a także zniknie pokusa kupowania impulsywnego ponad miarę. W lodówce znajdzie się tylko to, co faktycznie jest potrzebne.

Równocześnie lodówka typu smart przekazuje komunikat o zbliżających się końcach terminu przydatności do spożycia. Prowadzi to do lepszego wykorzystania jej zawartości, a także oczywiście mniejszego marnowania żywności.

Inteligentne lodówki w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów technicznych potrafią także same się zdiagnozować. Wystarczy przyłożyć smartfon to sprzętu domowego, a on prześle komplet informacji o stanie technicznym do firmy serwisowej. Zmniejszy to ryzyko awarii i oczywiście zepsucia całej zawartości lodówki.

 

Mniej zmarnowanej żywności – korzyść dla planety oraz solidne oszczędności

Gdy wyrzucamy rozmaite, zepsute produkty, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie straty finansowe to generuje.

Wyrzucenie zepsutych owoców lub resztek po obiedzie raz w tygodniu nie wydaje się wielką stratą. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że dziennie marnujemy w ten sposób tylko 1 złoty, to w perspektywie roku wartość ta rośnie już do 365 złotych. Tak naprawdę jednak zazwyczaj straty są znacznie większe – w domach prywatnych oraz na każdym wcześniejszym odcinku łańcuchów dostaw.

Może warto w takim razie zwrócić uwagę na to, co i jak robimy, na każdym etapie procesu wytwarzania, dystrybucji i konsumpcji żywności – dla dobra planety oraz solidnego oszczędzania bez tak naprawdę większych wyrzeczeń.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *