Spedytor kto to i czym się zajmuje?

Spedytor kto to i czym się zajmuje? image

Istnieje szereg pojęć, które, choć bywają często powtarzane, to nie do końca są zrozumiałe dla większości konsumentów. Dotyczy to również branży transportowej, z którą w obecnej rzeczywistości w mniejszym lub większym stopniu mają do czynienia wszyscy, w tym również docelowi klienci.

Jeśli kiedykolwiek zatem zadawaliście sobie pytanie: „Spedytor kto to i czym się zajmuje?”, to ten artykuł rozwieje Wasze wszystkie wątpliwości na ten temat.

 

Spedytor kto to? Postawowe informacje na temat spedytorów

 

Zacznijmy od samego początku. Skąd wziął się w ogóle termin „spedytor”? Słowo to pochodzi z języka włoskiego, od spedizione, czyli po prostu wysyłka lub dostawa. Mianem spedytora zatem określamy osobę lub całą firmę, która odpłatnie zajmuje się realizowaniem dostaw różnych towarów, zarówno na rynku lokalnym i krajowym, jak i o zasięgu międzynarodowym.

Zadaniem spedytora jest zorganizowanie i przeprowadzenie całego procesu dostawy towarów na zlecenie innego podmiotu.

Wiąże się to z organizacją wielu procesów logistycznych, nad których poprawnością i terminowością czuwa właśnie spedytor. Jego zadaniem jest odbiór przesyłki od dostawcy, dopełnienie wszelkich formalności związanych z odprawami celnymi, zapewnienie miejsca w odpowiednim środku transportu, przystosowanym do potrzeb danego towaru, a następnie dostarczenie całego ładunku do punktu odbioru.

 

Proces wysyłki pod pełnym nadzorem

 

Szczególnie skomplikowane procesy logistyczno-transportowe pojawiają się w przypadku transportów międzynarodowych w globalnych łańcuchach dostaw. W takich przypadkach spedytor musi zadbać o odbiór towarów od dostawcy, zapewnienie wszystkich dokumentów, niezbędnych do przewozu danego typu produktów (np. świeżej żywności), a następnie znalezienie właściwych samolotów lub statków, które zrealizują dostawę w optymalnym czasie. Kolejnym krokiem jest znalezienie lokalnej firmy transportowej, która upora się z dostawą do punktu odbioru.

 

Spedytor kto to i czym różni się od firmy transportowej?

 

Skoro już znamy odpowiedź na pytanie: „spedytor kto to?”, warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną, istotną rzecz, to znaczy na różnicę między spedytorem a firmą transportową.

Przewoźnicy posiadają realną flotę i przy jej pomocy realizują zlecone dostawy. A jak jest w przypadku spedytora? Tak naprawdę nie jest on właścicielem odpowiednich pojazdów, potrzebnych do realizacji zleceń. Każdorazowo wynajmuje odpowiednią przestrzeń ładunkową u podwykonawców, czyli właśnie przedsiębiorstw, dysponujących samochodami, statkami lub samolotami, przystosowanymi do transportu konkretnych typów produktów.

 

Korzyści dla przedsiębiorstw – kiedy przydaje się spedytor?

 

Taki model działania daje spore korzyści dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na przekazanie realizacji dostaw właśnie do zewnętrznych podmiotów.

W tym przypadku spedytor organizuje cały proces dostawy, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych elementów – dokumentacji, magazynowania, środków transportu. Jego zadaniem jest znalezienie jak najlepszego rozwiązania, które pomoże zminimalizować czas i koszty związane z przewozem towarów.

Dostęp do szerokiej bazy kontaktów oraz możliwość zlecania transportu innym podwykonawcom, dają spedytorom spore pole manewru i możliwość elastycznego działania, dopasowanego do indywidualnych potrzeb klienta lub wymagań konkretnego ładunku.

Przydaje się to zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, gdy konieczne jest błyskawiczne działanie. Bywa to jednak także niezmiernie korzystne w normalnym toku działania łańcuchów dostaw, gdyż umożliwia minimalizację kosztów oraz sprawniejszą organizację bieżącej pracy. A to owocuje większą efektywnością i sprawniejszym realizowaniem zamówień, bez przestojów i tworzenia się wąskich gardeł.

 

Spedytor kto to – różne typy spedytorów

 

Firmy spedycyjne potrafią przyjmować mocno zróżnicowane formy i kształty. Mogą być to lokalne podmioty gospodarcze, świadczące proste usługi, związane z transportem produktów. Z drugiej strony do tej kategorii zaliczają się też tacy potentaci, jak choćby DHL lub Schenker, mający placówki na całym świecie i oferujący pełen zakres usług.

Wielkość firmy spedycyjnej wiąże się oczywiście z ilością placówek, rodzajem świadczonych usług, a także gronem dostępnych podwykonawców do stałej współpracy, co przekłada się na jakość i metody działania oraz koszty.

 

Wybór spedytora – o czym warto pamiętać?

 

Wiele osób, które pragną skorzystać z usług firmy spedycyjnej, najczęściej zwraca uwagę wyłącznie na koszty transportu. Jest to oczywiście jeden z ważniejszych parametrów, jednak nie jedyny.

Z doborem odpowiedniego spedytora wiąże się bowiem bezpieczeństwo towaru. Jeżeli zatem zależy nam na sprawnym przewiezieniu żywności szybko psującej się lub dostarczeniu na drugi koniec świata towarów, które mogą łatwo ulec zniszczeniu w transporcie (np. szkła lub porcelany), lepiej zainwestować we współpracę ze sprawdzonym spedytorem. Będzie on w stanie zrealizować dostawę bez szkód w towarze, które generowałyby dodatkowe koszty, a także mogłyby spowodować straty wizerunkowe.

Jak w wielu różnych dziedzinach, tak i w przypadku spedytorów, często sprawdza się bowiem stare powiedzenie, że: „co tanie, to drogie”.

reklama post

Dodaj komentarz